Ben Tuzlu Severim – Beyaz Yalanlar, Insan, Gerçek Yasam Ve An

35
691

Çalistigim isyerinin sahibi yalniz biri. Isyerine “uygun bir zamanda pisiririm…” diye aldigi sebzeleri kosusturmaktan pisirmeye firsati yok. Baktim bes gün sonra bazilari çürüyüp ziyan olmaya basladi.

– Aksam eve giderken kalan taze fasulye, biraz patates, domates, biber bunlari götürüyorum pisireyim sana da getiririm  midene ev yemegi girsin arada bir

– Tabii dedi. Iyi düsünmüssün, sagolasin.

O aksam eve gider gitmez, taze fasulyeyi pisirdim. Evet güzel oldu ama fark ettim ki tuzunu fazla kaçirmisim. Ertesi gün  kapakli bir kabin içerisine koyup ona da getirdim.

– Sana fasulye getirdim ama tuzunu epeyce kaçirmisim sanirim…

Ben tuzlu severim

Inanin yalan… Hani su toplumda “beyaz yalan” dedigimiz türden hem de… Amaç iyi niyetli ama bu tür beyaz yalan aliskanligi ile kendimize kötülük ediyoruz ne yazik ki. Aslinda “Ben tuzlu severimin” ardinda sen zahmete girip getirmissin, tuzlu da olsa yerim…” var… Emek veren insani onure etmek var belki ama bakin kendimize bu “beyaz yalan” aliskanligi ile nasil kötülük ediyoruz. Beyaz yalan öncelikle insanda tembellik yaratir.

 • Konusma tembelligi,
 • Kendini az ve öz kelimelerle ifade etme tembelligi,
 • Iletisim kurma tembelligi

yaratir. Beyaz yalan size sadece ani kurtarir. Kaldi ki bu tembellik beyaz yalan aliskanligi ile  yasaminizda  zaman zaman sizi sikintiya sokar. Çünkü beyaz yalanlarin altinda sadece ani kurtarmak ve karsi tarafa hos görünüp konuyu uzatmama emeli vardir. “Ben tuzlu severim” diyen arkadasim eminim esine veya annesine bir çok kez (bu yemegin tuzu fazla olmus!) diye sitem etmistir.

Kendinizce söyle diyebilirsiniz:

– Ne yapalim, karsi tarafi hosnut etmeyelim mi?

Elbetteki emek verilerek size sunulmus her sey için husu içinde önce Allaha hamd veya sükredin. Karsinizdaki insana da tesekkür ve iltifat edin Ama lütfen (ben tuzlu severim) gibi buram buram yalan kokan kelimelerle degil. Gerçekten ne hissettiginizi algilayin…

Dikkat  “düsünün” demiyorum. “Sana yemek getirdim ama tuzlu olmus” cümlesinin hemen ardindan ne hissedip, ne algiladiginizsa onu söyleyin. Örnek vermek gerekirse

– Arkadasim ev yemegini özlemisim zaten biraz tuz tadini bozmaz eminim ,  düsünüp getirdigin için tesekkür ederim…

Mi daha dogru cevap sizce? Yoksa “Ben tuzlu severim” diyerek konusma tembelliginizi karsi tarafa

         Ya iste gelmis bir yemek. Ben öyle de böyle de yerim…

Antipatisini hissettirmek midir dogru olan?

Buna benzer örnekleri, günlük yasaminizi, aksam oldugunda söylece bir irdeleyin. Ani kurtarmak için hangi beyaz yalanlari kendinize ve de baskalarina söylediginizi not alin. Tabi ki ertesi günü bunlari tekrarlamamak karariyla oldugunu unutmadan lütfen!

Yasam andir her an ise yasamin bulmaca parçalari… Dogru bulmaca parçalari ile yasam kusursuz bir tablo gibidir.

Bilirsiniz, gerçek; ayrintilarda gizlidir.

D.T

35 YORUMLAR

 1. 🙂 kimbilir belkide haklisin ama mevlananin su sözünü animsamadan geçemiycem.

