Ben Melikeyim…

22
736

nedendir bilmem her seyi açiklamayi sevmem.

kapilarim kapalidir her daim.

canimi yaktilarsa yakarim.

düsüncelerle bogusurken kimseye

anlatamam derdimi.

Kimse de anlayamaz hislerimi…

nedendir sebebini bilmem ama

Ben böyleyim. Ben Melike’yim..

kimsenin fikirleri öngörülerini

takmam kafama, hep kendi bildigimde ilerlerim.

biliyorum bu huylarimi begenmeyenler var

ama dedim ya biraz önce

kimsenin fikirleriyle hareket etmem..

ben böyleyim. Ben Melike’yim…

kapilarim kapaliyken ulasmaya çalismayin bana…

düsüncelerle bogusurken sormayin derdimi bana.

çok acayip bir huy ama ne yapayim…

ben böyleyim. Ben Melike’yim…

22 YORUMLAR

 1. Melikecim merhaba…

  Çok samimi ve içten bir analiz yapmissin…

  Zaman zaman yapmaliyiz bunu…

  Iyi yanlarimizi güçlendirmek,

  iyi olmayan yanlarimizi törpülemek adina…

  Kalemine saglik…

  Sevgiyle kal…

 2. Melike olmak bir kisiliktir… hayata bakis açisi yasama seklidir… ama özgürlük degildir… evrende özgürüm diye bagiran kendini kandirir sadece =)

  özgürlük nedir?

  her istedigini yapabilmek mi? göreceli bir kavramdir özgürlük… her insan için farkli anlam tasir. dibe dogru indikçe anlasilir ki özgürlük bagimsizlik diye bilinenler laftan öteye gitmez… anlamak için sorgulamak, düsünmek için zaman gerektirir…

  Her yaratilmis bir anlamda acizdir, o halde hiçbir yaratilmis mutlak özgürlüge ulasamaz…Insanlarin fitursuz yapip etmelere sahip olmasi mümkün degildir. O yüzden insan asla özgür olmayacaktir.

  kisilerin düsüncelerine saygi duymakla birlikte öz fikrimdir=)

 3. Melike olmak bir kisiliktir… hayata bakis açisi yasama seklidir… ama özgürlük degildir… evrende özgürüm diye bagiran kendini kandirir sadece =)

  özgürlük nedir?

  her istedigini yapabilmek mi? göreceli bir kavramdir özgürlük… her insan için farkli anlam tasir. dibe dogru indikçe anlasilir ki özgürlük bagimsizlik diye bilinenler laftan öteye gitmez… anlamak için sorgulamak, düsünmek için zaman gerektirir…

  Her yaratilmis bir anlamda acizdir, o halde hiçbir yaratilmis mutlak özgürlüge ulasamaz….

  kisilerin düsüncelerine saygi duymakla birlikte öz fikrimdir=)

 4. hayattan anladigim sudur. bagimsizlik Allahin verdigi hak ve adaletini bilip yanliz ona baglanmaktir ve artik ondan taviz vermemektir.

  yani Allahin insanlara verdigi insanlik haklarini gene bu kurandan ögrenmektir çünkü baska ögreticimiz yoktur.

  burada kuran, akil, nefis, vicdan, merhamet, esiligide bir sura heyetimizi kurup. bu oturumda bir karara varip ona baglanmak bagimsizliktir. bu hal hem kisiler için hemde milletler için ve bütün insanlik için böyledir.

  yani her gurup kendi meclisini kurar konuyu orada karara baglarlar.

  kendi basimiza buyruk olmak bagimsizlik olamaz eger öyle olursa bu hayat çekilmez olur mesela medeni kanunlarimiz bir bagimliliktir onun disina çikamayiz.

  onun için adalet her seyi dizginler iste yüce Allahin adaleti de budur çünkü insanlar basi bos degildirler basi bosta birakacak degiliz ayeti bana bunu anlatiyor ve ben böyle anladim.selamlar. r.ç.

 5. baskasina zarar vermedikten sonra kötülük yapmadiktan sonra kendi basimiza basi buyruk olmamizda hiçbir sakinca yoktur. hayat çekilmez olmuyor rahmi amca gayette güzel oluyor. sürekli kurallar arasina sikisip kalan insanlarin hayati aslinda çekilmez olur.

