Asiri Yemek Yeme Ile Nasil Basa Çikabiliriz? – Beynimize Yeter, Dur, Yeme Artik Diyebilmek

8
421

Bir sekilde aklimizin ucundan geçmistir. Neden birileri sürekli kil alirken, bir grup insan zayif kalir? Yediklerinden kilo almaz?

Amerikali bilim insanlarinin yaptigi arastirmalarda tokluk hissini tesvik ederek beynin verdigi tepkileri ölçmüsler. Ölçümler sonucunda obez kisilerin gerçekte mideleri dolu oldugu halde diger deneklere nazaran kendilerini daha az tok hissettikleri saptanmis.

Obezlerin beynine giden kan akisinin normalden düsük oldugu, beyine tokluk hissi bilgisini iletene sinir sinyallerinin daha düsük oldugunu görmüsler. Bu sebeple özellikle obez kisilerin yemek yeme güdülerine dur emrini zamaninda veremedikleri saptanmis.

Bu sebeple, uzmanlar, beynin belirli bölgelerine etki ederek kronik asiri yeme aliskanligi ile basa çikabileceklerine inanmaya baslamislar ve bu baglamda daha çok arastirmaya baslamislardir.

Ancak simdilik vücudun sinyallerine kulak vermeyi ve tabagi uzaklastirma anini kaçirmamayi ögrenmekten baska bir çözüm yok gibi görünmektedir. Bu sebeple yemeginizi yerken daha çok çignemeye, yavas yemeye dikkat edin. Mümkün oldugunca asiri yemekten de kaçinin.

8 YORUMLAR

 1. Site yönetimine tesekkürler. Obezite ile iligli çok da güzel bir film koymuslar. Muhabbet kusunu çatala yemeye çalisan biri =)

  Asiri yemek yeme, kendine engel olamamayi çok da güzel tarif ediyor. Benim tuhafima gidense saglik konulu yazilarimin yorum almamasi.

  Gerçi Serkan beye bunun öenmli olmadigini söylemistim fakat hiç yorum almamak özellikle güncel konular olmasina ragmen yorum alamamak biraz garip geldi dogrusu.

  Demek gerçekten insan böyle bir bekleyis içerisine girebiliyormus.

  Çok yorum yazma imkanim yok, bu sebeple tesekkür niyeti ile baslamis oldugum bu yorum biraz sitekar bir biçimde sonlandi.

  Bagislayin…

  Seçmis oldugunuz resimler için tesekkürler. Ayrica link vermeniz de ayri bir incelik. tebrik ederim.

  Saygilarimla

 2. :=) doctor yazdiginiz sitem yorumunuzu okuyunca kendime geldim azicikda utandim kendi bilincimden.

  saglikla ilgili yazilarinizin yorum almamasina gelince malum üzre toplum olarak okuma özürlüyüz helede magazinel veya eglendirici olmayan konularda bu tür yazilara yorum yazmak için arastirmak gerek ,irdelemek gerek ki,buraya insanlarin gözünün önüne yazdigi yazinin bir tutar tarafi yani dogrulugu olmali iste bu zor bir is o yüzden genelde hepimizin yaptigi gibi yazin çok güzel olmus canim kalemine saglik diyerek bir seyleri geçistirmek kolay geliyor. geçen dostlardan biri yorumunda söyle yazmis.

  Tibbi, doktora,

  Savasi askere,

  Adaleti hakimlere,

  Dini de din adamlarina birakmadikça asla profesyonel bir toplum olamayiz bence.

  onun düsüncesini yadsimiyorum ama katilmiyorumda. tibbi doktora birakacagiz

  evet ama benim bedenimi doktordan daha iyi ben tanimaliyim.ve iyi tanidigim bedenimin sikintisini iyi anlatirsam doktor dogru teshis koyar.

  eger ülkeyi savunmayi sadece askere birakmamiz gerekseydi eminim bunu sevgili ATATÜRK, de bilirdi ve yasli ninelerin,cephane tasimasina,henüz oyun çagindaki çocuklarin askere ulaklik yapmasina hamile kadinlarin dahi o agir top mermisi tasimalarina atamiz ile birlikte herkes karsi çikardi.

