Avrupa Birligi, Yunan Krizi Ve Türkiye

7
191
Gelisen günümüz dünyasinda, gelismekte olan ülkelerin dikkatini çeken, yildizinin isigi altinda koruma kalkani olusturmayi amaçlayan bir birlik olarak karsimiza çikiyor avrupa birligi. 
Arkadaslar yurdum insanina sormuslar demisler ki abye girmelimiyiz %95 i evet demis. peki ama neden diye sordugumuzda ise bir suskunluk, bir sus-pus olmuslar. 

Ben de dedim madem öyle gelin birlikte bir geçmise gidelim, bir bakalim neymis bu avrupa birligi. Arkadaslar 2. dünya savasindan sonra bati ülkelerinde bir birlik beraberlik rüzgarlari esmeye basliyor. herkesin basinda bir ampül… dünya krizle bogusuyor, batinin durumu içler acisi. böylesi bir krizden ve degisen dengeler isiginda tek kalmak akil kari degil. o zaman birlesmeliyiz, bir güç olusturmali ve batakligi kurutmaliyiz demisler.
yil 1957 yilini gösterdiginde 6 ülkenin isbirligiyle (fransa, bati almanya, italya, belçika, hollanda, lüksemburg) iki yeni topluluk olusturuluyor;
– avrupa ekonomik toplulugu
– Avrupa Atom Enerjisi Toplulugu (Euratom)
 ve bugünkü avrupa birliginin temelleri böylelikle atilior…
yil 1973 petrol krizi açik veriyor, yil 1979 bir kriz daha. amerikan dolarina sabitlenen kur sistemi çatirdamaya basliyor. ülkeler serbest bir kur sistemine geçmeyi düsünürken farkind aolmadan birbirlerine daha da yakinlasiyorlar. ve birdenbire dünyanin gözde birligi oluveriyorlar.
yüzünü batiya dönen tek müslüman ülkesi olan (çogunlugu müslüman olan) türkiye avrupa birligiyle ne zaman tanisti ?
türkiye ilk olarak 31 temmuz 1959da demokrat parti lideri ve zamanin basbakani adnan menderesin ortaklik basvurusuyla bu yola çikiyor. 12 eylül 1963  tarihinde ankara antlasmasi ile ortakligi kuruyoruz. ( anlasmayi o günün basbakani ismet inönü imzaliyor, malum aradaki süreçte adnan menderes idam ediliyor ) hersey güzel giderken 12 eylül darbesi meydana geliyor.. dur diyor avrupa. orda dur. ve iliskiler resmen askiya aliniyor o dönem taki 1984 yilina kadar.
türkiye 1987 yilinda ilk tam üyelik basvurusunu gerçeklestirmis fakat reddedilmistir. Türkiye için hazirlanan ilk Katilim Ortakligi Belgesi ise  8 Mart 2001 tarihinde AB Konseyi tarafindan onaylanmistir. artik aday bir ülke olduk.3 ekim 2005 tarihi itibariyle de türkiye abye katilim müzakerelerine resmen baslamistir. (gözümüz aydin ) 
simdi gelelim benim yorumuma;
evet türkiye sonunda amacina ulasicak ve abye kabul edilecek ama suan degil, can çekisirken bogazimiza yapisacaklar. arkadaslar dünya gsmhsi degisiyor. ve bati yükselisi ivme kaybediyor güçlenen grup asya. (çin ) uyuyan dev uyaniyor, dünya ekonomisi batidan doguya kayiyor.
günümüz ekonomisinde abd, avrupa, rusya, japonya hizla ivme kaybederken. çin ve hindistan ataga geçiyor. yani bana göre yildiz kayarken tutanacagiz biz o gözde birlige ve o vakit hiç bir kazancimiz olmayacak.
en somut örnegiyle bakin komsumuz yunanistan krizi. avrupa birligi neden yardim elini uzatamiyor, kemer sikma politikalari, maaslarda kesintilere gidiyor. yunan halki isyanda…
avrupa birligi yardim etmedigi gibi birde zararlari var. öyleki yunanistanin ihtiyaci olan bana göre devalüasyon ( ülke parasinin degerinin yabanci paralar karsisinda düsürülmesi). ama ortak para kullanildigindan (euro) bunuda gerçeklestiremiyor ve böylelikle bütçe açigi tavan yapiyor…
düsündümde arkadaslar kesinlikle yanlis yoldayiz, artik avrupa özenilecek konumda degil. dünya dengeleri degisiyor, tarih tekerrürden ibarettir 16. yy devi asya kitasi bugün yine benzer yükseliste. bu yüzyil asya nin,,,
son olarak belli ülkelerin dünya gsmh sindaki paylariyla bitirecegim yaziyi;
abd; 1973 deki payi %25,3 iken 2009 yilinda %23,2 oranina geriliyor
avrupa; 1973 de %38,4 iken 2009 yilina geldigimizde oran %32 ye geriliyor
asya ise 1973 de 24,2 iken 2009 yilinda %31 e yükselmistir…
görüldügü gibi, ne garip degilmi dünya kimseye kalmiyor… ah yurdum insani hadi çevirin yüzünüzü doguya birazda doguya özeneriz, sentez yaratir buluruz biz yolumuzu. isik dogudan yükselir.. 
=)

7 YORUMLAR

 1. hani bir söz vardir

  elin arabasina binenler yolda kalirlar.

  seytanin sözüne uyanlarda cehenneme giderler derler.

  hani Allah dilediginden alirim diledigime veririm diyorya simdi de avrupadan aliyor onu asyaya veriyor ona kim karisir yani dünyayi yöneten gizli olan su küresel güçlüler onlar ne derlerse o öyle oluyor.

