Beyninize Köpekbaligi Atin!

3
319
Japonlar taze baligi hep çok sevmislerdir. Fakat Japonya sâhillerinde bol balik bulmak artik mümkün olmamaktadir. Balikçilar Japon nüfusunu doyurabilmek için ve piyasada yükselen bu talebi karsilamak için daha büyük tekneler yaptirip, taze balik tutmak için daha uzaklara açilmaya baslamislardir. Ancak balik için daha uzaklara/açiklara gidildikçe geri dönmesi de o kadar çok vakit almaya baslamistir. Dönüs 1-2 günden fazla sürdügü için, tutulan baliklar tazeligini bu nedenle kaybetmektedir. Bu yolla avlanip pazarlarda satilan baliklarin taze olmadigini anlayan Japonlar ise bu baliklarin lezzetini hiç sevmemislerdir ve baliklar elde kalmistir.

Bunun üzerine bu problemi çözebilmek için balikçilar teknelerine soguk hava depolari kurdurmuslardir. Böylece istedikleri kadar uzaga gidip avlanacaklar, tuttuklarini da soguk hava deposunda dondurulmus olarak saklamaya baslamislardir. Ancak Japon halki taze hâlde dondurulmus baliklarin da lezzet farkini yine hissedebiliyor ve donmus olan baliklara fazla para ödemek istemiyormus. Yine baliklara tezgâhta kaliyormus.

Balikçilar bu defâ, teknelerine dev balik akvaryumlari yaptirmislar. Avlanan baliklar, dev akvaryumlar içersinde biraz fazla sikisacaklarmis ve hattâ birbirlerine çarpa çarpa biraz da aptallasacaklarmis ama yine de canli bir sekilde kiyiya ulasabileceklermis. Bu proje de ilk basta hiç yoktan iyi ve akilci bir çözümmüs gibi görünüyordu. Nitekim balikçilar da aynen böyle yaptilar. Ancak Japon halki canli olmasina ragmen bu baliklarin da, sersemlemis bir sekilde kiyiya geldikleri için taze baliklar gibi yeterince lezzetli olmadiklarini düsünüyormus. Çünkü hareketsiz, uyusmus vaziyette günlerce yol gelen baliklarin, capcanli, diri ve hareketli taze baliga göre lezzeti onlara göre çok daha farkliymis.

Pekâla, Balikçilar nasil olacak da Japonya’ya taze lezzetli baligi getirebileceklerdi? Siz olsaydiniz ne yapardiniz? Japonlar çok ilginç bir çözüm bulmuslar: Derin büyük akvaryumlara küçük birkaç tâne köpek baligi birakmislar. Böylece hayâtta kalmaya ve yem olmamaya çalisan baliklar, ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalisarak akvaryum içersinde yasam mücadelesi verdikleri için, böylece zinde ve taze bir sekilde kiyiya ulastirilabilmis.

1950’lerde, L. Ron Hubbart’in gözlemledigi gibi “Insânoglu ancak basarma azmi ve kararligi içinde bulunursa müthis bir gayret sarf eder.” Ne kadar akilli, uzman ve inatçiysaniz, bir problemle ugrasmaktan o kadar daha zevk alirsiniz. Bir problem sizi ne kadar çok zorluyorsa ve siz de probleminizi adim adim çözebiliyorsaniz, bundan son derece mutluluk duyarsiniz. Dahasi, diger problemlerinizi de heyecânla, enerjiyle ve canlilikla karsilarsiniz. Bu kisisel gelisim böylece devam edip gider…Yoksa bir hedefinize ulasir ulasmaz, heyecâniniz kaybolmaya baslamaz mi?Yeni bir hedefiniz ve sizi bilegleyen yeni bir gündeminiz yoksa, yavas yavas atalete düsmez misiniz? Ya da asiri çalismaniz gerekmiyorsa rehâvete kapilmaya baslamaz misiniz?