  Adalet konusuda tipki tip gibi biz hangi kanunlarla yönetildigimizi bilirsek hakkimizi savunmakda zorlanmayiz hata yaptigimizdada alacagimiz cezanin farkindaligi ile belkide bazi hatalardan vazgeçeriz. toplumumuzunki hepimiz biliyoruzki çogu zaman cahil cesareti.

  dinimi ise önümde allahin verdigi bir rehber kitap varken asla baskalarindan sorup hazirciliga konmaktan kendimi tenzi ederim.

  bana göre sizlerin gibi ciddi özveri isteyen yazilara yorum gelmemesinin sebebi belli. bende dahil maalesef ama en azindan yorumunuzdan etkilendim ve arastirdim

  buda farkli bir bakis kilo sorununa ben deneyimliyorum simdi ekleyeceklerimi inanin rejim ile ugrasmaktansa düsünce ve yasam tarzimi degistirmek daha kolay geldi ve sonuç aldim.

 3. alinti:

  1- Hastalik olgusu, daha önce söz ettigimiz birçok alet gibi, kutupluluk ve sinirlilik deneyimi için gerekli ve yararli bir aletti ve birlikte yaratimimizdi. Tekâmül sürecinizde ve evriminizde ve de gelismislik düzeylerinizin objektif tespitinde kullana geldiginiz – kullana geldigimiz, uyarici-ögretici-gelistirici-sinayici-deneyici-eleyici-aktarici aletlerdi. Ancak bu alette, diger sözünü ettigimiz aletler gibi, eski enerjinin ve eski dünyanin terki ile terk edilecek aletlerdir. Yeni Çagin Yeni Insani için hastalik olgusu asilmis bir olgu olacaktir. Ve simdi sizler dilerseniz Yeni Çagin öncüleri olarak simdiden hastalik olgusunu yasaminizdan çikarmaya muktedirsiniz

  2- Verdigimiz ve verecegimiz bilgiler, ister soyut ister somut algiladiklariniz olsun, Yeni bilgiler degildir. Biz Amerika’yi yeniden kesfetmek pesinde degiliz. Sizlere yeni ve bilinmedik bir yaklasim ve bilgiler sundugumuz savinda da degiliz. Çok eski, kadim bir Bilgeligi sizlerle YENIDEN paylasacak ve birlikte YENIDEN ögrenecegiz. Unuttugunuz bir Bilgeligi canlandiracagiz

  Özellikle gelismis ülkelerde, ET TEMELLI VE YAG AGIRLIKLI BESLENMEYLE, hareketsiz yasam tarzinin birlesmesi Sismanlik olgusunu ciddi bir sorun olarak ortaya çikardi. Özellikle gelismis ülkelerde Obezite nüfusun % 28 ini risk altina sokmaktadir. Bu çok yüksek bir orandir.

  Peki nedir sismanlik? Bedensel ve fizyolojik açilimlari Tip Biliminize kalsin. Biz kendi açimizdan ele alalim

  1- Hareket kapasitesinde düsüs. Yürümek, kosmak, is görmek, cinsellik, spor ve benzeri alanlarda ciddi deneyim zorlugu ve hareket yeteneginde azalma. Gündelik hayati kaliteli bir sekilde sürdürmekte ciddi güçlükler.

  2- Solunum yani nefes almak ve vermekte zorlanma. Solunumla ilgili rahatsizliklar yasama. Kalbin çalismasinin zorlasmasi ve buna bagli kalp rahatsizliklari. Bel ve kalçalarla ve ayaklar ve bacaklarla ilgili rahatsizliklar yasama.

  3- Estetik açidan kendini çirkin algilama ve algilanma. Buna da bagli duygusal sorunlar ve depresif ruh hali.

  4- Sosyal dislanma. Sosyal yasamdan soyutlanma. Buna bagli bireysel bagimliliklar gelistirme. Alkol, uyusturucu kullanimi riski. Ev temelli ve içe dönük bir hayat tarzi gelistirme.

  5- Is hayatinin da disinda kalmaya da bagli ve yasanilan rahatsizliklarin tedavi giderleriyle de ilgili olarak, ekonomik sikintilar ve zorluklar.

  Dostlarimiz,

  Sismanligin ilk anda yarattigi bu esasli sorunlardan hareketle, sismanliga yol açan dinamikleri de söyle siralayabiliriz.