 6. sayin arkadasim sen zaten hem medeni kanuna ve Allahin kanununa da uymussun onlara bagimliligini iyi seyler yaparak göstermissin.

  iste gerçek bagimsizlik budur.

  mesela sen yap bakalim bunlara ters birsey bakalim neler yaparlar o insana.sen nasil bozarsin kurulu hak düzeni bozarsin diye o insanlara.

  iste demekki hepimiz hak ve adalete kayitsiz sartsiz bagimliyiz.

  çünkü üzerimizde bir çok haklar vardir kisisel haklarimiz oldugu gibi toplumunda üstümüzde bir çok haklari vardir. iste bu haklar bagimliliktir derim.

  mesela birine dua etmekte serbessin ama. ona küfür etmekte serbez degilsin gibi bir seydir bu hürriyet.selamlar r.ç.

 7. :))) baskasina zarar vermemekle, kötülük yapmamakla alakali bisi degil özgürlük. basina buyruk olmak özgür müdür? insanlarin koydugu kurallar degil benim bahsettigim. o zaman deliler ennn özgür insanlar:)))) onlar asla kurall tanimaz çünkü… kural bilmez daha dogrusu…

  ben söylemek istedigimi anlatamamisim:(

  evrende her cisim birbirini tamamlar. ve bir bütünün parçasidir "insan". neysee sen basarmissan tebrik eder devamini dileriz… ne güzel:)))

 8. iyi ama sevgili sey senin özgürlük kavramin genel olarak ifade edilen, konusulan "özgürlükten" çok farkli. bence uç noktada felsefik bakiyorsun olaya. "Evren de her varlik bir zincir ile birbirine bagli, bu sebeple özgürlükten bahsedilemez" diyorsun. Ya da bir yaratici tarafindan yaratilan varligin "özgürlügü" de tartisilir diyorsun.

  Iyi ama herkses de bir yaraticiya inanmiyor ki? Senin inaniyor olman tezini saglamlastirmaz. Bir yaraticiya inanmayan da, herseyin dogal seleksiyon ile varolageldigine inanan da seni naynadaki aksin gibi bir o kadar özgür olduguna inaniyor.

 9. cici editim,

  madem konu özgürlük, herkes düsüncelerini özgürce ifade ediyor iste… sorun ne?

  benim düsüncemde bu özgür birakin amaaa:)))

 10. bu tatli sohbete bir sözde ben katayim.

  ben kendimi bildim bileli kural altindayim önceleri bu kurali annen babam ve cevrem koyardi onlara öldüler biz büyüdük simdi bizler kural koyucular olduk bu akis böyle devam eder.

  uykudan kalktigim an kurallar baslar her sey kural altinda kural olmazsa bu isler olmazlar hasta olsan doktor kural koyar yanlis yapsan devlet kural koyar ve kuralima uyunuz der bu demektirki her is kuralla yönetilir ilmi ölçü budur bunu ister tanri koysun isterse bir kral koysun hiç bir sey degismez çünkü hayat kurala teslimdir bundan sonrasini bilmiyorum.

  herkes bildigini yapsin insan dahi kendi kendisine bir emanettir buda bir kuraldir eger bunlarin disinda bir sey varsa onu söyleyinizde onuda ögrenelim bu hayat okulundan

  Allahin bir kurali vardir açik bir kafir olana baban dahi ona dua etmeyiniz der eger edersek bunun hesabinida allaha öderiz demektir.herkes hür ve serbestir ama yaptigini bilmek sartiyla deli insana ceza yoktur onun saglikli halleri ayridir.

  hayir ve ser birer yaratilmistir seç birini aklinla ve nefsinle tart onu kendinde sonrada bir ser isle gör o zaman kendi halini.

