Aysem…

11
440

Bunca yillik hayatima dost ismini yakistirdigim tek kisiydi…

Ayse’ydi o Aysem’di. Lise yillarinda ayni sirada oturdugum, kopyasin benden esirgemeyen, harçliklarimizi kardes payi yaptigimiz, gözyaslarimizdaki ortaktik biz.

Ayni servisteydik yol arkadasi olduk bir birimize. Her sabah günün en güzel aydinligini en güzel gülücügünü  Aysem’le alirdim her eve dönüsümde “hosça” kalmami isterdi Aysem ve yine ertesi gün en aydinlik günde kucaklasirdik

Ayni sirada kader arkadasiydik… Candi Aysem bana canimdi.

Gözyaslarimizi omzunda tükettigim, fikirleriyle yoluma en aydinlik feneri tutan, bir birimize uzak kaldigim zamanlar olsa bile en güzel dost mektuplarini aldigim karsilikli gülüp kahkahalar attigim canimdi.

Simdi nerde? Ne yapiyor Aysem? Iri siyah gözleri gitmiyor aklimdan kararli hali yilmayan mücadelesi sefkat dolu yüregi…

Anne Ayse,

Abla Ayse,

Kardes Ayse,

Can Ayse,

Canim Aysem

Nasil oldu ayrik düstük?  Nasil oldu da bir daha göremez oldum o iri gözleri…

Yapilan her dost sohbetinde adin geçer. Övünür dururum geçmis yillardaki kardesligimizle hiç bir dostun yerini tutamazsin sen. Diger dostluklardan arkadasliklardan bana ne ki. Benim için en iyi dost sensin Aysem

Sen benim en iyi dostumsun. Bana dost olan ilk kisiydin… Seni kaybettikten sonra kimseye “iste bu dosttur-dostumdur” diyemedim. Senden baska kimseyle dostlugu yakistiramadim kendime.

Gözyaslarim kendi kendine tükeniyor artik okul harçliklarini pay edemiyorum tek basima cebimin en dip kösesinde duruyor ara ki bulasin artik fenerinle isik tutulacak bir yolum bile yok.

Öyle bitmis.

Öyle tükenmis

Öyle terk edilmis

Öyle kimsesiz biriyim ki…

Ayse

Aysem

Dostlugun ismini yakistiramiyorum senden baska kimseye… Kim ne derse desin…

Güler yüzlü temiz yürekli Ayse nerde olursan ol bize dostlugumuzun hatirasi o eski resim hala duruyor bende hani su karne günü çekildigimiz ve dostlugumuzdan bize emanet kalan tek karelik resim bir birimizin omzunda ellerimiz ve gülüyoruz bu mutlu bitmeyecek olan dostluga…

Sevgiyle kal canim -can- dosttum…

Aysem

11 YORUMLAR

 1. Aslinda genel olarak dergiye olan bir mesajim bu siteye üye oldugumdan bu yana bir eksikligin olusuydu. Elestiri eksikligini vurgulamak en büyük derdimdi. Ki zaman zaman yorumlarimda elestirdim yazilari. Ve ekledim ki beni de elestirin…

  Elestirmek için üstad adini almak gerekmezdi çünkü bana göre. Elbette isin ehli insanlar elestirse pek makuldur ama… En azindan bildiklerimizi yavastan dile getirebilmek eminim ki diger kalemsörlere faidesi olacaktir.

  Ve malesef okuma yazmanin bile zorunluluk disinda yapilmayan ülkemizde böyle kültür sanat edebiyat sitelerine yogunluk olmamasi sasirtmiyor beni. Az sayidaki üyelerin kendi özgünlügüyle ifade ettikleri yürekten eledikleri yazilari elestirmek eminim antipati yaratacaktir kimisinde. Ve bu yüzden üye kaybi olmamasi adina elestiri yapilmamasini da size göre hakli buluyorum.

  Ama en azindan ben sitede bulundugum süre içerisinde elestirilmeye davet etsem de kimsenin bunu elestirmemesi beni üzmekte…

  Her neyse mesajlar anlasilmistir umarim.

  Sessiz arkadasim bana göre siglasmis bir yazi tadin yok. Yani günlük kullandigimiz terimler yüreginden damlarken baska bir hal almakta. Ama daha çok yazmak zorundasin, zorundayiz… Kendimizi gelistirmek, okuyan kitlemizi artirmak adina bence gerekliligimiz bu. Konundaki ifade ettigin duygularin için arkdasin adina tesekkür bile ederim… Her çiçekten bal alip onu yazilarimizda görmek ümidi ile.

 2. antikyazar sonuna kadar sana katiliyorum . dergide ne kadar fazla düzgün ,okunabilir yazi olursa yeni üyelerde yazdiklarinin en iyisini yapma zorunlulugu hissedeceklerdir ayni zamanda.
  insanin sadece zamanini çalan yazilari görmezden gelmektense olumlu elestiri daha iyisini yapmaya yönlendirecektir kisiyi. derkenn . 🙁

  maalesef bende sadece zamanimi çalan yazilari görmezden gelmeyi tercih attim çaresiz.

 3. Antikyazar elestirin için çok sagol tesekkür ederim…Sanirim ben yeni oldugum için elestirilerin bana denk geldi ki bu hiç sorun degil.Bu yazi zaten çok yalin çok sade bir anlamda yazildi degisik türlü türlü kelimeler kullanaydim biliyorum ki bu yazi güzel olcakti.

  Benim en iyisini yapma zorunlulugun yok ki burda en iyisini kim yazacak yarisinda degiliz bu yüzden yazilan yazilarimi begenmisler yada kötü bulmuslar bunlari dert etmiyorum ben yazi yazmayi seviyorum iyi yada kötü bunu becerebiliyorum yazmak beni mutlu ediyor.En iyisini yapabilene ne mutlu 🙂 Elestirileri dikkate alirim tesekkürler.

 4. Sessiz, elestirmek için elestirme kastim degildir. Seni hedef alarak birsey söylemeye çalismadim da. Sadece hani bildiklerimiz kadar elestirsek elestirilsek daha iyi seyler zamanla ortaya çikabilir. Kendimizi her zaman asmaliyiz ister begenilmek begenilmemek umrumuzda olsun ister olmasin. Kimse kimseyi tanimadigi için kisisel bir elestiri de söz konusu olmayacaktir.

  Sadece kendi fikrim bu idi. Ve sanmiyorum elestiri kimligine kimse bürünecegini bunu da söylemistim.

  Elbette en iyi kim yazacak derdinde ben de degilim. Ama asil derdimin anlatamamak oldugunun farkina vardim bu arada. Neyse Türkiyede kaliplari degistirmek zor farkindayim her karede. Hosçakalin renkli dergi.

 5. Sevgili antikayazarla bu konuda hemfikirm ,kamçilamasi gerekirken kiriliyor insanlar bu yüzdende herkesler sessiz kaliyor iyi olmak için elestiriye açik olalim lütfen…

  "Hosçakalin renkli dergi " bu bir gidis mi arkadasim 🙁

 6. Aslinda bitten bir dostluk yok sadece artik eskisi oldugu gibi ayni okulda degiliz ve hayatta kalma mücadelesi bizi ayri yollara soktu.

  Bilirim onun kalbinde ben hala varim o da benim için hala vardir.

  Yoksa biten bir sey yok. 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here