  Özünde sismanlik, VARLIGIN BEDENLI DENEYIMINDE, Fiziksel olarak kendisini ifade eden bölümünün KENDISINI INKÂR ETMESI, KENDISINI YADSIMASIDIR. Bu ise iki ayri olgudan kaynaklanmaktadir; 1- Varlik, bu bedensel deneyiminin bu zaman ve mekân diliminde, KENDISINI DÜNYA VE HAYAT ILE BAS ETMEK KONUSUNDA GÜÇSÜZ, ÇARESIZ görmektedir. Kendisini dünyanin ve hayatin bir KURBANI olarak görmektedir. 2- Ya da Varlik, öyle bir RUHSAL EGOYA sahiptir ki, bu bedenli deneyiminin bu zaman ve mekân diliminde, DÜNYA VE HAYATINI KENDISINE LÂYIK GÖRMEMEKTE VE BU NEDENLE KENDISINI inkâr etmekte ve yadsimaktadir. Her iki durumda da bu yadsima hali açikladigimiz sonuçlari ortaya çikaracak bir Sismanliga yol açmaktadir ki, bu sayede Varlik kendisini HAYATIN VE AKISIN disinda tutmaktadir. Birinci halde genellikle Varliklar, zor ailevi ve sosyal kosullarda bedenlendiklerinden, sevgi ve kabul ile ilgili olumsuz deneyimler yasadiklarindan, içgüdüsel olarak kendilerini KORUMAK VE SIMARTMAK ADINA sekerli, tatli ve yagli yiyeceklere çekilirler. Bu tür yiyeceklerden hem tat hem de enerji olarak GÜÇ, GÜVEN VE HAZ saglamaya çalisirlar. Bu birinci tür sismanlik da ayni zamanda bu yolla, kendilerine ihtiyaç duyduklari sevgi ve kabulü vermeyen aile yakinlari ile sosyal çevreyi de cezalandirma istegi de rol oynamaktadir. Varlik kendi güçsüzlügüne ve çaresizligine yol açtigina inandigi kisilerden ve çevresinden, verdigi zorluk ve sikintilar yoluyla intikamini da almaktadir. Ikinci halde ki sismanlik da insanlar daha çok, biyolojinin ve fizyolojinin kendi üretimi olan Hormonlar ve Metabolizma ile ilgili dengesizlikler ve sorunlar nedeniyle sismanlamaktadirlar.

  Her iki halde de sismanlik, Insani hayattan alikoymakta ve kaliteli bir hayat yasamayi engellemektedir. Insan hem fiziksel, hem duygusal, hem zihinsel, hem ruhsal, hem de cinsel olarak sikintili bir hayat sürmektedir. Sismanlik, atalet, atillik, limana demirlemek, birçok hayati deneyimden feragat etmekse, çözüm de buna yol açan BILINÇTE, DEGISIM GERÇEKLESTIRMEKTEDIR.

  Sisman bir insan belirtilerle ugrastikça ve savastikça, yenilgiye mahkûmdur. Hastalikla bu sekilde bir savasin tek galibi olabilir o da hastaliktir. Ne demistik, " kosmasalar kilo almayacaklar". Ayni sekilde iki de bir tartiya çikmasalar, zayiflayacaklar. Ya da belirtilerle savasmasalar yenilmeyecekler.

  Sisman bir Insanin eger gerçekten SAGLIKLI VE NITELIKLI BIR YASAM SÜRMEK ISTIYORSA

  -sorun zayiflamak, kilo vermek sorunu degildir – kendisine sormasi gereken bazi sorular vardir;

  * NEDEN KORKUYORUM? NEDEN KAÇIYORUM? YAPMAKTAN YA DA YASAMAKTAN ÇEKINDIGIM SEY NE? KENDIMI GÜÇSÜZ HISSETMEME NEDEN OLAN NE?

  * ATMAM GEREKEN ADIM NE? * SU ANKI HALIMDEN HAREKETLE ATABILECEGIM ILK ADIM NE?

  Dostlarimiz,

  Sismanlik alt edilmek isteniyorsa, BILINÇTE bir DEGISIM sarttir. Her iki sismanlik halinde de Varlik, kendini INKÂRDAN VE YADSIMADAN vazgeçmek zorundadir. Ilk halde kurban rolü birakilmali, MUKTEDIRLIK BILINCIYLE GEÇMIS YENIDEN ELE ALINMALI VE SEKILLENDIRILMELI VE GELECEGE DAIR YASAM DOLU BIR PROJEKSIYON OLUSTURULMALIDIR. Ikinci halde de RUHSAL EGO, Bedenlilik deneyiminin tadini çikaracak sekilde RUHSAL DESTEGE dönüstürülmelidir. Bunun için de geçmis yeniden ele alinarak sekillendirilmeli ve gelecek içinde INSANI bir yasam projeksiyonu yapilmalidir. Bunun için sismanlik belirtilerle savasilarak ve kismi önlemler alinarak ortadan kaldirilamaz. Varlik SAMIMI OLARAK, KENDISINI KABUL ETMEDIKÇE VE YASAMDAN YANA TERCIH yapmadikça, TEDAVI baslayamaz.

