Basarisizlik…

19
402
Basarisizlik…
Bir kuyu gibi derin ve dipsiz..
Tüm olumsuzluklar karsisinda basarisizlik denizinde çirpinmak benimkisi…
Ya da denizi dalgalarina birakmak…  Karanligin içinde isik aramak, okyanusun içinde kum…
Her ne kadar istese de insan önünde bir engel olmadan basariya, mutluluga ulasmayi, yine çikiyor karsisina basarisizlik engeli… Öyle agir geliyor ki her sey, zifiri karanlikta dertlerinle yüzlesmek her aninda…
Bazen yeni bir baslangiç aramak istersin, er ya da geç baslangicina kavusursun… Fakat umdugun gibi bir baslangiç çikmaz karsina, hayat ya bu her seferinde olmazi yasatir insana, ve sadece yeni bir baslangiç bile çok uzaklarda ki titrek isik gibi gelir sana…
Direnmek…
Her hayat çikmazim da direnmek geliyor aklima… Tamam diyor içimden bir ses, direnecegim… Fakat acimasiz hayat, firtinalarini getiriyor sonrasinda savrulacagimi, yenik düsecegimi bile bile…
Dünya kadar yasli olan bu ruhumu da alip götürse diyorum içimden, ama cevap bulamiyorum zihnimdeki tüm sorulara…
Beynimde ki tüm sorulara cevap aramak ve bulamamak…
Sessiz bir semada kaybolmak gibi…
Yenilmislik, eziklik ve en önemlisi eksiklik hissi… Insanlarin denemeyip, yasamadigi bilmedigi bir duyguyu üstlenmis bedenim… Mutsuzluk bulutu her an tepemde…
Yapmak isteyip de yapamadigim seylere ulasmak, ulasmak istemenin vermis oldugu hirs ve beynimden hiç eksik olmayan “ben mi?” sorgusu…
Kendini zerre kadar begenmeyen acizlik duygusu, bedenini ve ruhunun her kösesinde buram buram terk edilmislik kokusu… Vücudumun her hücresine nasilda hapsolmus “hiçlik” kelimesinin anlami…
Güvenme, inanma nedir hiç bilmemis bu soyutlanmis ruhum…
Nasil da acinacak haldeyim… aglamak geliyor içimden, fakat onu da yapamiyorum…
Her sey de basarisizlik kelimesini tattigim gibi, aglamak gibi derin ama basit görünen bu duygu patlamasini da tam anlamiyla yasayamiyorum…
Sadece düsünüyorum…
Sadece, bir noktaya odaklanmis, bedenini birakip ruhunu alip derinlere inmis ve orda kendisiyle yüzlesen bir nesneyi temsil ediyorum…
Arada bir nerde oldugumu, neleri yasadigimi fark edip yasama dönüyorum, lakin uzun da sürmüyor ruhunun ulasmak istedigi noktaya inmek…
Ve her zaman ki gibi yine zor olani degil, kolay olani tercih etmis oluyorum, her ne kadar direnmek istesem de…  
Eger diyorum içimden, eger ki birgün gidersem, ne birakirim geriye… ?
Ruhum cevap veriyor sonrasinda, “sessiz sayfalar” diye…
Bu cevap üzerine, duygularim ince biçaklarla kiyiliyor, sonra kaniyor… yaralarimin üzerine bir tutam tuz ekiliyor, kaniyor, aciyor…
Yine gözyaslarimla bogulur buluyorum kendimi…
“Baska ne yaptim ki bu hayatta” diyorum…
“Su hayat karmasasinda, facialara boyun egip, seyirci kalmaktan baska ne yaptim…?” !!!

19 YORUMLAR

 1. demissin ya en sonda facialara boyun egmek,seyirci kalmak…Hayyam'in bir sözüdür ve ben de can-i gönülden katilirim;Insanlarin ne kadar kötü olduklarini görünce sasirmiyorum ama bundan hiç utanmadiklarini görünce hayretler içinde kaliyorum…budur!

 2. insanlar yaratilista sosyal varliktirlar onun için birlesik kaplar usulü bir birine bagimli ve bir birinden haberli ve duyarli olmak zorundadirlar.

  fakat bunun inancini ve kültürünü yikip yok eden zihninetlerde vardir bu dünyada ve onlar tek ben dirler önüne çikani ezerler ve geçerler gök delenleri dikerler yatlari katlarida çok olurlar iste onlara özenenler ezilirler çünkü insan sosyal varliktir onlar için birlesik olmak sarttir.

  bu birlesigi kurmamak ve unu yikmakta bir eskiyaliktir ve o insanliga zulum getirir ve insanliga zulmü yasatirlar çünkü paraya tapanlar hep öyledirler çünkü bu dünyanin gidisatini kuranlar buna göre kurmuslar.

  ya ezenlerden olacaksin yada ezilenlerden olursunuz seklidir onun için bunda insan olmak insanca yasamak kaidesi hiç yoktur onun için hep kaybediyoruz derim ve imdat derim. r.ç.

