Asik Nedir? – Asik Kimdir – Asik Kime Denir?

0
312

Âsik oldugunuz zaman, hâkim olamazsiniz duygulariniza. Koruma içgüdüsü kaplar benliginizi. Kendinizden vazgeçersiniz çogu zaman. Mutluluk dersiniz, onun mutlu olmasidir. Üzülmeyi, Aglamayi ve yüzündeki bir buruklugu bile yakistirmazsiniz sevdiginize. Her seyin en iyisine layiktir, Her güzelligin baslangicidir O. Dünya artik sevdiginiz olmustur, siz ise bir uydu misali pervane olursunuz etrafinda. Degmesin, Dokunmasin ona kötülük dersiniz.

Ne felaket gelecekse gögüslemeye hazirsinizdir, yeter ki sevdiginizi teget geçsin istersiniz. Kimi zaman haberi bile olmaz yasadiginiz sikintilardan, çünkü üzülmesini istemezsiniz ve güzellikler ile süslersiniz, Bir nevi polyannacilik oynarsiniz. Mevlana Hz. dedigi gibi “Seven sevdigi için degismelidir…Sözünü rehber edinirsiniz, Sevdiginiz için her türlü kötü huylarinizdan vazgeçersiniz, dogru tavirlar sergiler her zaman gönlünü hos tutarsiniz. Bazen kötü zamanlari olur sevdiginizin ki her insanin olur degil mi? Susmak gerekir kimi zaman, Sessizlik hâkim olur olaya. Yanlis anlarsiniz, Sizi istemedigini düsünürsünüz, üzülürsünüz. Ne vardi, Yaninda olsaydim der, Yine de uzaklasmak istemezsiniz, yaninda olmak onunla vakit geçirmek, huysuz oldugu zamanlarda bile aksi tavirlarina gögüs germek istersiniz. Bazen yüzünüze gözünüze bulastirirsiniz, incinmesin derken siz inciten olursunuz. Iste o zamanlar daha bir zorlasir durumlar, Içinden çikilmaz bir hal alir. “Sakinan göze çöp batar” misali düzelteyim derken dagitan taraf olursunuz. Fedakârsinizdir, Verebildiginiz kadar kendinizden verirsiniz. Sevdiginiz istedigi için degildir bu. Siz Böyle Âsiksiniz. Sizin için ask kendinden vazgeçmek ve sadece onun mutlulugu için yasamak oldugu içindir. Bu duruma bazen sevdiginiz bile inanamaz, Sizin insan olmadiginiza dair fikirler olusur kafasinda, Sizi bir melege benzetir. En tepe yerlestirir sizi. Bulunmaz oldugunuzu düsünmeye baslar. Size olan saygisi her geçen gün artar. Ama aksidir iste, yine sizi kirmaya devam eder. Olsun dersiniz Sevdigime Her sey Serbest. Beni birisi kiracaksa, bu Sevdigimin hakkidir dersiniz. Yine de gönlünüzü mutlu eder, yüzünüze tebessümü kondurursunuz. Iste siz böyle bir âsiksiniz. Samimi, fedakâr, sevecen ve bir o kadar gururlusunuzdur. Sizin gururunuz askinizdir. Aslinda siz asksinizdir. Varliginiz, yoklugunuz Asktir. Yemeginiz, Nefesiniz Asktir. 

Simdi bu yaziyi okudugunuz da söylediginiz cümleleri duyar gibiyim. Böyle asiklar kaldi mi diye kendinize soruyor ve cevabini yine kendiniz veriyorsunuz Eski Türk filmlerinde kaldi!“. 

Eyy Seviyorum, asigim diyen kisi bu yazilanlari oku ve kendini sorgula. Degilsen böyle bir âsik sen degilsin âsik…

Vakit ayirip okudugunuz için simdiden tesekkür ederim.

Saygilar.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here