Askta Gurur Var midir?

10
345

Uzun zamandir sorarim bu soruyu kendime. Insanlar gururu için yasar diyen bir kesimde var, askin oldugu yerde gururdan söz edilmez diyende.
Peki, askin içerisinde gurursuzluga sebep olan sey ne? Asil sorun burada olsa gerek. Sevgiler ne kadar karsilikli olsa da bir tarafin daha tutkuyla baglanmasi, bunun sonucunda dengenin bozulmasi degil mi?
Mükemmel insan var midir? Yoksa gurursuzluk onu hatalariyla kabul etmekten mi kaynaklanmaktadir? Gurur aski ziyan eder mi? Bu gururun siniri var midir, yoksa ask hesapsizca mi yasanmali midir? Ona ayak uydurmak için kendi kisiligimizden taviz vermek gurursuzluk olarak kabul edilebilir mi? Aski yasarken gururu düsünmek o aska ihanet degil midir? Kaybetmemek için yapilan her sey mubah midir?

Sorulari çogaltmak mümkün…

Cevaplari da aslinda sorularin içerisinde gizli…

Anlayabilene…

10 YORUMLAR

 1. Askta ne var ne yok durum ve kisilere göre degisir herhalde ask konusunda uzman degilim lakin bu siirin buraya yakisacagini düsündüm izninizle ekliyorum. Ve daha daha yazsaniz da okusak diyorum =))

  Sen kum nedir bilmezsin

  Deniz Görmedin ki.

  Yum gözlerini, zamani düsün,

  Deniz bir gözünde

  Kum bir gözündedir.

  Sen tas nedir bilmezsin

  Daga çikmadin ki

  Yürü ufuklara dogru,

  Dag bir ayaginda

  Tas bir ayagindadir

  Sen kül nedir bilmezsin

  Ates yakmadin ki,

  Uzat ellerini gökyüzüne,

  Ates bir elinde

  Kül bir elindedir

  Sen kan nedir bilmezsin

  Ölmedin, öldürmedin ki,

  Yat topraga boylu boyunca

  Ölüm bir yaninda

  Kan bir yanindadir

  Sen ask nedir bilmezsin

  Beni sevmedin ki

  Agla, aglayabildigin kadar

  Bütün güzellikler sende

  Ask bendedir…

  Ümit Yasar OGUZCAN

 2. @delisey Ya ne güzel demis sair, yasamak lazim sonuna kadar, hesapsizca… Tam bu noktada bir yazi alintilamak isterim.

  HAYATI ISKALAMA LÜKSÜN YOK SENIN !

  Bir ask için yapabilecegin her seyi yaptigina inaniyorsan ve buna ragmen hala yalnizsan, için rahat olsun. Giden zaten gitmeyi kafasina koymustur ve yaptiklarin onun dudaginda hafif bir gülümseme yaratmaktan baska hiçbir ise yaramayacaktir.

  Sen kendini paralarken o her zaman bahaneler bulmaya hazirdir. Hani agzinla kus tutsan "Bu kusun kanadi neden beyaz degil?" diye bir soruyla bile karsilasabilirsin.. iki ucu keskin biçaktir bu isin. Yaptiklarinla degil yapmadiklarinla yargilanirsin her zaman. Bu mahkemede hafifletici sebepler yoktur. Iyi halin cezanda indirim saglamaz.

  Sen, "Ama senin için sunu yaptim" derken o, "sunu yapmadin" diye cevap verecektir. Ve ne söylesen karsiliginda mutlaka baska bir iddiayla karsilasacaksindir. Üzülme, sen aski yasanmasi gerektigi gibi yasadin.Özledin, içtin, agladin, güldün, sarkilar söyledin, düsündün, siirler yazdin. "Peki o ne yapti" deme. Herkes kendinden sorumludur askta. Sen askini doya doya yasarken o kendine engeller koyuyorsa bu onun sorunu. Bir insan eksik yasiyorsa, ve bu eksikligi bildigi halde tamamlamak için ugrasmiyorsa sen ne yapabilirsin ki onun için? Hayati iskalama lüksün yok senin. Onun varsa, birak o lüksü sonuna kadar yasasin.

