Anne Ve Bebek

17
558

Yasimin 16 olduguna bakma bebek. Cehalette senden farkim yok sen nasil büyüyecegini bilmiyorsan ellerini bile nerede tutacagini bilmiyorsan, inan bende seni nasil büyütecegimi bilmiyorum. birlikte büyüyecegiz bebek birlikte büyüyecegiz..

Söz sana bilmediklerimi sorup ögrenecegim benden önce çocuk dogurmus kadinlara ve seni asla yasliligimin garantörü olarak görmeyecegim, eger yasliligimda yalniz kalmak huzurevinde olmaksa kaderim geçmis yasamlarima bakarim ya borcum vardir evrene ya da ders almam gerekiyordur yalniz olmaktan 

Ebeveyn olarak dogurmanin, karnini doyurmanin disinda doyuramamissam  ruhunu senin  hakkima düsen yalnizliga kalem benim elimdeydi bu kaderi ben yazdim derim. Bu senin degil benim eksigim der, düsünürüm.

Söz sana iyi bakacagim senden tek dilegim ben nasil yüregimle, kanimla, canimla besledimse seni  sende o minik yüreginde bir yer ayir bana.

Seni dünyaya getirdigim ya da kanimla besledigim için degil bebek sadece INSAN oldugum için çikarsiz sev ki beni simdiden ögren çikarsiz, umarsiz sevmeyi.

 

Bebek sakin yanlis anlama beni  seni dünyaya getirdigim için borçlu degilsin bana  tam tersine borçlu olan benim.

Çünkü bana öyle büyük, sonsuza giden yeni bir sevgi kapisi açtin ki seni dogururken bedenime çok büyük gelen sancilari çekerken istemiyorum birakin dogmasin sözlerimi gençligime ve cehaletime ver. Ve sen son bir haykirisimla beni sancilarimdan kurtarmak için 

Dogdugun anin büyüsünü hala unutmadim. Kendimi doganin ta kendisi sanmistim.

 

Sen tipki topragi delip çikan kir çiçekleri gibi narin kirilgan görüntüne inat avaz, avaz aglaman ile sanki beni ikaz eder gibiydin.

Heeyyy sakin benim narin, kirilgan görüntüme aldanma epey bir müddet benim dedigim olacak.

Tabi o zaman bunu bilmiyordum ve bir kaç gün içinde sunu anlattin bana evet benim dedigim olacak ama benimle tattigin ANNE olma duygu ve sevincini dünyadaki baska hiçbir seyde bulamayacaksin garanti ederim.

Ben sana sirin gülücüklerimle her hüznünü neseye dönüstürecegim ve sende ALLAH’IN bile ayaklarinin altina cenneti bahsettigi ANNE olma duygusunu yasattigim her an TANRI’YA

Beni sana emanet ettigi için sükredeceksin.

Tipki annem olarak seni, bana bahsettigi için benimde YARATAN’A sükrettigim gibi.

Bak gördün mü bebek ne sen bana borçlusun  seni karnimda tasidigim için nede ben sana borçluyum.

Galiba ikimizde YARATAN’A borçluyuz bizi bulusturup birbirimize emanet ettigi için sükürler olsun RABBIM, hamdu senalar olsun beni üç bebegimle de bulusturdugun için.

 

NOT: Anne, Baba ya da Evlat hiç kimse ALLAH’IN emanetlerini göz ardi etmesin.  ÂMIN.

17 YORUMLAR

 1. Aminnnnn aminn lyracigim…ve ayirmasin sizi

  bir insanin ruhsal olarak gelecegini yapilandirabilmesi için aile özellikle anne ne kadar önemli… anne ve baba olmak bir bütünleyici:) yoksa hep bir yani eksik insanlarin ortaya çikmasi mümkün:)

  elbette bu kargasadan yara bere almadan sapasaglam çikanlarda olacaktir…

 2. sayin editörler lütfen ve lütfen bir daha yazi basliklarima müdahale etmeyin ben sadece bebek diye uygun gördümse öyledir. nasil olurda yazanin hissettiginin disinda baslik konusunda fikir yürütürsünüz. bu yazana saygisizlik. (sen bilemiyorsun dur bakayim hiiimm baslik böyle daha güzel) serkan ve murat bu editler eminim sizlerin elinden çikmiyor bu dergi (site )kuruldugundan beri burdayim hiç böyle bir saçmalik görmedim. bunu edit eden kisi yazan dan dahami iyi biliyor da baslik ve yazinin içeriginde oynuyor.
  editör demek sadece imla hatalarini ve de eksik harfle yazilmis kelimeleri düzeltmekle yükümlüdür. yazi ile kendi keyfine göre oynayamaz. yazi basligi degistireceginize içerige dikkat edin lütfen.
  yazdigim paragraf sekli de degismis .

