Bes Soru Bes Cevap / EkleBunu.com

6
517

Türkiyede favori link ekleme sitelerinin artmaya devam ettigi su günlerde yeni bir servis karsimiza çikti. EkleBunu.com web sitenize eklediginiz favori link ekleme sitelerinin dügmelerini tek bir buton haline getirerek site sahiplerine istatistikler sunuyor. EkleBunu.com kurucularindan Umut Ersoya servisleri hakkinda bes soru sordum.

Sizi bu projeye yönlendiren ne oldu?
Bugün çogumuz favori linklerimizi link paylasim sitelerinde tutuyoruz ve bu durum giderek yayginlasiyor. Yeni paylasim siteleri açiliyor, özellikle Türkiyede kisa süre içinde birbiri ardina bu tür siteler açildi. Bizi daha çok bu kisim ilgilendiriyordu. Web sitelerini ya da bloglari ve hatta MySpace sayfalarini gezerken birçok sayfada delicious, digg, furl gibi sitelerin ekleme ikonlarini görüyoruz. Bazi sitelerde bu o kadar abartilmis ki sitede hakikaten önemli bir yer kapliyor. Biz de blog / site sahibiyiz ve bunlari sayfalarimiza eklemek istiyorduk. Ancak bu kadar çok ve gün geçtikçe artiyor olmasi buna baska bir çözüm bulmak gerekliligini ortaya çikardi. Arastirinca aslinda bu tür bir sitenin var oldugunu gördük. Bu site tek buton ile tüm paylasim sitelerine ekleme imkani sunuyordu. Ancak bu site hem Ingilizce hem de Türk link paylasim sitelerine ekletmiyordu. Biz de bunun Türkçe halini yapmaya karar verdik ve ise koyulduk.

Bugüne gelene kadar zorluk çektiniz mi?
Aslinda site kisa sayilabilecek bir sürede olustu. Tarih araligi olarak kisa bir süre ama çok çalistik. Gece gündüz demeden çalistik. Çünkü baska projelerimiz var ve bunu aradan çikartmak istiyorduk. Bu ticari bir proje degil. Ücretsiz ve reklamsiz olacak, su an nasilsa o sekilde sade ve amaca odaklanmis olarak kalacak. Ayrica kendimiz de kullanmak istiyorduk ve yogun bir çalisma ile bu güne getirdik. Proje ile ugrasirken bayagi uykusuz kaldik. Ayrica çalistigimiz sirketler var ve ikisini bir arada götürmek zorundaydik. Zaman ve uykusuzluk disinda önemli bir problem ile karsilasmadik. Zaten sade bir site olacakti ve önemli olan islevi idi. :).

Sistem nasil isliyor? Biraz bahseder misin.
Sistemi kullanmak için üye olmak gerekiyor. Üye girisi yaptiktan sonra sayfalariniza yerlestireceginiz EkleBunu butonu olusturmaya baslayabilirsiniz. Karsiniza çikan ekrandan sayfalariniza yerlestirmek istediginiz buton türünü seçiyorsunuz. Simdilik 3 boy buton var ancak bunu çesitlendirecegiz. Sonrasinda buton kodunu ne tür bir siteye yerlestireceginizi seçiyorsunuz: web sitesi, blog, MySpace sayfasi ve e-posta seçenekleri sunuluyor. Seçiminiz "Blog" olursa bu sefer karsiniza ne tür bir blog oldugu sorusu geliyor. Seçenekler ise: TypePad, Blogger, WordPress, Blogcu, Gaxxi ve diger seklinde. MySpace sayfasi seçimi yapilirsa MySpace üye adi soruluyor. E-posta seçenegi yapilmissa da tiklanildiginda gidilecek web sitesi adresi soruluyor. Seçimler yapildiktan sonra, seçimlere göre degisen buton kodu/kodlari ortaya çikiyor. Sitenizde yer almasini istediginiz yere göre bu kodlardan birisini seçip sitenize yerlestiriyorsunuz ve islem tamam. Ayrica WordPress için eklenti de mevcut. WordPress kullananlarin isleri biraz daha kolay oluyor bu yüzden. Bundan sonrasini buton hallediyor. Ziyaretçileriniz sayfalarinizi herhangi bir link paylasim sitesine eklemek istediginde kolayca bu butona basiyor ve karsisina bir liste geliyor. Buradan eklemek istedigi paylasim sitesini seçiyor ve islem o sitenin ekleme sayfasindan devam ediyor.

