Askin Çözümlemesi

8
441

Seversin, sevilmezsin; sevilirsin sevmezsin… Ilk görüste sevmek her seyi ile ilk günden kabul etmek öyle zor ki.. Insanlar çift yaratilmislardir, bu deyim birbirine benzeyen insanlara söylenen bir söz ben baska bir anlamda kullanayim insanlar çift yaratilmistir ve tek yasayamazlar bazen yaninda, bazen gözünde, bazen kalbinde fiziksel olarak olmasa bile hep aklinda biri vardir belki iki belki üç…

Çogu zaman çok sevdigimiz için degil de çevremiz begendigi için, isi için, yalnizliktan kurtulmak için, eski sevgilimizi unutmak için cinsel ihtiyaçlarimiz için gibi devam eden nedenler için çikariz, sevgiyi aski bir kenara birakarak… Yanimizdakine ne yakisikli veya güzel dendiginde, el ele gezerken, kisacasi hayatimizda biri oldugunda mutlu oluruz ya da mutlu oldugumuzu sanariz ama gerçekten gönlümüze yatmayan çikmak için çiktiklarimizla ne kadar mutlu olabiliriz ki…

Aslinda hem kendimize hem karsimizdakine haksizlik yapiyoruz hem kendimiz mutlu olmuyoruz hem karsimizdakini mutluluk oyunuyla kandirarak bir gün olmuyor dedigimizde en büyük kötülügü yapiyoruz. Böyle asklarda bir taraf sever ve diger tarafta seviyor gözüktügünden daha da baglanir ve ayrilik hiç aklimdan geçmedigi için tam bir yikim olur seven taraf için.

Ask iki kisinin duygulariyla büyür bir taraf ne kadar çok severse sevsin o ask eksiktir ve ayriliga mahkumdur. Bazen bu ayrilik kisa bir sürede olurken bazen de yalnizlik korkusu, çevre, birisine güvenme istegi gibi sebeplerle uzar bazen de evlendikten sonra olur ama tek tarafli sevgilerin uzun veya kisa sonu ayriliktir. En sevmedigim kelime severek ayriliyoruz kelimesi. Eger iki tarafta seviyorsa her güçlük her engel asilir ama tek tarafli sevgilerde sevmiyorum diyemeyen taraf baska seyleri bahane ederek severek ayrilirdik der.

Nadirdir iki tarafinda sevdigi iliskiler ama oldugunda da yasanacak mutluluk hiçbir kelime ile anlatilmayacak kadar güzeldir. Ferhat ile Sirin, Kerem ile Asli ve daha niceleri iki tarafin sevdigi iliskilere örnektir. Karsilikli sevgi iki tarafa güç verir ve normalde hiç yapmayacagi yapamayacagi seyleri yaptirir Kerem bosuna daglari delmemistir. Ondaki güç hem kendi sevgisinden hem de Asli’nin sevgisinden gelmektedir.

Buraya kadar anlattiklarimiz özetlersek:Ask=Sevmek+Sevilmek. Sevmek ve sevilmeyin içinde fedakarlik vardir, güven vardir, dürüstlük vardir,mutluluk vardir…. Ama sadece bunlari yapmak yetmez yani ben fedakarim dürüstüm çokta mutluyum benim askim mükemmel diyemeyiz. Bunlari kendimiz yapmaliyiz tabi ki ama karsimizdakinden de görmeliyiz görmüyorsak da pembe gözlüklerimiz çikarip, mutlu olabilecegimiz baska asklara yelken açmaliyiz.

8 YORUMLAR

 1. "severek ayrilirdik "

  bence cok sacma bir laf bu… severek nasil ayrilinir hala aklim ermiyor. ben fedakarim, ben durustum derken hemde…

  bu cumlelerinizle bam teline basmissiniz ask cozumlemesinin efendim.

  gercekten pembe gozlukleri de, at gozluklerimizi de cikarmamiz ve oyle bir baslangic yapmamiz gerekiyor ki sonunda husrana ugramayalim.

  yerinde bir yazi idi. gunume dustu.

  saygilar.

