Baslama Çizgisi

0
267
  Artik mezun olmustu. Ama içinde bir hüzün vardi. Daha önce hiç gelmedigi bu sehre gelmesi üzerinden dört sene geçmisti. Mezuniyetinde yalnizdi. Annesi ve babasi sevincini paylasamamisti. Diplomasini alan arkadaslari, ailesine sarilirken, üzüntüsünü gizlemek için basini öne egdi. Tören sonrasi okuldan çikip, duraga yürürken insanlara bakiyordu. Otobüs beklerken, elinde kagit parçasina bakti. Göz yaslari yanaklarindan sicim sicim süzüldü…
 

  Aslinda evine gitmek hiç istemiyordu. Otobüse binmekten vazgeçip , dogruldu. her zaman gittikleri cafeye gitmek için yürümeye koyuldu.

tek odali evinde esyasi yoktu bir kanepesi , bir kaç yer yastigi bir televizyon , buzdolabi, yemek yapmak bir tencere ve bir piknik tüp. 
gününün çogunu disarda geçirdigi için televizyonu pek açmazdi
yagmurun sesini dinledi sonrada karninin acikmasini. kalkip mutfaga gitti , dolabi açti içinde dünden kalma makarna birde iki tane yumurta vardi.dolabinin kapagini sertçe kapatti. ceplerini yokladi . sadece birkaç lirasi vardi.

disarida yagmur dinmisti.tam kanepeye tekrar oturacakken zil çaldi.
önce kapinin gözünden bakti, gelen kapicidan baskasi degildi. daha aidat parasini ödeyemezken nasil hayatini devam ettirecegi gibi bir sürü soru kafasindan fisildasip geçiyordu.kapici bir süre bekledikten sonra gitti.

ayni vakitte , arkadaslari konusurlarken bir karara varmislardi. ortak is kurma fikrini benimsemislerdi. eksikligini hissettikleri arkadaslarini aradilar. ve onuda cafeye çagirdilar. sesinden keyifsiz oldugunu anlasiliyordu. nedenini biliyorlardi. 
hesabi ödedikten sonraki duraklari onun evi oldu. süpriz yapacaklardi. televizyonda öylesine gezinip makarna çatallerken 
kapinin sesiyle irkildi . herhalde bu kezde ev sahibi geldi diye düsündü. nede olsa birikmis borcu vardi.
biraz da korkuyla kapisinin kolunu indilirmesiyle onlari karsinda görmesi bir oldu. saskinligi yüzünden okuyordu. geleceklerini hiç ummuyordu. nede olsa aileleri gelmisti. 
O, garip bir ifadeyle kalmisti ki bir anda onlarca kisi tek odaya sigisi vermislerdi.

saatlerce konustular geleceklerinin temelini atmis oldular.

bu tek odali ev onlar için bir baslama çizgisi olmustu. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here