Bu butonu kullanmak web site sahiplerine ne kazandiracak?
Bu buton ziyaretçiler için bir kolaylik oldugu kadar site sahipleri için de oldukça faydali ve pratik bir çözüm. Ilk özellik olarak sundugu istatistikleri söyleyebiliriz. Hangi paylasim sitesine hangi sayfanin kaç kisi tarafindan eklendigi bilgisini veriyor ki site gelistirmede önemli bir ayrinti olacaktir. Ziyaretçilerin tercihlerini bilmek site sahibini bu yönde gelistirmeye itecektir. Sayfalari eklemek ziyaretçiler açisindan daha kolay olacagi için eklenme oraninin artacagini düsünüyoruz. Ziyaretçiler sayfalari ekledikçe, bu eklenilen sitelerden geriye yeni ziyaretçiler gelecegi süphe götürmez. Dolayisiyla bu buton yeni ziyaretçiler anlamina da geliyor. Teknik olarak da site sahiplerinin bant genislikleri kullanimini azaltmis oluyoruz. Özellikle yüksek sayfa gösterimi olan sitelerde 1K bile çok degerlidir. Biz bu bant genisligini üstleniyoruz. Bunlarin yaninda site sahipleri yeni açilan paylasim sitelerini takip etmek ve sitelerine eklemek zorunda kalmiyorlar, zaten biz bu isle ilgileniyoruz.

Proje ile ilgili ilerdeki gelismelerden bahseder misiniz?
Oldukça yogun olmamiza ragmen bu projeyi biraz daha gelistirmek istiyoruz. Önümüzdeki günlerde RSS ekleme seçenegini getirecegiz. RSS butonlarini da ele geçirmeyi düsünüyoruz 🙂 Tek tikla tüm RSS okuyucularina ekletme imkani sunacagiz. Ayrica tarayici butonu üzerinde çalisiyoruz. Ve yeni fikirlere açigiz. Sitedeki iletisim formunu kullanarak isteyen istedigi seyi bize iletebilir. Eger öneriyi, eklemeyi faydali bulursak hemen yapariz.

Umut bey tesekkürler. EkleBunu.coma basarilar diliyorum.

Ben tesekkür ederim. Sevgiler, saygilar.

6 YORUMLAR

 1. Bes soru bes cevapta EkleBunu sitesini daha iyi anladim diyebilirim. Daha önce diger blog sitelerinde gördügümde gereksiz bir sistem olarak düsünmüstüm ki simdi aklim basima geldi. Takip edebilmek adina güzel bir servis. Ayrica host maliyetlerinden kurtulmakta cabasi… Peki Renkli Dergi olarak EkleBunu servisini kullanmayi düsünüyor musunuz?

 2. Clubber, ekip su günlerde isten güçten bir araya gelemiyor. Kisa zamanda bu konu oylamaya sunulur ve karar verilir. Ben eklenmesinden yanayim.

 3. Ilk gördügümde WordPressin share this eklentisinden bir farki olmadigini sandim. Yazini okuyunca çok daha fazla arti özellikleri oldugunu anladim. Istatistik hizmeti çok hosuma gitti. Ayrica bir sekilde bant genisligini üstlendiklerini farkettim.
  Ama her ne kadar çok güzel özellikler sunuyor olsalar da, ben bir siteyi eklemek için hep firefox üzerindeki dügmelerimden yararlaniyorum. Ziyaretçileri eklebunu dügmesine tiklamalarini bir sekilde tesvik etmeleri gerekir.
  Söylemeden edemeyecegim belki sisteme çok yük olur ama e-posta ile gönderme seçenegi olsa güzel olurdu.

 4. Webrazzide eklebunu.comun Nokta A.S. ile olan birlikteligini okumustuk. Nokta A.S. Eklebunu.comu satin almisti. Bugün itibari ile de eklebunu.coma ulasmak mümkün degil.

  Acaba Nokta A.S. yatirimi ile ilgili bir plamlama içine mi girdi? Yoksaeklebunu.comun maruz kaldigi teknik bir hata mi sadece? Bekleyip görecegiz…

  Geçen sene kendisi ile ilgili haberi veren il ksitelerden biri olarak sudugu hizmeti kullaniyorduk. Lakin eklebunu.comun gün itibari ile ulasilamiyor olmasi, butonunun çalismamasi sebebi ile hizmete yeniden dönene kadar sitemizden kaldirmis bulunuyoruz.

  Umariz geçici bir hatadir ve kisa sürelidir… 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here