  "Ebeveyn olarak dogurmanin, karnini doyurmanin disinda doyuramamissam ruhunu senin, hakkima düsen yalnizliga kalem"

  senin orda virgül olmasi gerekir ama yok.
  Dogdugun a nin anin yazilmaz size yolladigim yazida bunlar böyleydi
  a ayridir üstelik bunu aradabir söyleyen sizdiniz ben böyle yazdim

  hamdu (degil hamd ü senalar)
  resimler öylesine konmus resimler lütfen gerekirse benim yazdigim yazi bekleyebilir gerekiyorsa hiç konmasin yazi böyle hilkat garibesine dönecekse yayinlanmasin daha iyi.

 3. dürüst olmak demek sadece belli konularda dürüst olmak demek degildir.
  özelestiri yapabilmek dürüst olmanin en son basamagidir.
  insan yaptigi yanlisi evet yaptim sebeplerimde bunlardi deyip özelestirisini yapabilmeli.
  ben bir söz diyeceksem yüzüne söylüyemiyecegim sözü kisinin ardindan söylemem
  en hoslanmadigim sey kenarda, kösede fis,fis gizli sakli konusmalardir.çünki bu tür konusmalar hep yalan ve yanlis anlamaya sebeptir. vaktinde bunlarin acisini çok çektim.
  geçen gün nilanyada isyan etti yazi basligi yüzünden.
  demin bana msn den yorumun agir olmus dendi simdi rica ediyorum bunu söyleyen arkadasimiz lütfen ben dedim ben yaptim desin kisi izin vermedikçe isim vermem ama bu sitenin kuruculari murat ve serkanida zan altinda birakiyor. ayni zamanda dürüst olmak baskalarini kendi yanlisi yüzünden zan altinda birakmamaktir.

 4. Bu konuda Serkan gelince gerekli yorumu yapar sanirim.

  Yalniz "anin" kelimesi bu sekilde yazilir, ayri yazilmaz. O kelimenin kökü "a" degil "an" dir. Ki öyle bile olsa özel isim olmadigi için ayri yazilmaz.

 5. Editör(ler), admin(ler) yazilara müdahele edebilirler. Söyle ki:

  1. Yazdiginiz baslikta yayimlanmis daha eski bir yazi olabilir. (2,5 yillik geçmisi olan bir siteyiz, olabiliyor)
  2. Yazdiginiz yazi ile baslik uyumsuzdur. (Siz öyle düsünmüyor olabilirsiniz, lakin bu sonucu degistirmez)
  3. Yazinizin Google aramalarinda çikmasi biim için gurur vesilesidir. Bu sebeple yazdiginiz yazinin basligi Googleda aramalarda daha çok çikmasi için degistirilebilir.

  gibi sebeplerden dolayi Renklidergi yönetimi yazilara gerekli müdaheleyi yapma hakkini sakli tutar.

 6. yazdigim yazinin basliginin uyumlu olup olmadigina ben karar veririm ancak. bu derginin iki yöneticisine vede içerigine duydugum saygidan dolayi ??
  tesekkür ederim.

 7. Iyra hanim Serkanin da belirttigi gibi bazi sebeplerden dolayi bizim degisiklik yapmamiz zorunlu hale geliyor.

  Serkan beye iletirim tekrar bundan böyle sizin yazilarinizda degisiklik yapmamiz gerekirse bunu size bildirip yayinlamama alternatifi sunariz. Sanirim bu sorunu çözecektir.

  Yok hem yayinlansin hem de illaki benim istedigim sekilde yayinlansin derseniz o ne yazik ki bizim için mümkün gözükmüyor. Bizim de düsünmemiz gereken belirli durum ve kurallar var, bu konuda anlayisli olacaginizi tahmin ediyoruz.

 8. bakin ne istedigimi biliyorum ne olmayacaginida biliyorum muratmoon lütfen konuyu öz ünden uzaklastirmayin . sustum ama susmama izin vermiyorsunuz.

  sadece tek hakkiniz var beni siteden uzaklastirirsiniz girmeme engel olursunuz site yöneticisi olarak bunu yaparsiniz.

  serkan yapmadi benim yazimin edit, ini bunu sizde bende biliyoruz siz,de yapmadiniz

  "yazimin basligini hiç kimse bana sormadan degistirme hakkina sahip degildir."

  .degildir. konuyu saptirip hakli görünmeye çalismasin hiç kimse. isterse en büyük yayin organi olun.
  evet eger yazim yayinlanacaksa baslik ben nasil koymussam öyle yayinlanir EGO TATMINI olsun diye bana sormadan kimse yazimin basligigini degistiremez. küçük egolarini insanlar baska yerde tatmin etsinler.üstelik daha öncede uyari yapildi .