  Eskiyi birak yeniye dön yeniyi birak eskiye dön sekli bu dünya insanliginin degismez bir kaderidir çünkü diger insanlar elin yani küresel gücün arabasina binmisler ve bu seytaninda sözlerine uymuslarda ondandir bu olusumlar derim .

  mesela gelecek yani 2200 yilinda asya batar avrupa saha kalkar diger milletlerde bu oyunlarin figüranlari ve seyircileri olurlar ve onlarin kullari ve onlarin seyircileri olurlar ve bu sekilde onlara köle olarak yasamaya hep devam ederler zaten önemli olan bu köleleri köle olarak kölelik makamlarinda turmaktir ve her sey öyle devam ediyor tarih böyle tekerrür ediyorsa bu budur derim.
  .
  1- düsünme oyna. 2-düsünme seyret 3 -. düsünme eylen. 4- düsünme kabul et.

  iste bizim isimiz budur fügüranlar düsünemezler oynarlar senaryomuzuda küresel güçlüler yazarlar iste buda biz insanligin degismez kaderleridir taki bizler insanlasana kadar bu halimiz devan eder derim selamlar… r.ç.

 2. istatistikler ortada. zaman ne gösterir bilemem ama benim yorumum bu sekilde… artik ab hayal gibi görünmüyor.. en azindan benim hayalimi süslemiyor =)

 3. açikçasi ben de artik ab'yle aramizdakinin yüzeysel bir engel oldugunu düsünüyorum.türkiyenin ab ne kabulü kaçinilmaz gibi görünüyor.ama bunun olmasini ben ne kadar isterim..orasi muamma.neden bilmiyorum, ben karsiyim ab ye.karsi olmak demeyelim de bu derece efor harcanmasi bana lüzumsuz görünüyor.benim de hayallerimi süslemiyor dogrusu!

 4. Merhaba arkadaslar,

  Öncelikle yazi güzel islenmis çok begendim onu belirteyim.

  Sahsen ben avrupa birliginin dagilma sürecinde olduguna su an için inanmiyorum. Evet avrupa bir borç krizi içinde ancak bu krizi asmasi imkansiz degil. Avrupa birligi bu krizi asabilir ancak mali özgürlüklerini su anda Almanya'ya vermisler gibi görünüyor. Bu durumda uzun vadede avrupada bütçe görüsmeleri çok uzun sürebilir ya da diger ülkelerin Almanya'ya karsi gelmesiyle bir kaos yasanabilir. Artik Almanya'ya gel beni kurtar diyemeyecekleri bir sistem kuruldu ancak bu sistem kontrol veya baski altina girdigini hisseden avrupalilari rahatsiz edebilir. Bunu zaman gösterecek….

  Türkiye ekonomisi ise eskiye oranla çok daha iyi durumda olmasina ragmen sandigimiz kadar iyi durumda degil. Bunun yaninda Avrupa birligi bizim hala en fazla ticari anlamda içli disli oldugumuz bölgedir. Dolayisiyla bu kriz basta bizi etkileyecektir.

 5. yo yo ben yanlis anlasilmak istemem.. ben avrupa düsmani degilim, sadece ülkeler arasi politikalarin çikar amaçlari üzerine türkiye'nin yanlis tutum sergiledigine inaniyorum

  avrupa birligine gelince elbetteki böylesine güçlü bir birligin bi kaç yilda dagilmasini düsünmek cahilce olur. benim düsünceme göre ve istatistiksel semalara göre avrupa birligi kan kaybediyor. çünkü çin dünya üretimine çok hizli bir giris yapti, hindistan hammadde ihraç etmeye basladi ciddi bir sekilde, avrupaya ragbet te böylelikle azalmis oldu. ucuz üretim neredeyse ithalat o ülkede gelisiyor.

  sonuç olarak benim savundugum görüs avrupa birliginin zamanla daha da zayiflayacagi ve asya kitasinin egemen kita olacagi görüsünde.

  .. yorum için tesekkürler.

 6. sevgili katil_maktul çok tesekkür ederim… makale okuyan birilerini görmek beni mutlu ediyor…..

  profesyonel kisma gelirsek yok öyle bir profesyonellik sadece okulum geregi ekonomiye yakin olmak zorundayim.. hepsi bu tesekkür ederim yorum için

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here