  ( INCELIK DÜSMAN YARATMADAN SÖZ SÖYLEYEBILME SANATIDIR ) illede gönül kirmak gerekmez.

 2. yalnisliklar düzelir ve yerine göre hosta görülür fakat hile, yalan, kasti olan, ve kötü niyetli olarak yapilan, o isler düzeltilseler bile onlar kalici izler birakirlar onun için olacak ki yüce Allah bir ayetinde aleyhinizede olsa dogru söyleyin diyor ve insanligi dogru sözlülüge yönlendiriyor bundan güzeli artik ne olabilir çünkü yalan insani utandirir yalnis islerde üzer ama onu dogruluk dogru sözlülük onu ihya eder çünkü özü ve sözü dogru olmak en büyük sereftir derim yerine göre gönül alici konusmak ayri bir güzelliktir ve olgunluktur çünkü her insan zaman zaman bir takim yalnislar yapabilir ama o düzelir ve her yalnis ayri bir tecrübedir ve insani daha dikkatli olmaya yönlendirir buda ayri bir kazançtir ve dogruluk her insan için en güzel huy ve güzel ahlaktir ve dogruluk yüce Allahin kesin emridir derim. rahmi çelik.

 3. diyelim ki
  tuzlu seviyordu gerçekten..ki ben tuzlu severim mesela…o cevap karsisinda sizin yalan söyledigini düsünmeniz…konuya burdan yaklasalim birde …

  Baskalarinin adina senaryo yazmak ne kadar dogru ? Yaziya bakilirsa annesine ve esine ettigi sitemlere kesin demissiniz bu kesinligi kurma hakkini kim veriyor ? Ve yalanci ilan ettiginiz kisi hakkinda senaryo yazip beyaz yalanlarin verdigi zararlari anlatmissiniz hangisi daha zararli aklindan senaryo yazmak mi yoksa beyaz yalanlar mi ?

  Her an insan hissettigini söyleyemez hadi tuzlu yemek sevmiyor diyelim ve yemegin tuzlu oldugunu duyunca "ulen ayda yilda bi ev yemegi yiyelim dedik onuda rezil etmissin , çig yesem fasulyeleri daha iyiydi" gibi bir cümle içinden geçtiyse bunu söylemesi mi daha iyi yoksa "emek vermis yapmis , emegine saygi duyayim" demesi mi ?

  "Bilirsiniz, gerçek; ayrintilarda gizlidir."

 4. Yahu yüklenmeyin benim arkadasima bu kadar=)

  arkadasim ben senin arkandayim tamammi…

  padisahin birine demislerki: oglun tarafindan öldürüleceksin..

  oda bütün falcilari çagiriyor…fakat nafile hepsi ayni seyi söylüyor..

  ve kelleleri gidiyor tabii..

  en sonunda bir falci geliyor…

  ayni seyi görmesine ragmen

  bakiyoki kelleler gidiyor..

  padisahim evlat acisi görmiyceksin diyor….

  aslinda ayni seyi söylüyor ama …

  söylemekten söylemeye fark var..

  ellerine saglik arkadasim..

  sevgiyle kal..

 5. biz sayin arkadasimiza hiç yüklenmiyoruz zaten o gerçegi biliyor bizimki biraz yarenlik olsun baska bir sey degil insan oglu böyle iste mesela delinin biri bir kuyuya bir tas atarmis onu kirk akilli çikaramazmis gibisinden bu köseye sohbet olsun diye birseyler yazdik hepsi o kadar sen yüregini farah tut isler olaçagina varir serdar kardesim hepinize selamlar. rahmi çelik.

