Bilgiye Erisimde Engel Yoktur-Braille

0
190

Bilgiye erisimin temel amaci, kullanicilarin gereksinimleri dahilinde mevcut derme içerisinden gerekli olan kaynaklarin tümüne erisim saglamaktir.

Bu baglamda bakildiginda problem görülmemektedir.

Kullanicilar, bilgiye erisimde hizli ve/veya yavas olarak, az ve/veya çok zaman geçirerek ulasabiliyor; Ancak kullanicilari biraz daha özele indirgedigimizde problemlerle karsilasabiliyoruz. Görme engellileri bu konumuzda temel olarak alirsak, karsimiza nasil bir tablo çikacak, gelin birlikte bakalim:

Görme engelli bireylerin çevrelerini algilamalari ve bilgi toplamalari saglam kalan duyularina bagli olmaktadir. Bu nedenle Görme engelli kisiler dokunma duyularindan büyük ölçüde yararlanmaktadirlar. Görme engelli kisilerin çevreyi ve çevredeki uyaranlari algilamada önemli olan bir diger duyum organlari isitmedir. Isitme duyusu bu bireylerin sosyal iliskilerini sürdürmede önemlidir. Bu baglamda, görme engelliler için tek çözüm kaset ve/veya ona benzer teknolojik araçlardir. Teknolojinin her geçen gün hayatimiza daha da girmesi bu yönden sevindiricidir. Bu bakimdan düsündügümüzde çagimizdaki (artik bu çaga bilgi çagi diyebiliriz), bilgiye erisim engelini yok etmemiz mümkündür.

Görme engelli kisiler, tüm diger engellilerde oldugu gibi bazen engellerinden bazen de toplumun anlayissiz tavrindan dolayi engellerini daha fazla hissetmekte ve olumsuz yönde etkilenmektedir. Bu olumsuz etkilenmeyi en aza indirgemek veya bunlarla bas edebilme becerisini kazandirmak için küçük yastan itibaren egitime alinmalari gelisimleri açisindan önemlidir. Görme engelliler için egitim veren okullar bulunmaktadir. Örnegin; burada Ankara da bulunan bir görme engelliler okuluna ulasabilirsiniz. Küçük yasta baslanan bu egitim sayesinde görme engelli kisilerin kendilerine olan güvenlerinin arttigi istatistiklerde verilmistir. Bu baglamda bu kisilere verilecek olan destekler çok önemlidir, herkes engellilere destek verebilmektedir. Buraya bakarak nasil destek verilebilecegini görebilirsiniz. Yurt disinda engellilere verilen destegin çok daha fazla oldugu kanitlanmistir. Bunun nedenini gerçekten arastirmak gerekmektedir. Acaba sorun bizde mi yoksa bu alana fazla egilmeyen medya da mi? Bu tabiî ki bir soru isareti, buradan bir sürü yorum çikabilir. Ama bizim ülkemizde hizmetler verilmiyor mu tabi ki veriliyor. Örnegin; Milli Kütüphane, 1955 yilindan bu yana Braille alfabesiyle yazilmis ders kitaplariyla, bin 500 sesli kitapla görme engellilere hizmet veriyor. Kütüphanede su an 40a yakin gönüllü okuyucu da kayit stüdyosunda görme engelliler için kaset dolduruyor. Ancak diger kütüphanelerin görme engellilere hizmet açisindan Milli Kütüphane gibi olmamasi görme engellilerin bilgiye ulasimini zorlastiriyor. Bu alanda Bilkent Üniversitesi’nin de bu alanda çalismalari bulunmaktadir. Ayrica unutmamak gerekir ki! Bogaziçi Üniversitesi tarafindan görme engelliler için açilan bir e-kütüphane vardir.

Teknolojik araçlar görme engelliler için resmen savasiyor durumda; evet yanlis duymadiniz savasiyorlar. Ama bu kötü anlamda bir savasmak degil, elektronik satis konusunda görme engellilere bir sürü malzeme sunulmus. Bunlarin bir kismina göz atalim: Cepte tasinabilir okuma aygiti GPS Navigator: Yön Bulma Sistemi Jaws for windows ekran okuma programi: Bu program sayesinde bilgisayarlar görmeyen için konusur. Bilgisayar açildigi andan kapandigi ana kadar yazilari, menüleri, çerçeveleri kisacasi akliniza gelebilecek her türlü bilgiyi seslendirir. Kendine özel kisa yollarla görenler gibi bilgisayar kullanabilir ve ona hâkim olabilirler. Daha fazla malzeme ve bilgi için

Bilgiyi yerine ulastirmakta artik engel tanimiyoruz ve engellerin olusmasina izin vermeyecegiz. Yeter ki biraz bilinçli bir toplum olalim. Bizler elimizden geldigi kadar bu alanda ne yapilmasi gerekiyorsa çalisacagiz ama sizlerden de istedigimiz lütfen söylenenleri kulak ardi etmeyelim: Engellilere yardimlarimizi esirgemeyelim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here