Atatürkün Türk Gençligine Hitabesi

2
268

Ey Türk Gençligi!

Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir.

Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin, en kiymetli hazinendir. Istikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dahilî ve haricî bedhahlarin olacaktir. Bir gün, Istiklâl ve Cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düsersen, vazifeye atilmak için, içinde bulunacagin vaziyetin imkân ve serâitini düsünmeyeceksin! Bu imkân ve serâit, çok nâmüsait bir mahiyette tezahür edebilir. Istiklâl ve Cumhuriyetine kastedecek düsmanlar, bütün dünyada emsali görülmemis bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanin, bütün kaleleri zaptedilmis, bütün tersanelerine girilmis, bütün ordulari dagitilmis ve memleketin her kösesi bilfiil isgal edilmis olabilir. Bütün bu serâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hiyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri sahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düsmüs olabilir.

Ey Türk istikbalinin evlâdi! Iste, bu ahval ve serâit içinde dahi, vazifen; Türk Istiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktir! Muhtaç oldugun kudret, damarlarindaki asil kanda mevcuttur!
 
20 Ekim 1927
Mustafa Kemal Atatürk

2 YORUMLAR

  1. Atatürküm yillar öncesinden bu günleri görmüs bizleri uyarmak istercesine… Biz gençler, bu vatanin umutlariyiz! Askerimizin, sehidimizin hakkini ödeyemesekte savunduklarimizin pesinden giderek, pes etmeyerek, bir olarak bu vatani ayakta tutmaliyiz! "Türkü cephede yikamayiz, Türkü Türke kirdirmamiz lazim" demisler. Bir olmaliyiz birlikte olmaliyiz ki vatanimizi ayakta tutalim.! Bu lafi söyleyenlere inat! Türkü kimse, hiçbir sekilde, yikamaz!

    "MUHTAÇ OLDUGUN KUDRET, DAMARLARINDAKI ASIL KANDA MEVCUTTUR."

    "NE MUTLU TÜRKÜM DIYENE!"

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here