Ayda Su Var mi? – Nasa, Ayi Füzeyle Vuracak!

7
403

Iste geri sayim basladi Cuma günü gerçeklesmesi planlanan NASAnin Cape Canaveral uzay üssünden firlatacagi uzay araci Aya yaklastiktan sonra güney kutup tarafina bir füze yollayacak.

Gönderilecek füzenin adi Centaur kursunun iki kati hizla Ayin güney kutbuna yakin bir krateri vuracagi düsünülüyor, füze çarptiktan sonra havada yayilacak olan buz veya buhar halinde su izleri aranacak.

Ay da su bulundugu tezine, kutup yakinlarinda günes görmeyen kraterlerin içinde toplandigi düsünülüp buradan ispat edilmesi düsünülüyor.

Böylece patlamadan sonra yükselecek toprak bulutunda su bulunursa, suyunu Aydan elde edebilen bir Ay Üssü kurma ihtimali de artacak.

Bakalim ne gibi getirileri olacak…

7 YORUMLAR

 1. peki nereden izleyebilecegiz bu NASA TVyi? koordinatlari ne acaba? ( sanki koordinatlari bilsem bulabileceksin de delisey:))) ayy çok alemsin delisey :)))

 2. http://urlal.com/dmjk

  buradan izleyebilirsiniz, yalniz amerika ile bizim aramizda olan zaman farki problemi nedeniyle tam kesin olmamakla beraber bu görev bizim saatimize göre sabah 3-4 civarina denk geliyor sanirim.

  izlemek isteyenlerin baya bir fanatik olmasi lazim 😀

 3. Buradan Serkan ve diger renklidergi ailesine bir kez daha hatirlatmak istiyorum. Geçen yil elifsude çalistigi okul için bir kitap kampanyasi düzenledi. Maalesef bir gelisme olmadi. Ben bir gazetenin verdigi kitaplari kupon biriktirerek aldim ve gönderdim.

  Bir kitap bir hayat…

  Hadi mutlaka hepinizin uzaktaki o köy okuluna gönderecek kitaplariniz vardir. Bence kitap, kalem, boya. Bu listeyi zenginlestirerek geçen yil duyarsiz kaldigimiz bu kampanyayi bu yil canlandirmaya ne dersiniz?

  Hepinize sevgiler..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here