Basketbol ve Kiz – 2

4
357

Biray ile birlikte sokakta okula dogru kosarken bizden baska okula giden yoktu. Okula geç kalmaktan nefret ediyorum çünkü ögretmenim çok sinirli. Bu kez 3. geç kalisim oldugu için beni cezalandirabilir. Off… Çok korkuyorum.

Biraya:

—Ya ben gelmesem, diye saçmaladim.

Biray:

—Ne dediginin farkinda misin? Eger gelmezsen ve bunu baban ögrenirse seni mahveder. Saçmalama hadi dogru okula!

Evet, en sonunda okula geldik. Okuluma çaresiz çaresiz bakakaldim derken Biray kolumdan tutugu gibi beni içeri çekti. Ve sinifa dogru yürüdük. Kalbim çok hizli atmaya basladi. Ve en sonunda kapiyi tiklattim. Içerden “Gir!” sesi geldi ve içeri girdim büyük bir korkuyla.

Hoca:

—Kizim, nerdesin?

Ben:

—Buradayim hocam, deyince sinif kikirdamaya basladi.

Hoca:

—Bu kaçinci geç kalisin! Diye bagirdi.

Bende:

—3.deyince sinif bu sefer daha çok kikirdamaya basladi. Hoca sopasiyla tahtaya vurdugunda artik sinifta çit çikaran kalmamisti. Hoca bana iyi geç yerine diyince içimden “Oh be, kurtuldum” dedim ve yerime geçtim. Bu hoca Fen bilgisine giriyordu. Diger derste Türkçeydi. Yaziliyi o derste yapacaktik. Aslinda hiç çalismadim. Bu yüzden korkuyordum. Hocanin anlattigindan hiçbir sey anlamiyordum bu yüzden gözümü disariya kaydirdim. Basketbol maçi vardi. Hiç anlamam basketboldan. O yüzden yine hocaya döndüm.

Ve anlamadigim halde hocaya anlamisim numarasi yapiyordum. Oh neyse ki zil çaldi ve herkes disari kostu. Galiba basketbol maçini izlemeye gidiyorlardi.

Biraya sordum:

—Bu basketbol oynayanlarin hiç dersi yok mu? Nerdeyse her ders basketbol oynuyorlar.

Biray:

—Var ama öglenciler.

Ben:

—Onlarda 8.sinif tüm 8lerin sabahçi oldugunu zannediyordum.

Biray:

—Dersleri kötü olanlari ve geç kalanlari öglenci yapiyorlar yani dikkatli ol.

Ben:

—Ya sen ne demek istiyorsun, diye güldüm bu soruyu sormustum ama ne demek istedigini ondan daha iyi biliyordum. Eger bu Türkçe yazilisindan da kötü alirsam beni de öglenci yapacaklar, zil çalmisti. Hemen derse girdim. Hoca hizli hizli sinifa girdi ve hemen yazili kâgitlarini dagitti hoca o kadar tedbirli ki yazili kâgitlari “A,B,C,D,E” diye ayriliyor. Bence hoca biraz abartiyor diyecegim ama sinifta kopya çeken bir sürü kisi var. Önüne yazili kâgidi geldigi an adimi soyadimi gibi bilgilerimi en basa yazdim. Ilk sorudan tüm yazilinin zor geçecegi belli oluyordu. Hoca o kadar kazik sormustu ki herkes bakakalmisti. Soruralin çogunu yapamadim. Ve en sonunda hocaya kâgidi verdim. Hoca bana ters ters bakti. Çünkü beni hiç sevmez. Sonra disari çiktim. Arkadaslarim cevaplarini karsilastiriyorlardi. Bende yanlarina gittim. Onlarla birlikte karsilastirinca 3 dogrum 7 yanlisim çikti. Buna o kadar sasirip üzülmüstüm ki aglayarak yere düsecektim.

 

 

                                                                                                             devami haftaya…
 

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here