Bir Külkedisi Masali

10
62
“ve külkedisi kaçarken, papucu ayagindan firladi. ertesi gün prens ayagi bu papuca sigacak genç kizi aramaya koyuldu. ülkenin tüm kizlari, prens tarafindan begenilmek için, ayaklarini daha ufak hale nasil getireceklerinin çabasina giristiler.. 

iste o gün bu gündür kadinlar, ayaklarini, erkekler tarafindan belirlenmis kaliplara sikistirmaya çalisir, böyle yaparak erkegin “prensesi” olacagini düsler dururlar. zaman geçtikçe topallamasinin, kendini depresif hissetmesinin sebeplerini sürekli kendi eksikliklerinde arayarak.. ve papucun ne denli geçerli oldugunu hiç düsünmeden.. 
erkekler ise ellerindeki “ayakkabiya” (veya düslerindeki kaliba) “ayagini” (kendini) sikistiracak kadini arar; “ayagi sikismis” bir kadinin ne denli gerçek, ne kadar huzurlu, mutlu olup, mutlu edebilecegini düsünmeden..
ve..
ve birlikte yalinayak yasayabilmenin özgür keyfinden habersizce..” 
leyla navaro

10 YORUMLAR

 1. ben de seviyorum senin her halini deliiciigim:) tesekkür ederim beni her halimle sevdigin için. muuuuaah:)

  beni ama dimii?

  zettdarkçigim sanirim "sesimi duyan var mi?" isimli kitabin yazari Leyla Hanim. Insan iliskileri konusunda deneyimli. Iyi gitmis bu sira bu yazi. Dogru yerden yakalamis olman güzel olmus…

 2. ayakkabi icad edilene kadar adem ile havva hep yalin ayak yasadilar ve dünyaninda en zengin insanlariydilar.

  çünkü her sey ikisinin maliydi dünyada bu nufuslari çogaldikça hak paylarida okadar küçüldü.

  simdide iki ayagimizi bir papuca sigdirmaya çalisiyoruz nerede o yalin ayakli eski günlerimiz diyoruz… selamlar r.ç.

 3. evet delisey'im aynen dedigin gibi "beni duyuyormusun " isimli kitabiyla sivrilmis gerçekten çok iyi bir psikoloji yazari. bende yeni yeni taniyorum kendisini, tesadüf eseri karsilastim bu yazisiyla. biraz feminen kismi var tabi 🙂 biz erkeklerden ziyade kadinlar için gerçekten iyi bir adres benden söylemesi =)

  begendiginize çok sevindim, duygular paralellik gösterip ayni zamanda ayni duygulari paylasip tam vaktiydi diyebiliyoruz ya keyif keyif 🙂 kalp kalbe karsi..

  seviyorum hepinizi yorum için tesekkürler..:)

 4. harika..aslinda insanlar birbirinden çok sey bekliyor..korkusuzca seni seviyorum her seyinle demek yürek istiyor dogrusu..aman varsin o olsunda hiç birseyi olmasin ne çikar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here