 6. Rahmi bey açiklama yapmis …Hiç yüklenmeye niyetimiz yok farkli açidan bakip biraz sohbet olsun istedim yazan kaleme sevgimiz daim bu biline …

 7. Sevgili @emel serin, bana destek oldugunuz için tesekkür ederim. Yalan söylemek su durumlarda günah degildir;

  1- canini kurtarmak için

  2- kari kocayi baristirmak için

  3- savasta vatanini korumak için

  Yanlis hatirlamiyorsam bir Hadis-i Serifte geçiyordu bu. Neyse artik…

 8. sayin kardeslerim zaten yalan dünyada yasiyoruz mesela ibrahim peygamber alehisselam nemrutun putlarini kirmis baltasinida büyük putun boynuna asmis fakat onu nemrutun adamlari yakalamislar senmi kirdin bu putlari demisler oda balta büyük putun boynunda duruyor demekki o kirmis bu pulari diyerek isi savusturmak istemissede isin sonu atese atilmaya kadar gitmis oda yalan söylemis ve Allahtan özür dilemis ve Allah onu yalan olarak kabul etmiyorun sen kendini ferah tut diye onun üzüntüzünü gidermis oldugu tarihten biliniyor onun için gerçek yalanlar ayri tutulur çünkü onlar büyük fitnelere sebep olurlar evler haneler dagilir kanli kavgalar dogurur ve hesapsiz kötülüklere sebep olan yalanlari Allah af etmiyor çünkü hak yenmistir canlar mal olmustur iste bu yalan insanlik disidir derim hepinize baki selamlar ve bu vesile ile arkadas olduk iyi muhapbetler dilerim. rahmi çelik.

 9. Kul hakkini Allah affetmiyor. Ama kul hakki disindaki tüm günahlarin affedilebilecegi vaad edilmis. Sehitlere bile kul hakkiyla Allahin huzuruna varilmamasi ihtar edilmis.

  Allahin sefkat, merhamet ve affediciligi günes olsa, kainattaki tüm annelerin sefkat, merhamet ve affeciliklerini toplasaniz bir anlik parilti gibi kalir.

  "Seni annene mi yoksa Allaha mi havale edelim?" diye sorsalardi bana, hiç düsünmeden "Allaha havale edin" derdim.

  Mevlananin inançsizlara bile saygisi var ama gönül kiranlara, asktan yoksun olanlara hiç saygisi yokmus.

  Yani sevgili @funda, elbetteki Rabbin rizasi ancak bu sorunun konuyla iliskili olmadigini düsünüyorum. Çünkü kulun rizasi degil hakki söz konusu…

 10. Konuyla ilgisi söyle gönül kirmak mi yalan söylemek mi günah demissiniz , bi insani incitmemek için rabbimin riza vermedigi bir seyi yapmak istemiyorum varsin yalan söylemekdense incitmeden dogruyu söylerim rabbimin rizasin benim için daha önemlidir…

 11. Evet sevgili @funda, isabetli bir tercih sunmussunuz. peki eger evli olsaydiniz ve esinizin çocuk sahibi olamayacagini ögrenseydiniz napardiniz. Birkaç farkli doktordan ayni cevabi aldim. Yillarca annelik hayali kuran esime hiç belli etmedim bu olayi. Umutla 5 sene geçirdik. 5 sene bu konuda kandirdim onu. Çocuk sahibi olacagindan süphesi bile olmaksizin. Ve her gece onun gerçegi ögrenmemesi için dua ettim.

  Ve simdi o anne ve ben de babayim. Acaba esime dürüstlük etmeyerek yanlis mi yapmisim?

  Not: Özel hayatimi desifre etmek zorunda kaldigim için oldukça üzgünüm. Neyse…

 12. Sevgili teomaster…

  önce seni cani gönülden tebrik ediyorum..

  ailenle uzun mutlu yasamlar diliyorum..

  bence çok dogru yapmissin…

  rabbimin mucizeleri o kadar çok ki…teslim olmak inanmak gerek..

  sabrinin mükafatini gördügüne inaniyorum..

  Allah akil vermis insanogluna…

  insiyatif vermis karar verme yetisi vermis..

  dualarimda hep Allahim dogru düsünüp dogru uygulamayi nasip et diye dua ederim

  bazi durumlar özel ..dedigin gibi savasta,iki insanin arasini bulmada,kari kocayi baristirmada vb durumlarda..

  kayinvalidem 88 yasinda pisikolojisini en yüksek seviyede tutmak için..

  bayazi pembesi valla hepsini söylüyorum..

