Balikadam, dalgiç nedir? Nasil Olunur?-Anne Ben Büyüyünce Balikadam Olcam

4
103
dalisDalis hakkinda neler biliyoruz? Ya da dalis hakkinda neleri yanlis biliyoruz? Malumunuzca, At-Avrat-Silah üçlemesinin akillardan silinemeyecegi asikâr. Hatta bunun su ile birleserek 4’leme olacagini ise asla kültürümüzde göremeyecegiz sanirim. (asla, asla deme…)

Klasik bir sekerlemeli sakiz misali çignetilen tarihimizde oldugu gibi. Ne zamanki Anadolu’ya varmisiz, at üstünde dolasmanin da verdigi yorgunlugun etkisi ile olsa gerek, bu caaanim diyari memleket bellemisiz. Bellemisiz amma, ne hikmetse üç tarafi su birikintisi (bizim köyde deniz diyorlar…) ile çevrili bu kooooskoca yarimadanin nimetlerinden ne derece faydalanabilmisiz, hala bir muamma… Öyle ki üç tarafi denizlerle çevrili memleketimizin bir deniz bakanliginin olmamasi bu çeliskinin en büyük örneklerinden biri olsa gerek.

Taa orta Asyalardan kalk gel, sonra da her yaz kampa giden memur çocugu gibi denizden çikma! Tabi ki olacak is degil, degil suyla iliski kurmak, nimetlerinden bile faydalanamiyoruz. Balik yemiyoruz yahu, balik… Su ürünleri tüketimimizi diger ülkelerle bir karsilastirin bakalim!

Efendim, aslinda bu kadar lakirdi girizgâh yapmak adinaydi konuyla ilgili olarak. Hatta Sn. Deniz Baykal’i bile geçtim sanirim tarihimiz ve Su kültürü arasindaki koalisyona yaptigim muhalefet ile. E o kadar da olsun degil mi? Olmasin mi?

E buyurun o zaman. Dalis denen sporun Kaptan Cousteau’nun belgesellerinde gördügümüz derin dalistan ibaret olmadigini anlatmaya çalisayim naçizane.

Dalis dedigin nedir ki?

Öyle güzel, öyle güzel ki anlatamam. Ama sözlük anlamini yazabilirim. Sartlar elverdigi sürece suyun altinda maske, donanim vs ile suyun altini gözlemlemektir.

dalisYas siniri var midir?

Bar, disko vs gibi ortamlardan daha ilimlidir dalis sporu. Alt limit 11’dir…

Gözlük, snorkel, giysi, tüp dünya para tutar bunlar. Zengin sporu olsa gerek?

Bir kere su önyargiyi bir kenara birakalim. Her ne kadar donanimi pahali da olsa ki, bu ayri bir tartisma konusudur; dalis kuru alacaginiz yerden tüm donanimi tedarik edebilirisiniz.

Ben yüzme bilmiyorum, dalamam ki!

Sizi temin ederim, bedensel engelli belden asagisi tutmayan, hatta görmeyen kisilerin bile daldigini biliyorum. Suyun altindayken yüzme bilip bilmemek inanin hiç önemli degil. Hatta yüzme bilmeyenlerin bile daldigi gerçektir.

Peki, nasil olacak bu isler? Nasil dalis yapabilirim? Nasil ögrenebilirim?

Siz yeter k istemis olun. http://www.tssf.gov.tr/ Türkiye Su alti sporlari Federasyonu veya http://www.google.com ’da yapacaginiz bir dalis aramasi size birçok sonuç getirecektir.

Kursu, ögrenimi hakkinda biraz daha bilgi alabilir miyim lütfen?

Aman efendim ne demek basimla bir. Kisaca kurs hakkinda bilgi vermeye çalisayim:
Öncelikle 3 baslikta toplamak gerekir kurs içerigini. Teori, havuz egitimi ve deniz egitimi. Teorik olarak dalisla ilgili egitim verilir. Sonrasinda havuz ve en son olarak da deniz dalisi gerçeklestirebilirisiniz. Kursunuzun sonunda alacaginiz sertifika tüm dünya da geçerli olacaktir.

Verdiginiz bilgiler için tesekkürler, düsünecegim!

Rica ederim ne demek. Eger su ile ilgili yenmeniz gereken bir fobiniz yoksa, bedensel engelli insanlarin bile dalis yapabildigini düsünerek, lütfen bu spor bir an önce baslayin. Yoksa sonra benim gibi “Neden bu yasima kadar bekledim kiii…” diye dövünüp durursunuz.

4 YORUMLAR

  1. Sessiz dünya ya da baska bir dünya.. Tekneden suya atladiginizda yavasça suyun altina dogru süzüldügünüzde yukarda kalanlara nanik yapmak, baska bir dünyanin kapisindan içeriye girmek ve hayatinizin en dingin anlarini yasamak istiyorsaniz bence de denemelisiniz..

    • Malzemeleri satin almaniz gerekmez.Her dalis okulu dalis malzemelerini bulundurur.Türkiyede yasayanlar için dalis okullari fiyatta mutlaka kolaylik yaparlar.Bu bir tür dayanisma gibidir.Bence denemelisiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here