 9. buda nilanyanin ricasi…

  Sevgili Renkli Dergi editöründen bir rica. Yazimin basligi sadece Yazi… acaba sondaki eki kaldirmak mümkün mü? eger konuyu anlatamiyorsa da baslik hata benimdir ve bundan sonra daha uzun düsünürüm baslik konusunda… Simdiden tesekkürler…

 10. Uyari derken ne demek istiyorsunuz anlamadim, biz size basliklariniz oldugu gibi yayinlanir diye bir garanti mi verdik acaba öyle bir metine mi rastladiniz sitede? Bu konuda ne yazik ki uyarmaya hakkiniz yok. Gerekli görülürse yazinin içerigine bile müdehale ettimiz olmustur.

  Baslik bana sorulmadan degistirilmesin diyorsaniz ben de size aynisini söyledim zaten demin, size sorulur kabul etmezseniz yayinlanmaz. Bizi yaziyi kendi istediginiz sekilde yayinlamaya zorlayamazsiniz.

  Yaziyi kimin düzenlediginin önemi yok, Nilanyanin yazisini da ben düzenlemistim örnegin, burada kisiler degil sitenin kural ve düzeni ön plandadir yani. Ayrica düzenlenen yazi her zaman diye garanti etmesem de ikinci bir yönetici tarafindan gözlenip öyle yayina aliniyor, tabiki bazen bu ikinci kontrol için vakit bulamadigimiz da oluyor.

  Ayrica gelen bir yazi için yarim saat ugrasip bunu yayina vermek insana hiçbir ego saglamiyor emin olabilirsiniz. Imkan olsa da herkes istenilen formatta gönderse de bizde hiç dokunmasak isteriz ama ne yazik ki bu mümkün olmuyor.

 11. uyari kelimesini yanlis anlamissin yada gerçek ifadesinden saptirip sanki tehdit edilmissin gibi algilayip yazmissin bu hos degil uyarildi derken bu daha öncede yapildi vede yapilmamasi rica edildi anlaminda oldugunu algilamamaniz üzücü. kalan yazdiklariniza cevap vermiycem sikildim üç kelime ile özetlenebilecek bir seyi bu kadar uzatmaniz.

 12. günaydinn:)) sitemize nazar degdi:))) ben hemen nazar dualari okumaya basliyorum…birazcik hatrim varsa eger buradaki dostlarda, sizde iyi dileklerinizi lütfen dile getirin:)

  sanirim havalardan, havalarin bir sicak bir soguk, bir yagmurlu, bir rüzgarli olmasindan kaynakli negatif enerjiler geziniyor ortalikta. eee tabi nefes alip verirken bu havayi bizlerde insan oldugumuz için etkileniyoruz degil mi ama?

  evet insaniz biz hatamiz, kusurumuz, göremedigimiz yalnislarimiz, olamaz mi hiç ? ve bir aileyiz burada saygi öncelikli ilkemiz ve hosgörü:))) ve sevgiii ille de SEVGI…

  saygilarimla…

 13. Evet deliseyim haklisin biz bir aileyiz…

  Aile içindede zaman zaman çekismeler olur…

  Azicikta nazarmi degdi ne…

  Ama ben biliyorum ki, bu yüce gönüller bu konuyu da halledecek…

  Olumluyu da, olumsuzu da paylasicaz ki biz biz olalim…

  Iyram, muratcim , serkancim, deliseyim

  tüm dostlar hepinizi çok seviyorum…

  Sevgiyle kalin

  Umut isiniz olsun

  Yasam hep gülsün sizlere

 14. Yüreginin güzelligini burayada aktarmis iki güzel dostada tesekkür ederim. ben nazara falan inanmam hersey biz insanda baslar, insanda biter.
  ama emelin dedigine katiliyorum aile arasindada bazen anlasmazlik olur bu onlarin aile olmadigini göstermez her ailedede bildigi dogruyu savunan deliler vardir eh bir tanede burda olsun demi :=).
  tartisabiliriz herkes kendi dogrusunu savunmakla yükümlüdür vede savunur hakkini savunan her yüregin önünde saygiyla egilirim karsisinda ister hakli, ister haksiz olayim.
  muratinda bildigi dogruyu savundugu için yüreginin önünde egilmekten çekinmem yuvarlak lafida sevmem egileceksem, egilirim payima düsen neyse onu yaparim ama yinede bildigim dogruyu savunurum.

  amaaa en korktugum ürkek yüreklerdir. ve onlardan kilometrelerce uzakta dururum.
  aslinda hiç bir sey yazmaya niyetim yoktu ama dostlara tesekkür ederken klavyeden geri kalani dökülüverdi. tesekkür dostlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here