Anlam

0
429

“Ehh be ne diyeyim sana?

Hiçbir sey deme, illa bir sey demen gerekmez.”

Diyerek bir sey demisti üçüncü tekil sahis. Sohbet havasindaki monolog bir zaman sonra diyalog olacakti belki de. Hiçbir sey bilmeyen insanlar diye geçirdi aklindan çok bilmis kisi. Kaç kisiydi bunlar? Bir ordu kadar kalabalik. Iki kisi etkindi bu sahnede digerleri figürandi. Satranç masasindaki piyonlar gibiydiler. Hiçbir ise yaramayan aslinda çok ise yarayanlardi. Onlar olmasa bir sey olmaz ama onlar olunca da çok bir sey olmaz. Garip bir meseleydi bu.
Mesele oldugu bile söylenemezdi. Meseleyi mesele yapan içinde ki anlamdir ve onu anlamlandiran insanlardir. Aslinda satranç oyununu da anlamli yapan oradaki piyonlardir. Neden çünkü piyonlar bittikten sonra oyun biter. Yani bitmesine yaklasir onlar bittikten sonra asil oyunun anlami olan taslar oyuna katilmaya baslar ve oyununda sonuna gelinir. Anlamli bir seyler söylemeye çalisiyorum lakin olmuyor. Zaten bunu da anlamli bulanlar yani anlam verecek olanlar okuyan insanlar, anlamsiz bulanlar da onlar yani onlarin verecekleri anlamlar. Anlam nasil verilir?

Mesela ben anlamlandirmayi yüz gram suraya anlam vereyim bir kilo suna anlam, iki adette suna diye yapiyorum. Fark eden bir sey var mi normal anlamlandiranlardan? Velhasil anlasilmiyor. Ne fark eder di mi yani? Sonuçta kim anlayacak. Verdigim anlamada zaten çok önemliymis gibi bakiyorlar. Yani insanim diye, önemliyim diye. Insan olmasam önemli olmayacagim.

Düsünüyorum öyleyse varim diyerekten anlamli bir sey söyledigini saniyor Descartes ama bilindik seyi söylüyor. Insanlar da dogruyu söyledigi için anlamli buluyorlar, aslinda çok salakça bir sey söylüyor çünkü biliniyor yani nesnel bir sey basit bir sey o zaman bende derim ki “o bardak su masadan düsecek!” Bunu kimse anlamli bulmaz neden çünkü ben Descartes degilim sonra hangi bardak oldugunu kimse bilmiyor belki düsmeyecek bir sekilde bardak. O yüzden anlami olmayabilir. Aslina bakarsan dostum ortada anlam falan yok. Ortada hiçbir sey yok. Inanmayin siz öyle her söylenene. Ben anlamimla birlikte bu anlamsiz yaziya biraz anlam katarak gidiyorum.

Anlam demisken anlam neydi?

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here