Bedük Kimdir? – Automatik Sarkisi ve 90lardan Kopup Gelen Akil Küpü Klibi

2
251

Cumartesimin kör sabahinda, abartmayayim saat 11:00 sulari, bana bu kelimeleri dizdiren kisi sevgili BEDÜK. Birkaç defa begeni ile izledigim bir klibi dönüyor müzik kanallarinda. Özellikle MTV’ de tabi ki.

VHS ya da BETA çekilmis video biçiminde akil ürünü, nefis bir klip. 90’larin basinda bir dügünde çekilmis izlenimi verilen klip, takdire sayan dogrusu.

Elektronik müzikle pek alakam olmamakla birlikte basarili olan her emek ürününe saygiyla yaklasirim önce. Iste Bedük’ün Automatik adli sarkisi da tam bu kimlige uyuyor benim gönlümde.

Peki Bedük kimdir? Gurbetçi bir ailenin evladi midir? Ya da Trakya göçmeni falan midir da adi Bedük’tür? Neden Bedük’tür peki ismi? Kelime anlami olarak anlami var midir? Gibi bilumum sorulari arastirmaci, süpheci ikinci kisiligimle pek zorlanmadan buldum ve sizlerle paylasayim istedim.
Kelime anlami olarak Bedük, çam sakizi, reçine demekmis. En azindan sevgili TDK’miz öyle söylüyor. Lakin pek bilinesi bir kelime degil, en azindan benim garip kelimelerle dolu dimaginda yer etmis degildi simdiye kadar.

Öncelikle Bedük Angarali (Ankara) bir vatandasimiz. Anacigi ögretmen, babacigi doktor olan sevgili Bedük 79’da dünyaya gelmis. Lise yillarinda baslamis müzikle hasir nesir olmaya. Okul orkestrasiydi, amatör gruptu derken Bilkent grafik tasarimi üçüncülükle kazanmis ve bir de burs çakmis üzerine.

Metal, grunge rock, derken düzenleme yaparken bulmus kendini. Zaman içerisinde müzikalite adina izledigi çizgi de degisen Bedük, 2006 yilinda Miller Music Factory’de “En iyi dans müzigi direktörü” dalinda aldigi birincilik ile kendisini ve yapabileceklerini bir anlamda tescil ettirmis bana göre.

Bununla da yetinmeyen sevgili Bedük, kendi müzik sirketi Audiology Records’u kurmus. Ikinci albümünü de tüm kendi firmasi altinda çikaran Bedük, 15 parçadan olusan albümünün her noktasina imazasini atmis. 9 Ingilizce, 4 Türkçe, 2 de remiks sarkinin Vokal, miks, aranjman, kayit, söz ve bestelerinin hepsi ama hepsi sevgili Bedük’e aitmis. Vay be… Üretkenlik böyle bir sey olsa gerek.

Bu yüzden de albümüne “Çok kisilikli Gösteri” sloganini yakistirmak hiç de yanlis olmaz kanimca. Tabi ki bu slogan da yine kendisine ait…

Efendim sizleri kendisini konu olarak ele almama neden olan güzel sarkisi ve bir o kadar da güzel klibi ile bas basa birakiyorum.
Automatic Sarkisi ve 90lardan Kopup Gelen Akil Ürünü Klibi:

 

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here