Bez Torba Kullananlar Ile Röportaj – Plastik Posete Hayir! – Dünyayi Bez Torbanda Tasi!

1
68

Bir yilda, bir birey olarak ortalama 500 plastik torba kullaniyoruz. Bu tüketime bir dur demenin plastik torbalar yerine bez torbalari kullanmanin artik tam zamani. Tüm dünyada yaygin bir sekilde kullanilan b   ez torbalar, artik Türkiye’de de kullanilmali çok geç olmadan…

Bez Torba Kullananlar ekibini biraz taniyabilir miyiz?
Bu soruyla zaman zaman karsilasiyoruz. Kimsiniz, neden bu islerle ugrasiyorsunuz, neden sayfanizda kim oldugunuza dair bilgiler bulunmuyor, kimler bu olusumu destekliyor gibi sorulara yabanci degiliz. Biz projeyi kimin ya da kimlerin yaptiginin bir önemi olmadigini düsünüyoruz, önemli olan ortada bir çevre felaketine yol açan durum olmasi ve bu duruma dikkat çekebilmek, elimizden geldigince bir seyler yapabilmek, bir seyler yapanlarin seslerini duyurabilmek. Sayfamiz herhangi bir ticari veya resmi kurum tarafindan desteklenmiyor. Bagimsizligi korumak herhangi bir kurumun gölgesine girmemek için buna özellikle dikkat ediyoruz. Biz bu isi gönüllü olarak yapiyoruz, en büyük destekçilerimiz gönüllülerimiz.

Dünyayi Bez Torbanda Tasi” proje fikri nasil çikti?
Aslinda böyle bir projenin çok daha önce yapilmasi gerekirdi, bugüne kadar yapilmamis olmasi garip diye düsünüyoruz. Size en basitinden bir örnek verelim. Hepimizin oturdugu yerde semt pazarlari kuruluyor, herkesten rica ediyoruz pazar dagildiktan sonra gidip poset tarlalarini gözlerinle görsünler. Bu görüntüyü görüp de bir seyler yapmamak mümkün degildi, bizlerde bu sayfayi açmaya karar verdik.

Bez torba, naylon posetin alternatifi midir? Tamamen plastik posetin yerini tutabilir mi?
Aslinda bu sayfada amacimiz bez torbaya tesvik etmekte degil. Önemli olan dogaya zarar vermeyen, geri dönüsümlü ambalajlar kullanabilmek, poset kullanimini asgariye indirgemek hatta mümkünse tamamen ortadan kaldirmak.

Bu noktada da en çok karsilastigimiz soru çöp poseti olayina nasil bir çözüm düsündügümüz oluyor. Aslinda çöp posetinden önce çöpü incelemek gerekiyor. Maalesef ülkemizde çöpleri ayristirarak geri kazanma aliskanligi yaygin degil. Eger plastik, cam, atik pil gibi çöpleri ayirabilirsek, daha önceden belirlenmis noktalarda degerlendirilmek üzere birakirsak zaten çöp hacmimizde bir azalma olacaktir. Geri kalan kisim çöp ögütücüleri ile geri kazanilabilir. Bu islem için uygun olmayan çöpler için ne yazik ki posetlemek kaçinilmaz çözüm oluyor. Teknoloji zamanla bu sorunu da ortadan kaldiracaktir diye ümit ediyoruz. Ancak çöp olayini tam olarak çözemiyoruz diye vazgeçmek bize anlamli gelmiyor. Özellikle alisverislerde ciddi sayida poset kullanimi var. Bu ürünlerin bir çogu bez torba ve filelerle tasimaya uygun ürünler ve burada poset kullanmanin hiç bir anlami yok. Yani her zaman yapilacak birseyler var, yeter ki biraz çaba gösterelim.

Bez torba ekonomik bir çözüm mü?
Evet fazlasiyla. Bez torba kullanmanin en büyük avantaji defalarca kullanilabilmesi. Bazi büyük marketlerden çok ufak ücretlerle temin edebilmek mümkün… Aslinda hünerli ellerle evde de diger islerden arta kalan kumaslarla çok güzel bez torbalar dikebilirsiniz, böylelikle hem bez torbaniz sizden bir seyler tasimis olur, hem de bu konuyu en ekonomik sekilde çözmüs olursunuz. Bez torba dikimiyle ilgili elimize geçtikçe örnekler yayinlamaya çalisiyoruz. Katkida bulunmak isteyenler bizimle iletisime geçebilirler.
Iletisim demisken, proje katkida bulunmak isteyenler, size nasil ulasabilirler, neler yapabilirler?

Bizlere sayfamizin en altinda bulunan “iletisim” baglantisindan rahatlikla ulasabilirsiniz. Bugüne kadar bizlere ulasan tüm gönüllülerimizle tek tek ilgilendik. Bazen onlarin haberlerini duyurduk, bazen onlari yönlendirdik, herkes dogayi korumak için bir seyler yapmak istiyordu. En büyük enerji kaynagimizda bu oldu. Yine sayfamizda “gönüllümüz olun” baglantisinda neler yapilabileceginden bahsettik. Yapabileceginiz çok sey var en kolayindan baslamak gerekirse kisisel çabalarinizla poset tüketiminizi en asgari sayiya indirebilirsiniz, çevrenizi bu konuda tesvik edebilirsiniz, bu konuda etkinlikler, atölyeler, paneller düzenleyebilir genis kitlelerle konuyu paylasabilirsiniz. Düzenlediginiz etkinlikleri bizlere haber verirseniz bizlerde duyurusunu yapabiliriz. Sosyal medya araciligiyla sesimizi duyurmamiza yardimci olabilirsiniz ki bu konuya çok önem veriyoruz. Tüm gönüllülerimize sosyal medya organlari ile (facebook, twitter) aninda ulasabiliyoruz. Sayfamizdaki benimde söyleyeceklerim var kismindan görüslerinizi, çözüm önerilerinizi paylasabilirsiniz.

En büyük sikintiniz nedir?

En önemli sorunumuz basinin konuya duyarsiz kalmasi. Poset terörü konusunda yazi yazan köse yazarlarimizin, konuyu haberlestiren haber ajanslarinin sayisinin bir elin parmaklarini geçmemesi… Projemiz genis kitlelere ulasabildigi ölçüde basarili kabul edilebilecek bir yapida, bu yüzden bu konuda desteklere her zaman ihtiyaç duyuyoruz.

Çabalarinizdan dolayi tesekkür eder, projenin daha iyi yerlere gelmesini temenni ederiz.
Biz tesekkür ederiz.

Bez Torba Kullananlar internet sayfasi:
http://www.beztorbakullananlar.com

Sosyal medyada Bez Torba Kullananlar:
http://www.facebook.com/beztorbakullananlar
http://www.twitter.com/beztorbakullan
http://www.friendfeed.com/beztorbakullananlar

 

1 YORUM

  1. Nede güzel ugraslar bunlar=)

    eskiden anneannemin pazar filesi vardi, çarsi pazar onu tasirdi her bir yere. hee bir de kesekagidi daha yaygindi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here