 3. haklisin.. hayyamin en sevdigim sözlerinden bir tanesi…
  facialara boyun egmek ve sadece seyirci kalmak.. tamamen beni anlatiyo yaaa 🙂

 4. evet sevgili rahmi Çelik… ya ezenlerden olursun bu hayatta, ya da ezilenlerden..
  ama simdi kafama bir soru takildi.. hayatta ezen olmak mi daha kötüdür, yoksa ezilen olmak mi ???

 5. mühür kimde ise süleyman odur derler bu bir Ata sözüdür.

  ben dünyada yasana gelen hali anlattim su dogrudur suda yanlistir da demedim.

  zaten dogruyu yanlistan ayiracak olan kim var ki mesela % 51 % 49 zu yenermis insanlar zaten bunu dogru kabul etmisler.

  çünkü gerçek dogruyu nasil bulacagiz bunu gösteren bir alet bir terazide yok ki burada dini devreye soksak onunda çilkini çikarmislar zaten hacilar ve hocalar bile bir konuda anlasamiyorlar ki.

  ve geriye ezenler ve ezilenler kaliyor onuda neye göre söylüyoruz oda zaten belli degil ki çünkü bununda bir ölçü birimini hiç bilen yok eger bir bileniniz varsa onu söylesinler bende ögreneyim.

  zenginlik bir ölçüdür kimin mali varligi digerinden fazlaysa ona zengin denir oda ona ezerek elde edebilir bununda baska yöntemi yoktur çünkü birinin bir tabakanin üstüne basmadikça ötekiler yükselinmez ki.

  zenginlik %99 babadan miras gelir oda öyle kolay olmuyor tabiiki onlarda niceleriyle boy ölçüsüyorlar yoksa batarsin derim. onun için vurun abaliya demisler buda bir ata sözüdür.

  sende haklisin sende haklisin diyerek nasretin hocamiz bile ancak siyrilmis bir davanin içinden derim. selamlar. r.ç.

 6. mesela dünya nüfusu 7 milyar olmus diyorlar iste bunlarin içinden bir kisi hakli olursa onun hakki korunur digerleri kaybederler ama bu hükmü kimin aklina ve nefsine göre verecegiz derim.

  iste tam burada insan vicdaniylave akliyla birlikte kuran ilmi devreye girer dersek o zaman din siyasete karismaz dayatmasi karsimiza çikarki bu durum aslinda Allah tanimazlik olur ama bunuda kimlere ve nasil anlatacaksiniz.

  çünkü her insan bu yasanan sistemin içinde boyunca gömülmüsler haksizlik yapmak batakligina eger firsat bulsaydi ben eziliyorum diyenler belkide onu ezenleri bile geçerdiler dersek çok kiside buna kizarlar belki bu konuda ama daha ne diyebiliriz ki derim ve selamlar. r.ç.

 7. himm. verdiginiz o engin bilgiler için çok tesekkür ederim sevgili rahmi çelik..

  su dogru su yanlistir diye birsey söz konusu degil zaten bu konuda.. herkezin yanlisi kendine göre dogrudur mesela..

  insan ne ezen olmak ister ne de ezilen ve senin de dedigin gibi elinde bir firsat olsaydi ezilen insanlarin, kimbilir olurdu belki de ezen.. bu konuya her türlü yorum yakisir bence, göreceli bir konu çünkü.. kimi haksizlik yapanlardandir, kimi ise haksizligin adaletsizligine yenik düsenlerdendir..fakat her neolursa olsun; sadece ezen yahutta ezilen yoktur hayatta.. ikisini de mutlaka yasamistir insanoglu…

  saygilar..

 8. mesela bir patron olan yeni gelen isçiye asgari ücret verir ona tavandan ücret vermezler onuda bulmak bile çok zor iste yasanan hayat sekli budur.

  birileride milyarlar alirlar kim nasil düzeltir bunu.

  bu böyle gelmis böylede gider ve en azindan bir kisi bir milyon kisiyi ezer geçer zaten dünyada her sey komiktir komik olmayan nevarki çok zaman güleriz aglanacak hallerimize selamlar r.ç.

 9. evet gerçekten güzel bir örnek..

  kimileri güler hayatta, kimileri ise aglanacak haline güler.. gerçekten komik, tuhaf yahutta.. gerçi benim bu kaniya varmis olmam yasim itibariyle hernekadar erken olsa dahi, çevreme bakmam da yeterli tüm bunlari anlayabilmem için..

