Bir Kadi Efendi Fikrasi…

1
111

Eskiden yargiçlara, kadi derlerdi. Hukuk islerini onlar yaparlardi…

Adamin birinin bir hukuki davasi varmis. Gidip sehirdeki kadi efendiye anlatmis. Kadi efendi onu dinleyip “sen bu davayi kazanirsin ama bu is için yüz tane sakalli sahit getirmen gerekiyor” demis. “Var git sen o sahitleri bul getir, ben de senin bu isini kolayca hallederim” demis.

Davaci kadi efendinin yanindan çikmis, baslamis kara kara düsünmeye… “Hadi yüz tane sahit bulayim ama bunlarin hepsinin de sakallisini nasil bulurum? diye kara kara düsünmeye baslamis. Iste bu arada kadi efendinin yardimcisi olan mübasir efendi adamin yanina gelmis, derdini sormus. O da kadi efendinin sartini anlatmis… Mübasir efendi de davaci adama “sen hiç merak etme ben senin bu isine hallederim” demis.

Davaci dam meraklanmis, “peki nasil olacak bu is?” demis. Mübasir de “Sen simdi evine gidince yüz dilimli bir baklava yaptir. Onun her baklava diliminin altina da bir altin sikke koy sonra da tepsiyi bana getir” demis. Davaci adam da aynen mübasirin istedigi gibi tepsiyi hazirlamis ve ona götürmüs. Mübasir efendi bakmis ki tepsi istedigi gibi hazirlanmis. Oracikta 20 dilim baklavayi alivermis. Ondan sonra da “git bunu bu sekilde kadi efendiye ver” demis.

Kadi efendi davaciyi içeri çagirmis bu sahitlerinin yirmi tanesi eksik deyince hemen mübasir efendi araya girmis. “Kadi efendi o yirmi tane sahit çok yasliydilar onlar yukari çikamadilar onlarin ifadelerin ben asagida aliverdim” demis. Kadi efendi  de “tamam o zaman” demis ve davayi hemen davaciya kazandirmis.

R.Ç.

1 YORUM

 1. bir yorum olarak bir kadi efendi fikrasi daha anlatayim size.

  eskiden bazi kadi efendilerin çok rüsfet yedikleri söylenirdi iste böyle bir kadi efendi varmis o zamanlarda.

  ve o yöreden olan bir çifçi de kendi tarlasina diktigi bugdaylardan pek iyi mahsul almazmis o zamanlar ve bu hal yedi sene devam etmis.

  o zamanda bu çifçi artik gazaba gelmis. ey tarla bu senede istenen bugdayi vermezsen eger su bizim kadi öldügünde onun ölüsüne getirp sana gömecegim demis o tarlasina.

  ve bu sekilde tekrar dikmis o tarlasini olacak buya o tarlada o sene çok bol mahsul vermis sanki o yedi senenin mahsulünü bir kerede o sene buna çok sevinen çifçi onun bugdayindan bir araba bugday yükleyip onu o kadi efendiye hediye olarak götürmüs

  kadi efendi de ona bu neden icab etti diye sormus çifçiye oda bu hikayeyi oldugu gibi anlatmis kadi efendiye iste bu bugdayi onun için getirdim sana demis.

  ve yorum: o tarla dahi o haramzade olan o kadi efendinin ölünce kendisine gömüleceginden çok korkmus, onun için o sene çok bol mahsul vermis ve onun ölüsünün ona gömülmesinden böyle kurtulmus derler… ve yorum serbes. r.ç.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here