Iste bu ve benzeri problemleri asmak, Japonlarin taze balik probleminin çözümünde oldugu gibi aslinda çok basittir. Yapmaniz gereken sey, her zaman sizi zorlayacak olan bir üst performansi sergilemek için; problemlerinizi, kendinizi gelistirmek karsilasmis oldugunuz essiz firsatlar olarak kabul etmek ve çözümlerine de bu tutku ile yogunlasmaktir.Bu Gerçek Yasam Kesitinden Sunlari AnliyoruzGörülecegi üzere problemlerden uzaklasmaktansa içine atlamak, bogusmak ve onlari yenmeye çalismak bizi daha da zindelestirir. Problemleriniz çokça ve çesitli olabilir. Ümitsiz olmayin! Onlari taniyin/tanimlayin, onlari gögüsleme stratejilerinizi organize edin, kararli olun, daha çok bilgi ve yardim destegiyle onlarla savasin! Beyninize adetâ bir köpek baligi atin ve nelere ulasabileceginizi iste o zaman görün!

Sorunlarimizi ve problemlerimizi; farkindalik düzeyimizi artiracak ve bizi zinde tutacak yardimci aktörler olarak görün. Risk almaktan korkmayin! Unutmayin! Risk aldiginiz oranda kisisel gelisimizin önünü açmis olursunuz. Asla kendinizi tekrarlamayin, kösenize çekilip ortalama siradan bir insân olmayin. Beden diliniz ve ses tonunuz, edilgen ve de durgun olmasin. Yasama simsiki sarilin ve yasaminiz daimâ ögrenme eksenli olsun!

Bilgilerinizi zinde ve taze tutmak istiyorsaniz, problemlerinizle mücâdele etmekten kaçinmayin. Unutmayin her basarisizlik, yeniden denemek için dogmus essiz bir firsattir. Aslinda problemlerimiz, bize bu anlamda gizli bir mesaj veririler. Mesaj sudur: “Ben senin probleminim. Seninim. Sana âidim. Tipki elin gibi, gözün gibi. Eline ve gözüne sahip çikarak ve onlari en iyi sekilde kullanarak nasil bagimsizlastiysan, beni de sahiplenerek ve benden elde ettigin kazanimlari en iyi sekilde kullanarak bagimsizlasabilir ve daha güçlü olabilirsin.

”Özetle; stresinizi yerçekimi gibi, mevsimlerin gelip geçmesi gibi, üsümek gibi, acikmak gibi dogal karsilayin, kabullenin… Stresinizi, asla bir engel veya problem olarak görmeyin…. Böylece stresinizin sizi zinde tutmasina izin verin…

3 YORUMLAR

 1. yüce Allah bir ayetinde eger isteseydim her yöreye bir korkutucu koyardim siz insanlari tam istedigim gibi yapardim diyor.

  ve öyle yapmadim ki hayatin her anini taniyin dogruyu bulmak için mücadele ediniz her zorluga bir kolay yol bulasiniz için insanlari bu konuda serbes iradelerine biraktgini belirtiyor.

  yani insanlarin basarisida yanlislarida kendilerine aittir ve bu islerde Allah masumdur oldugu görülüyor. ve onun adaletine uymak gerekiyor onu bulup onuda anlamamiz ve onada uymamiz gerekiyor ölçü budur

  çünkü ödül dogruyu bulup onu yapanlara verilir bunda tembellik edenlere ve devamli yanlis yapanlara da ceza hak oluyor ve bu bir hak edistir.

  iste japonlarin bu balik isinde böyle bir çare üretmeliri onlara bu mükafati kazandirmistir baligi uzun sure canli ve taze ve zinde tutmak büyük bir basari olmus ve onlar bu isten para kazanmislar ve halkinada taze balik yedirmisler bu insanliga bir örnektir ve bir hizmettir ve ayni zamanda bir derstir.

  iste ayni sekillerde insanligi bu dünya sosyal hayatina onlarin ekonemi ve her türlü sosyal sorunlarina bu insanlar bir çare bulmak isterlerse elbetki onuda çözerler ve bununda mükafatini elbetki görürler çünkü hak kaybolmaz diyor yüce Allah ve ölçü ortada derim gerisi insanlara kalmistir derim. r.ç.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here