  Ve iste aslinda SISMANLIK, hali hazirda CANLI CENAZE OLAN ve ölü bir sekilde ÖLÜMÜ bekleyen Insanlara, bundan kurtulabilmek için öncelikle bunu fark edebilmek üzere BIR SANS TANIMAKTADIR. Kullanip kullanmamaksa tamamen o Insanin bilecegi istir.

  Sismanlik kaynakli olarak;

  1- ÖZELLIKLE AYAKLARLA VE BACAKLARLA ilgili sorun yasayanlarin, kendileri ve sevdikleri için HAYATA KATILIM VE HAYATI DENEYIMLEMEYLE ilgili etkinlik, ilgi alanlari ve ugrasilar gelistirmeleri ve yasamalari ve yasatmalari ilk adimdir.

  2- ÖZELLIKLE KALPLE ilgili rahatsizliklar yasayanlarin, kendilerini ve sevdiklerini SEVMELERI, kendilerini ve diger bazi insanlari KABULLENMELERI ve bu yolda somut adimlar atmalari ilk adimdir.

  3- ÖZELLIKLE SOLUNUMLA ilgili rahatsizlik yasayanlarin, geçmisleriyle ilgili olarak kendilerini ve mahkûm ettikleri insanlari AFFETMELERI VE SALIVERMELERI ve bununla ilgili somut adimlar atmalari, ilk adimdir.

  4- ÖZELLIKLE BEL VE KALÇAYLA ilgili rahatsizlik yasayanlarin, hali hazirda birlikte yasadigi ve onlara yük oldugunu düsündügü ve ama ayni anda da kizgin oldugu kisilere, hem kendi yasadiklarini ve duygularini paylasmak hem de onlarin yasadiklarini ve duygularini paylasmak üzere SAMIMI VE AÇIK BIR SEKILDE YAKLASMALARI VE bu konuda somut adimlar atmalari ilk adimdir.

  Dostlarimiz,

  Sismanlik aslinda çözümü çok kolay bir YANILSAMADIR. Ama ayni anda MADDE ÂLEMINIZDEKI EN ZOR HASTALIKLARDANDIR. Bir giris olmasi için ve genel olarak aktardiklarimizi, yeni yilinizda sismanligi tekrar ele aldigimizda daha genis ve bütünlüklü olarak ele almak umuduyla,

  SIZLERE DE SUNU SORMAK ISTIYORUZ;

  YA SIZLERIN SISMANLIK VE SISMANLARLA ILGILI ALGINIZ VE TUTUMUNUZ NEDIR?

  SIZLER, SISMANLIK OLGUSUNUN ORTADAN KALKMASI VE SISMAN INSANLARIN IYILESMESI IÇIN ÜZERINIZE DÜSEN ALGI VE TUTUM DEGISIKLIKLERINI YAPMAYA HAZIR MISINIZ? ONLARA INANDIKLARINI VE GÖRMEK ISTEDIKLERINI YANSITMAYA DEVAM EDECEK MISINIZ? YOKSA BERRAK AYNALAR OLUP, ONLARA GÖRMEK DURUMUNDA OLDUKLARI GERÇEKLERINI YANI IHTISAM VE ZERAFETLERINI MI YANSITACAKSINIZ?

  Askla Kalin. Hayata ve onun tüm ifadelerine askla…

  tibbi konuda yetersiz bilgim ile dogru,yanlis birseyler yazmaktansa deneyimledigim ve kendimdeki farkindaligin gerçegi olan bu yaziyi gerekli gördüm.

  tibbi yani beni asar ama düsünce tarzimizi degistirerek bedenimize faydali olabiliriz hatta doktorunda isi kolaylasir. :=)

  sevgilerle

  not: yazilariniza ara vermeyin yorum yazmasakda inanin ben faydalaniyorum düsünmemi sagliyorsunuz. tesekkürler.

 4. Bilgilendirme için tesekkürler..

  "Bu sebeple yemeginizi yerken daha çok çignemeye, yavas yemeye dikkat edin. Mümkün oldugunca asiri yemekten de kaçinin."

  bu son cümlede yapilmamasi gereken herseyi ben yapiyorum…
  Özen göstermek gerek…

 5. bu guzel ve faydali yazi icin tesekkurler sayin @doctor

  ideal kilomda olmamama ragmen, ben fazla yemek yemenin bir sekilde onune gecebiliyorum ve bu SIRRI hemen sizlerle paylasmak istiyorum dostlar…

  yemeklerden once 1 bardak (hatta bazen 2 bardak) suyu deviriyorum mideye.
  o zaman 4 dilim ekmek yerine 2 dilim ekmekle yetinmeyi basarmis oluyorum :))

  kilo problemi olanlar cozum olmayabilir ama sabit kiloda kalmak icin birebir sevgili dostlar..!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here