  "kuraldan baska hürriyet bilmiyorum"

  mesela bütün malini iyilik olsun diye birilerine dagitip kendini muhtaç haline getirmekte Allahin kanununa göre oda yasaktir ama birileri isterse dagitir malini buda onun bilecegi istir.

  hiç kimsenin özgülügüne karismiyoruz Allah dahi insani özgür birakmis bu iradesinde ama kuralsiz birakmamis çünkü insan robot degildir ve her yaptiginin hesabi onlardan sorulur diyor yüce yaratan iste buna inanmakta inanmamakta her kisini kendi özgürlügüne baglidir. baki selamlar.r.ç.

 11. dedik ya hani özgürlük her insan, her varlik için farkli anlam tasir diye? bir çocugun özgürlügü istedigi kadar dondurma yemek, bir kusun özgürlügü uçsuz bucaksiz göklerde alabildigince uçabilmek olabilir. bir genç kizin özgürlügü sevdiginin kollarinda uyumasi, bir teyzenin istedigi partiye oy vermesi, bir adamin kimseye hesap vermeden yasamasi, bir kadinin kendi ayaklari üzerinde durmasi da olabilir. lakin bunlar istenç özgürlükleridir.

  insanin özgürlügü kendi isteklerinden olusuyorsa? dünyaya kendi istegimizle mi gelip gidiyoruz diye bir soru aklimi kurcaliyor nedense:))

  bu soruya yanit buldugumda felsefi düsünmeyebilirim bu konuda:))

 12. yoo yine güzel bir açi. lakin hemen size matrix filmini örnek verecegim. Orada da oldugu gibi siz bu dünyaya gelmeden önce gelmeyi seçip seçmediginizi bil(e)meyebilirsiniz.

 13. sevabi ve günahi adam vermez din verir yani Allah verir o adam belki bunu hatirlatir.

  çocuga istedigin kadar yemek yok çatlarsin derler az yese daha doymadin derler.

  uçsuz bucaksiz özgürlük ancak hayallerimizde olur oda zaten yasanmaz çünkü biz bu dünyadayiz tekmeler birileri bizi bu hayelden uyan artik diye.

  mesela ben sunun söyle olmasini istiyorum demek dahi kendi kendimize verilen bir bagimlilitir ve meçburiyet emir olur bu bile kendi nefsimiz için.

  eger dertlerim benden evvel gitmese oraya kaçacagim o memleketten ama her gittiginde oraya o bana hos gerdin dedi yok kurtulus onun elinden ne çare.

  hiç bir isçi is verene sart kosamaz. ancak onu yapmamakta direnir ama oda o ise alinmaz bos kalir bir zaman.

  insanlar yaratilmadan önce bizim bilmedigimiz bir alemde bir yerde Allah sormus biz insanlara ruhlar alemindeyken iste is veren misali sartlarim burada yaratayimmi sizi diye bizler o zaman sartlarini kabul ediyoruz yarat beni demisiz ve yaratilmisiz o zaman ve geliyoruz bu dünyaya sirasiyle ve ölüyoruz gene sirasiyle yani çagriliyoruz is paydos diye.

  bütün bunlar tespitlidir ve dünyada yaptiklarimizda tespitlidirler Allahin ses kayiklarinda ve kameralarinda bunlara bugün inanmasakta bu böyledir diyor yüce yaratan ondan baska dogru sözlü varmi Allah yok diyor, iste o kadar

  hayati ve ölümü yarattim sizi imtihan için diyor, bizi yaratan biz inanmasakta

  onun için derki hazreti muhammet insanlar ölünce uyanirlar simdi hepimiz uykadayiz.diyor. yani biz ölünce ve kiyamette kopunca baska bir alemde uyanacagiz ve o zaman her seyi görecegiz çünkü o günle bu günün arasinda berzah alemi varmis yani yedi gökten birinin adi bezahtir onun adi.

  yani bir perde misali iste o zaman görecegiz sen bizi yarat diye attigimiz o imzalarimizi o zaman görünce yaptiklarimizda eger kötüyse iste o zaman keske

  toprak kalsaydim diyecegimizi ve ölüm son olsaydi diyecegimizi bizlere bu kuranda simdiden Allah haber veriyor.bu imzamizi bu sözümüzü

  biz insanlar birer robot ve birer makine olmadigimiz için hesap verecegimizi ve bagimsiz olmadigimizi açikça ve simdiden teblig ediliyoki tetbirli olalim selamlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here