Aska Dair 1

3
120

Ask dediginiz nedir benim anladigim dilden ve Mevlanin tasvir ettigi dilden aski harmanladim ve sunu çikardim ask sevmektir tevazu göstermektir. Aski askla örmektir yaratilani yaradandan ötürü sevebilmektir. Peki, kaçimiz bu aska sahibiz hiçbirimiz. Aman haaa... Sakin ne kadar önyargili demeyin isin gerçegini söylüyorum dokuz köyden olmayayim sonra. Isin sakasi bir yana nasil demis

Mevlana: Sevgide günes gibi ol, Dostluk ve kardeslik de akarsu gibi ol, Hatalari örtmede gece gibi ol, tevazuda toprak gibi ol, öfkede ölü gibi ol, her ne olursan ol, ya oldugun gibi görün ya da göründügün gibi ol.

Iste askin ta kendisidir bu. Kaçimiz sevgide günes gibi olup çevremize isik saçabiliyoruz. Ya da dostluk ve kardeslikte akarsu gibi berrak ve temiz, hatalari örtmede gece gibi olmayi basarabiliyoruz. malesef hayir bir söz vardir iyi olani 1 kisiye, kötü olani 100 kisiye anlatma gibi bir huy biz insanoglunda. Çünkü bizim içimizdeki gece maalesef sis tutmus, hafif alacakaranlik olmus. Tevazuda toprak gibi dümdüz ol. Ama maalesef biz içimizden gelenleri deprem gibi disariya tasirmisiz.

Tevazu; Ahlakini ziddi ile tanimak daha kolaydir. Kisaca tevazu, Kibirli olmamaktir. Kibir kendini begenmek aslini bilmemekten kaynaklanir. Aslini bilmemek cehalet ve gafletten meydana gelir, aslini bilen haddini bilir. Haddini bilen edepli olur.

Ya peki öfkede,öfkede ölü gibi ol ol ki,  Kardesinin canini yakma.Allah bile merhametine sadikken sen kim oluyorsun aa zindik.. Agir mi oldu hayir.

Iste askin son noktasi,her ne olursa olsun diyor Mevlana, ya göründügün gibi ol yada oldugun gibi görün ya peki kaçimiz oldugumuz gibi görünüyoruz hiç birimiz hooopp..çok agirsin diyeniniz mi var aynen öle insanlik kilifim bedenime agir be kardesim ..

Simdi sunu söylüyorum Ask nedir insani canliyi dogayi tabi bizi yaradani sevmektir. Mevlana ne diyor ne olursan ol yinede gel  peki bundan kaçimiz ne anliyoruz herkesi kabullenmeyi mi hayir! Herkese kucak açmayi  ögreniyoruz. Ama  ne olursan ol yinede gel derken nasil ugurlamamiz gerektigini bilmiyoruz iste… Ne olursa olsun aski asla örmesini bilmeli insanoglu… 

LEVENT S. 

3 YORUMLAR

 1. Ask, sosyal antropologlara göre: seksüel bir tutkudur. Sairlerin özlemli ve duygulu sarkilaridir. Psikologlara göre: Ask, hem normal hem de nörotik olmaktir, yaratici ve yikicidir. Filozoflara göre de Ask erkekler için baskadir, kadinlar için baska. Ama herkes için iyiligin ve kötülügün, güzelligin ve çirkinligin baslica kaynagidir.

  "Askin Anatomisi"

  A.Krich,

  Arka kapak yazisi alintisi, Tassavvufta ask elbette çok ayri bu bakis açilarindan. Ben halen bedenin kimyasi ile ilgili bölüme takiliyim:) insan, yasadigi kosullar sonucunda bu duygu ile yogunlasir yada hiç bulasmaz diye düsünüyorum… Ask'in geçici bir duygu olma durumuna sebep olarakta böyle düsünüyorum. Mesela "insan neden asik olur? " cümlesini sorsak kendimize:)) çok çesitli cevaplar geleceginden eminim. Zira bir kalibi da yok askin!!!

  en iyisini bilen, yasam içindeki varlik elbet:)

 2. Tesekkür ederim zetthdark :)henüz okadar engin bilgilere sahip olamadigimdan dolayi derleme bilimsel bir yazi olmasini bir makale boyutunu tasimasni istedim kendi tarzimida birlestirerek.

  Burada askin türlü türlü hallerini ele aldim ve benm anladigim askin icinde sadece ilahi boyutu yada insani boyutu degildir !!her türlü aklin ve vicdanin carpistigi noktada baslayan durumdur ask bence.. tesekkürler degerli yorumlarniza:)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here