  Her zamanki gibi yasayacaksin sen. "Acilara tutunarak" yasamayi Ögreneli çok oldu. Hem ne olmus yani, yalnizlik o kadar da kötü bir sey degil. Sen mutlulugu hiçbir zaman bir tek kisiye baglamadin ki…. Epeydir eline almadigin kitaplar seni bekliyor.Kitap okurken de mutlu oluyorsun unuttun mu? Kentin hiç görmedigin sokaklarinda gezip yeni yasamlara tanik olmak da keyif verecek sana.Yine içeceksin rakini baligin yaninda. Üstelik diledigin kadar sarhos olma özgürlügü de cabasi….

  Sen yüreginin sesini dinleyenlerdensin ve biliyorsunasolan yürektir.Yürek sesi ne bilmeyenler, ya da bilip de duymayanlar acitsa da içini unutma; yasadigin sürece o yürek var olacak seninle birlikte. Sen yeter ki koru yüregini ve yüreginde tasidigin sevda duygusunu. Elbet bitecek günese hasret günler. Ve o zaman kutuplarda yetisen ciliz ve minik bitkiler degil, günesin çiçekleri dolduracak yüregini…

 3. Günaydinnn Renklidergi,

  Günaydin @erman

  Ben bu yaziyi derginin bir yerinde paylasmistim tam olarak hangi yazinin altinda bilmiyorum Nazim Ustanin büyük bir ihtimalle=)

  isin garip tarafi benim askla meskle bir derdim de yokken, onu merak edip hissetmek isteyip bir taraftanda hayatima sokmazken, kendimi bu tip duygularin içinde buluvermek??? sadece bir yanilsama… var olan bir uyaricinin degisik algilanmasi… sorun yok yokk büyütecek zaten bisi yok=) insaniz ya hani duygu karmasasi yasariz bazen…

 4. Öncelikle siteye bayildim konular çok ilginç ve çok farkli düsünen arkadaslarimiz var çok güzel bir sey bu.

  Ask;tarif edilemez duygu patlamasi gibi bi si. Benim tanimim çok basit ve çok eksik.Ama ask zaten tarif edilmemeli ya.

  Ask'ta da gurur vardir ama kiskançlik olursa gurur baslar gibi.Kiskanip sogumaya baslarsak ki ask etkisini yitiriyor burada ve gurur geliyor.Aslinda kendi kendimi çürüttüm degil mi?

 5. Askta gurur olmazmi…Ama olmamali

  Kosulsuz yasanmali ask…

  Gurur askin önüne geçerse eger

  Katili olur askin, kaybedilir ask…

  Degermi?

  Sonradan çekilen izdiraplara keskelere…

  Ask çarpa çarpa, yana kavura ne kadar süracegi belli degil…

  Sevgiye dönüsünce, aheste aheste yudum yudum devam eder…

  Tabi bu ayari tutturmak sanattir:)

  Yüregine saglik sevgili erman demirkaya…

  Sevgiyle kal…

 6. Askta gurur olmazmi…Ama olmamali

  Kosulsuz yasanmali ask…

  Gurur askin önüne geçerse eger

  Katili olur askin, kaybedilir ask…

  Degermi?

  Sonradan çekilen izdiraplara keskelere…

  Ask çarpa çarpa, yana kavura ne kadar süracegi belli degil…

  Sevgiye dönüsünce, aheste aheste yudum yudum devam eder…

  Tabi bu ayari tutturmak sanattir:)

  Yüregine saglik sevgili Erman Demirkaya

  Sevgiyle kal…

 7. Insanlar aski için gururu yasar, askin oldugu yolun sonundadir gurur, bu her daim böyledir. Askin içinde gurursuzluga sebep olan; Terazinin gurur tarafinin agir basmasidir. Ask varsa gurur vardir, ask yoksa gurur artar, gurur olmazsa ask yasar. Bu da gururu yasatir. Ask gururu, gurur ise aski daim kilar. Mükemmel insan yoktur. Insanlar hatalariyla güzeldir. Onu hatalariyla kabul etmek ise, gurursuzluk degildir. Ask hatalari sever. Ona ayak uydurmak için kisiligimizden taviz vermek degildir gurursuzluk. O tavize taviz vermeyendedir var olan gurursuzluk. Aski yasarken gururu düsünmek ise aslinda ölmüs bir aski yasatmaktan geçer.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here