  çünki yillardir böbrek hastasi ve çok etkileniyor herseyden…

  çevirmedigim film kalmiyor yani..

  sohpetlerimizi bir duysaniz… bir kaynatiyoruz (en çokta kayinpederi) =)

  demek istedigim su:bu konuda sapi samani birbirine karistirmamak lazim….

  (ayrica arkadasim sikma canini hepimiz paylasiyoruz kendimize ait bazi seyleri

  biz kocaman bir aileyiz degilmi? kimsenin sorguladigi yok yani özelim diye yazmana bile gerek yok )

  saglikla sevgiyle kalin….

 13. Sevgili @emel serin., beni anladigin için tesekkür ederim. Allaha sükür kuldan utanacak bir hatam olmadi hayatimda. Yalniz hayatta olaylara çok düz bakiyoruz. Bazen düsünmek lazim inceden inceye, kestirip atmamak lazim. Su, helaldir deyip kestirip atabilir misiniz? Benim bir komsumun babasina suyu doktorlar yasaklamisti. Suyu yiyecekler vasitasiyla veya damardan aliyordu. Su, o amcama haramdi.

  Yani hayat dümdüz degil. Siyah ve beyaz degil. Girinin tüm tonlari hayatin içinde. "Iyyy" diyerek baktigimiz bir insanin cennetlik olmadigindan emin olabilir misiniz? Ya da bugün en rezilken yarin hidayete erip sizi geçebilecegine?

  Insanlara insiyatif verilmistir. Hayat ise kati kurallari olanlari çabuk kirar.

  Neyse yine çenem düstü. Susayim da sonraki konulara da diyecek sözüm kalsin =)

 14. gönül kirmakmi daha günah yoksa yalan söylemekmi diyen kardesime önce selam ederim ve bu sohbelere katilan diger kardeslerimede ayri ayri selam ederim bu konuda sunu bilmeliyizki hiç bir doktor mesleki bilgisine dayanarak ölecegini bildigi hastasina sen üç bes güne kadar öleceksin demez ona iyi olacaksin diye morel verir bu söz yalancilik degildir çünkü bu sözden hiç kimse bir zarar görmüyor ki ve aksine faydali oluyor faydali sözler yalan sayilmaz bu karsimizdaki insani korumak seklidir gönül kirmamak için söylenen gönül alici bir sözde yalan sayilmaz o hastanin doktorundan sifali bir söz beklemesi gibidir bu yalan degildir aksine sevap dahi olur diyebilirim çünkü yangin söndürmeye körükle degil suyla gidilirse faydali olunur yalan söz kisiye zarar veriyorsa o yalan olur ve günah olur kanaatindeyim ve Allah dogruluktan hiç birmizi ayirmasin derim. rahmi çelik.

 15. "Dogru Pozitif, Yalan Negatiftir – Insan Ve Yasaminda Beyaz Yalanlar" baslikli yazina yaptigim yorumda "yalan soylemiyorum diyen kisi en buyuk yalancidir" demistim ya sevgili @lyra7…
  iste demek istedigim bu senin anlattiklarindi arkadasim.

  yazina gec kalmisim. okur okumaz, sanki @lyra7 icime oturmus, ne anlatmak istedigimi duyumsamis ve kelime kelime dokmus sayfasina diye dusundum.

  ve senin bu anlattiklarindan sonra "yalan" a dair fazla soze gerek kaldigini dusunmuyorum artik.
  "herkes payina duseni almali bu yazidan" demekten baska…

  kalemin dert gormesin.
  daim saygim ve sevgimle.

 16. ARANIYOR!!

  kalbi güzel, kalemi güzel…

  üzerinde anne elbisesi olan..

  Iyra7 araniyor..

  görenlerin insaniyet namina

  renkli dergiye bildirmeleri rica olunur..

 17. sevgili @lyra7
  sevgili @lyra7
  alooo
  alooooooooo

  hayir
  ses yok arkadaslar…
  bu civardaki aramalarda bulunmadi..

  (saka bir yana @lyracigim ozlettin kendini insallah iyisindir ve hersey yolundadir…)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here