Atik Yaglarinizi Ne Yapiyorsunuz? – Atik Yaglar Ve Çevre Kirliligi

2
382

Atik Yaglarinizi Ne Yapiyorsunuz? Bu sorunun cevabi çok klasiktir ya çöpe atiliyor ya da lavabodan akitiliyor. Bu atik yaglari toplayan ve dönüstüren bir kurumdan haberdar miydiniz? Atik yaglarin çevreye ve sularimiza verdigi zararlarini önlemek için artik bizlerinde bir seyler yapma zamani geldi de geçiyor. Gazetelerde birkaç gündür okuyorum ve asagida verecegim telefon numarasindan sizlerde ulasip binanizda ya da sitenizde bir atik bidonu temin ediyorsunuz, ariyorsunuz kurum size getiriyor ve sonra doldugunda da sizlerden gelen telefonla gelip aliyorlar. Atik yaglar elektrige ve biyo-dizel’e dönüstürülüyor. Bizim ülkemizde alicisi olmadigindan yurtdisina satiliyor.

Ülkemizde yilda ortalama 1 milyon 650 bin ton yag kullaniliyor. Bunun 350 bin tonu kadari atik olarak çikiyor. Farkinda olmadan kendi gelecegimize inanilmaz zararlar veriyoruz. Lavabolara dökülen yaglar denizlere ve göllere ulasiyor. Buradan su yüzüne çikarak kalin bir tabaka olusturarak günes isinlarini engelliyor ve oksijen alimini kapatiyor. Oksijen olmayinca da yasamin yavas yavas yok olmasina etken oluyor.

1litre atik yagin 1 milyon suya zarari dokunuyor. Kirlilik bundan ötürü olusuyor. Çocuklarimizin gelecegiyle oynamayalim. Özellikle yemek sirketleri ve ev hanimlari bu konuda hassasiyet göstereceginizi düsünüyorum atik yaglarinizi toplayarak nasil bir iyilik edeceksiniz kendinize ve çevrenizdeki herkese. Gelin ülkemizi çöl olmaktan kurtaralim…

2 YORUMLAR

  1. tesekkürler sevgili delidivane. Ne vakittir bir biyodizel, bir çvere yazisi yazsam diordum. Boslugu doldurdun tesekkürler. eger imkanin varsa daha fazlasini bekliyoruz senden.

    aslansiz, sen, kaplansin sen… Seni kesseler acimass 😀

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here