Ask Alisverisi

4
256

Birine âsik olmak alisveris yapmak gibidir; yalniliginizda akliniza gelir. Bütün magazalarda ne oldugunu bilseniz bile yine de dolasirsiniz hepsini. Sonra vitrinin birinde öyle bir elbise görürsünüz ki; çogu kisilerin farkinda olmadan yanindan geçtigi bu elbise sizi kendine çeker. Daha önce hiç görmediginiz kadar güzel ve çekicidir. Durusu gösterisli, albenisi  yüksektir. Için gider, aklin kalir, senin olsun istersin. Gözüne degil sadece gönlüne de hitap etmistir çünkü. Bir müddet öylece onu izlersin. Üzerinde nasil duracagini, nasil yakisacagini hayal edersin. Önceden yaptigin alisverislerde yedigin kaziklar korkutsa da seni, yine de merak edersin bedelini.

Ödeyebilecegimizden çok fazladir çogu zaman. Hadi diyelim ki kiydik paraya, bu seferde çevreyi düsünürüz; nerelerde giyilebilir, kimler bize bu elbiseyi yakistirir. Ona uygun ayakkabimiz yahut çantamiz var midir? Kalitesi nasildir? Saglam midir, faydali midir? Tüm bu sorular aklinizdan çikmak bilmez. Sonunda almaktan vazgeçeriz; ama aklimiz hep onda. Dayanamaz magazaya almak için geri döneriz  ama çoktan satilmistir.

Bu yüzden begenmekle almak istemek farkli seylerdir. Ve çogu zaman begendiklerimizi almak istemeyiz, almak istediklerimizi de begenmeyiz. Birini begenmekte böyledir iste. Harcanacak zamanimiz yoktur. Hadi zamana kiydik diyelim, bu seferde yanimiza yakismali, yanina yakismaliyim diye düsünürüz. Elbisenin üzerimize uymasini beklemekten çok daha zordur birinin gönlümüze uymasini beklemek.

Begenmek almak istemek degildir. Bazen çok begendiginizi almak istemezsiniz. Çünkü kaybedeceginiz para degil zaman ve hayallerinizdir. Seni begendim ama almak ister miyim?

4 YORUMLAR

 1. gerçekten ask böle bisi midir? böyle mi düsünülür?

  alamm yaa:)) ahh elsi ahh

  bence ask agir bir grip olabilir, henüz asisi bulunamayan, atesler içinde yakan, ara ara mide bulandiran, kusturan, kimyamizi alt üst eden… iyilesince unutulan:)

 2. gerçekten ask böle bisi midir? böyle mi düsünülür?

  alamm yaa:)) ahh elsi ahh

  bence ask agir bir grip olabilir,

  henüz asisi bulunamayan, önce adeleleri kirginlastiran, içine pir pir eden bir kalp çarpintisi bulastiran

  sonra atesler içinde yakan, ara ara mide bulandiran, kusturan, kimyamizi alt üst eden… iyilesince unutulan:)

 3. herkes aski farkli yasiyor sanirsam:) Senin söylediklerin çok daha açiklayiçi çok daha genel. Benim anlattigim ise çok daha özel bir durumdu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here