At Martini Debreli Hasan Daglar Inlesin

2
278

ATIYORLAR…

Dilimizdeki zenginlik, deyisler ve deyimlerle, es ve iki anlamli sözcüklerle daha belirgin olmaktadir. Atasözleri de anlamli içerikleriyle düsündürücü niteliklerin etkilerini duyurmaktadir. Kimi sözcükler de ayni kökten türesin ya da türemesin benzerlikleriyle çagrisim yapar. Düsmek. Düskünlük, düsüklük gibi baska anlam için kullanilan sözcükler de çoktur. Bunlarin biri “atmaktir.” silah atmak tas atmak, söz atmak, havlu atmak, göz atmak, ates atmak, atese atmak, sokaga atmak, hapse atmak, kullanilmasi yaninda ” atip tutmak” ta geçtigi gibi “atmak” sözcügü de gerçekdisi, abartili amaçli kimi konusmalarda yer alir.

Atmak, bir eylem biçimiyle daha çok siyasetçilerin  gerçekleri tersine çeviren, olmayacaklari olacak gibi anlatan konusmalari için gündeme gelir. Basaramayacaklari, kotaramayacaklari, üstesinden gelemeyecekleri konulari ve durumlar için verilen sözler, yakistirmalar, elestirmeler, sav ve savunmalar bu kapsamdadir. Avutmak, savusturmak, geçistirmek, oy almak için de ilgili olsunlar olmasinlar, ya da bilsinler bilmesinler görüs açiklayarak olmayacaklari olmus ya da olacakmis gibi anlatirlar dogruyu söylememenin ya da söyleyememenin getirdigi bir yapaylik, bir yalancilik biçiminde yansir.

Not: Iste bunun gibileri için “atmak” yalancinin mumu misali oluyor ve onlara “ufak at ki civcivler de yesin” de derler ya da böyleleri için  “at martinini debreli hasan daglar inlesin” dedik selamlar.
r.ç.

2 YORUMLAR

  1. bu konu için seçilen resimde o uzayan burun çok sahane uymus dogrusu yani yalan söyleyenin uzayan burnu bu birde gerçek hayatta olsaydi iste o zaman hepimiz dogrulari söyler ve hepimiz dogrulari yasardik.

    hasret çekme gönül bir gün olur bu hasret biter çekilen acilar gün olur geçer diye devam eden güzel bir sarkimiz vardi.

    birgün olur bu yalanciliklardan hepimiz kurtuluruz ve mutlu insanlardan güvenli insanlardan oluruz huzurlu olan bir dünyada yasariz belki derim. selamlar. r.ç.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here