 10. sayin arkadaslar bu konuya daha baslarkende demisim orada zaten.

  insanlar yaratilista sosyal varliktirlar onun için birlesik kaplar usulü bir birine yürekten bagimli muhtaçlar olarak ali imran 92. ayete göre yardimseverler olarak birlesmek ve bir birinden haberli ve duyarli olmak zorundadirlar demisim.

  iste bunu kabul edenler olursa bu olusuma ulasabilmek için ilmi degerler üzerinden neler ve onlari nasil yapmamiz gerekir iste bunada aklimizi isletip bir seyler bulup onlari yapalim ki ne ezen nede ezilen tarafta olmayalim iste insanin üstün olmasi ve yaratici bir tür varlik olmalari da bunun içindir.

  onun için bakara 193. te fitnenin yani bütün yanlislarin dünyadan kalkmasi için mücadele ediniz ve bu iside mutlak bitiriniz uyarisi bu insanliga yapilmistir.
  ve bakara 219. ayette mülkte esit hale gelinceye kadar elindeki fazlaligi üstünüzden asagi tabakalara dogru dagitiniz diyor yüce yaratan.

  ve sura 36. da sizlere verilen seyler dünya hayatinin standart olan geçimligi kadardir bundan fazlasi olursa demekki onda baskalarinin haklari vardir ondan kurtulunuz deniyor anlayanlara ve sura 38. ayette bu isleri basarmaniz için topluca ve demokrasi sekilde ve ortakça düsünceler içinde düsünmek ve bir ilmi çare üretmek için bir sura meclisleri olusturun ve dertlerinize oralarda çareler üretin diyor.

  ve bakara 286. ayette kimsenin sirtindan kazanmayin ve bütün dogrulari bulup onlari yapacak kapasitedesiniz diyede ayrica uyariliyor bütün insanlar.

  iste bunlari din adinami yoksa sosyal adaleti aramak adinami neye göre yapmayi düsünenler varsa içimizde iste artik onu anlatalim bir taraftanda ve ne ezenlerden ve nede ezilenlerden degil haklarimiz olan ve insani olan tarafta yerlerimizi alalim derim ve buna acaba ne dersiniz çünkü istikbal gençlere emanettir kendi geleceginizi kendileriniz kurunuz artik derim ve selamlar r.ç.

 11. her iki tarafinda esit olmasi emrediliyorken su geldigimiz noktaya bakin..

  ama bu tablo için bizlere fazlada kizmaya hakkim yok belki.. en nihayetinde doganin, evrenin ve hayatin kanunu böyle.. tabiiki de bu görüntüyü hazin bir tablo yapmakta bizlerin elinde fakat durum gördügünüz gibi vahim…..

 12. insanligin kutsal görevi ve arayislari ve özledikleri de ve islam dininin insanlik alemine verdikleri de ne ezen nede ezilenlerden olmamaktir bunuda kul haklarina baglamistir ki bu kul haklari insanlari hizaya ve esitlige getirir.

  onun için islami sistemde görülen odurki ne patron nede kölecilik mutlak yoktur ve her sey ona göre yapilanmalidir ki gerçek cumhuriyet ve gerçek demokrasi ancak o zaman yasansin çünkü patron sisteminin oldugu yerde krallik mutlak vardir çünkü patronlar bir tür kraldirlar kanun onlarin dedikleridir ve o kanunlarda köleliktir ve orada demokrasi yoktur çünkü demokrasi öyle basit bir adam seçme meseleside degildir o milletçe milli mülke hükmetmektir onu yönlendirmektir onun için kölenin dinide olmaz denir ve o mülkü insanlik arasinda esit hale gelinceye kadar paymasmayi bilmek ve bunu basarmaktir bu insanligin görevi budur

  iste baslatilan su arap baharinin bir gösteris cilasi budur ve ABD sokaklarinda ter döken halkta bu tür paylasimin arayisin içinde vede pesindedirler yani gösteris cilasi degil isin özünde olmali ki hem din ruhbanlari saltanatinin hemde para ve mal babalarinin saltanati dünyada son bulsun ve bütün insanlik aleminin mutlu ve kutlu olmalari çindir çünkü kader kazandigimizi yasamaktir bu kölelikte olabilir hürriyette olabilir yani yasanan hayat hali ektigimizi biçmektir bu islerin dogasida budur dini ve imanida bu oldugu gayet açiktir derim selamlar ve hayirli bayramlar hepinize. r.ç.

 13. sayin Rahmi Çelik lütfen bize hayati basarisizlik degilde daha gizli olan yönlerini anlatinda bende elestirde bulunacagim basarisizligi çok güçlü bir kalemde anlatmissininz.size saygim sonsuz…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here