 2. Ask iki kisiliktir.

  Degisir rüzgarin yönü

  Solar ansizin yapraklar;

  Sasirir yolunu denizde gemi

  Bosuna bir liman arar;

  Gülüsü bir yabancinin

  Çalmistir senden sevdigini;

  Içinde biriken zehir

  Sadece kendini öldürecektir;

  Ölümdür yasanan tek basina

  Ask iki kisiliktir.

  Bir ani bile kalmamistir

  Geceler boyu sevismelerden;

  Binlerce yil uzaklardadir

  Binlerce kez dokundugun ten;

  Yazabilecegin siirler

  Çoktan yazilip bitmistir;

  Ölümdür yasanan tek basina,

  Ask iki kisiliktir.

  Avutamaz olur artik

  Seni bildigin sarkilar;

  Bosanir keder zincirlerinden

  Sular tersin tersin akar;

  Bir hançer gibi çeksen de sevgini

  Onu ancak öldürmeye yarar:

  Uçari kusu sevdanin

  Alip basini gitmistir;

  Ölümdür yasanan tek basina,

  Ask iki kisiliktir.

  Yitik bir ezgisin sadece,

  Tüketilmis ve düsmüs, gözden.

  Düslerinde bir çocuk hiçkirir

  Gece camlara sürtünürken;

  Çünkü hiç bir kelebek

  Tek basina yasayamaz sevdasini,

  Severken hiçbir böcek

  Hiç bir kus yalniz degildir;

  Ölümdür yasanan tek basina,

  Ask iki kisiliktir.

  ATAOL BEHRAMOGLU

 3. iki kisinin birbirini sevmesi bir ömrü beraber geçirebilecekleri anlamina gelmez her zaman. sevgi demek anlasmayi da gerektirmez, tam anlamiyla anlasamadiginiz birini de sevmeniz mümkün.

  ayrica bence ask veya sevgi çift tarafli bir duygu degildir. çift tarafli olan sadece bundan çikan iliski veya beraberlik diye tabir ettigimiz durumdur.

 4. Her insan bir karakter ve farkli bir yapiya sahiptir ve kimse kimseye benzemez ikizlerin bile davranislari duygulari ruhu herseyi farklidir. Ancak arada ask oldugunda bu farkliliklar bir potada eritilir ve iki taraf ortada bir noktada anlasir ve arada sevgi oldugu için her iki tarafta mutludur. Senin dedigine geleyim muratmoon eger bir taraf sevmiyorsa taviz vermez hep karsi taraf adimlari atar o devamli tavizden rahatsizdir diger tarafta sevmedigi için huzursuz ve kaçinirmaz son ayrilikla son bulur iliski. Sevgi güzellikler yumagi ve hersey o yumakta yok olur ama iki tarafta seviyorsa bir ömürde mutluluktur ama ki senin öyle bir olay geçmis sanirim basindan bir taraf sevmiyorsa ayrilik sonunda seviyorduk ama anlasamiyorduk der ama sorun sevgisizliktir bir tarafin kaçak oynamasi sevmedigi halde seviyorum demesi… özetle seven taraf hep seviyoduk ama anlasamadik der sevmeyende nihayet bitti.

 5. Ask için bir birliktelik olmasi gerekir teoremi üzerine yola çikarsak dediginiz mantikli olabilir. Kisaca ilk yorumumda dedigim seye döndük yine, çogul olan birliktelik ve iliskidir, ask degil. Ask için birliktelik gerekli degildir. Birine asik olup bunu paylasmazsaniz iliskiye dökmezseniz bu ask degil midir? Eger asktir diyorsaniz, böyle bir durumu kabul ediyorsaniz, demek ki özünde ask tek kisiliktir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here