Beyza Durmaz Ile Çok Özel

7
397

Beyza Durmazi birçogumuz "Koku" albümü ile tanidik. Istanbul Üniversitesi Isletme Fakültesinden mezun olduktan sonra, Mustafa Sandalin vokalistligini yapti. Reklam ve dizi cingillarinda birçok imzasi bulunan Beyza Durmaz ile kisa bir söylesi yapma imkani dogunca hiç zaman kaybetmeden hemen kendisine Renkli Dergi ailesi adina birkaç soru sordum. Iste sorularim;

Burak Demirin ilk albümü, "Dreamin Istanbul" etnik ve tekno müzigini bir arada barindiran bir albümdü ve yurtdisinda da ilgi görmüstü. Bu albüme sesinle hayat verdin. "Dreamin Istanbul" temasindan biraz bahseder misin bizlere?
Dreami’n Istanbul etnik enstrümanlar ve Türk ezgilerinin elektronik, tekno altyapiyla birlestigi özellikle yurt disinda çok ilgi çekmis bir albümdü. Albümün melodik yapisi oldukça sicak ve altyapisini olusturan elektronik ögeler ve ritimler oldukça güçlüydü, ben de bazi sarkilara sesimle renk katmaya çalistim.

Bir baska çalisma alanin, dizi ve reklam müzikleri… Hangi dizi ve reklamlar için müzik çalismasinda bulundun?
Su ana kadar Danone, Bir Kilim Yeter Sevgilim, Ülker Kat Kat Tat, AlabarakaTürk, Bauhaus, Taç Perde, Istikbal Mobilya reklam müzikleri… Sihirli Annem, Benimle Oynar misin? da dizi ve tv programlarini olusturuyor.

Sira geldi albüme… Peki albüm yapmaya nasil karar verdin? Ayrica "Koku" ve "Dreamin Istanbul" albümlerinin birlestigi ortak nokta nedir?
Albüme uzanan yolum biraz ilginçtir. Ben Istanbul Üniversitesi, Ingilizce Isletme bölümü mezunuyum, üniversitenin son iki senesi okulun her sene Bahar Senliklerinde türküleri degisik düzenlemelerle yorumlayan Grup Nefes’e solist olarak girdim ve bu konserler neticesinde, hayatimi bu sekilde sürdürmek istedigime karar verdim. Konser vermek, insanlarin sizi dinlemeye gelmesi, sizin onlara bir seyler sunmaniz, onlarin bundan keyif almalari baska hiçbir seyde bu tadi alamayacagimi düsündüm ve okuldan mezun olduktan sonra herkes uluslararasi sirketlerde islere girerken ben albüm yapma hedefiyle bir müzik sirketinde çalismaya basladim. 7 sene süren çesitli adimlardan sonra Koku albümünü çikardim.

Tarzinizin kendi kendini betimledigini düsünürsek, bu duygu yogunlugunun adini ne koyabiliriz? Farkli olan nedir?
Sarkilarin genelinde melodik yapilarin sicak ve insanlarin kalbine dokundugunu düsünüyorum. Bir sekilde betimlemek gerekirse keyifli ve sicak diyebilirim.Albüm bastan sona dinlendiginde her parçanin bir sekilde digeriyle uyumu ve baglantisi var. Albüm doldurulsun diye hiçbir sarki koymadik örnegin birçok kisinin albümdeki favorileri birbirinden farkli sarkilar. Yani albümde daha kliplendirilmemis daha çok güzel sarkilar var diyebilirim.

6 Martta Balansda gerçeklesen konserde yeni bir projeden sarki sürprizin olmustu. Yeni projeyi ve sürpriz sarkiyi bizlerle paylasir misin?
Bu proje biraz dünyanin farkli yerlerinden seçtigim yine çok güzel parçalarindan olusan bir repertuar bunu iki farkli konsept içinde sunacagim birisi caz orkestrasiyla daha dinlemeye yönelik ve sakin olacak. Bir diger versiyon ise Alper Tetikoglu ile birlikte tamamen elektronik ve dans altyapilariyla hazirladigimiz kulüplere yönelik bir çalisma. Balansta çok güzel tepki aldik. Ayni zamanda yurtdisindan da davetler gelmeye basladi. Bir an önce sahneye hazir hale getirmek için gece gündüz çalisiyoruz.

Beyza Hanim, son olarak Renkli Dergi okurlarindan iki hayraniniza özel imzali albümünüzü bizden esirgemeyeceginize eminiz. Renkli Dergi ailesi olarak sorularimizi cevaplandirdiginiz için tesekkür ederiz.

Ben çok tesekkür ederim 🙂

7 YORUMLAR

    • Imzali albüm talep eden arkadaslar yorumlarinda belirtirlerse sevinirim. Mayis ayinin basina kadar talihlileri açiklayacak ve imzali albümü kendilerine ulastiracagiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here