Bir Ömür Böyle Geçer…

2
194
Allah canlilari yaratirken ömürlerini ve görevlerini söyle belirlemis…Esege demiski: sabahtan aksama kadar çalisacaksin. bir offf bile demeyeceksin.  Ot yiyeceksin; biraz aptal olacaksin ve 50 yil yasayacaksin.
Esek yalvarmis: Bu sartlar altinda 50 yil yasamak bana iskence, 25 yil yer…ve ömrü 25 yil olmus.
Allah köpegi yaratmis; onunla da söyle konusmus: Sen insanlarin mallarini koruyacaksin. Sahibin  dövse bile ses çikarmayacaksin. Insanlarin sofra artiklariyle besleneceksin. Sahibinin emrinde 25  yil yasayacaksin. köpek yalvarmis: bu sartlar altinda 25 yil yasayamam 15 yil yer…
 
Sira maymuna gelmis. Onada söyle demis: Sallanarak, agaçtan agaca aptal gibi dolasacaksin; palyaçoluk yapip insanlari eglendireceksin. 20 yil yasayacaksin. maymun itiraz etmis: Dalkavukluk yaparak 20 yil yasamama. 10 yil bile çok bana… Ve ömrü 10 yil olmus.
Ve sonunda insani yaratmis ona . Sen dönüsebilen bir canlisin. Zekanla diger yarattiklarima hükmedeceksin. Dünyayi yönetecek ve 20 yil yasayacaksin. Insan yalvarmis: Allah”im dünyayi yönetmek için 20 yil yetmez. Ne olur Esekten artan 25 yili köpekten  ve maymundan artan 10, ar yili benim ömrüme ekle,
Allah bu duayi kabul etmis. böylece insan kendine verilen ilk 20 yilini , insanca mutlu ve rahat yasar.Esekten gelen 25 yila gelince… Evlenir esek gibi  sabahtan aksama kadar çalisir; agir sorumluluklar yüklenir omuzuna. daha sonra köpekten kazanilan 10 yili yasamaya baslar.
Artik çocuklari olmus ve belirli bir yasa gelmistir. Evini ve ailesini korur; önceligi onlara tanir.Ailesine sadakatle baglidir ve halinden sikayet etmez. ilerleyen yasinda 10 yil  maymun gibi yasar. Çesitli sakrabanliklarla torunlarini eglendirir: zekasinin bir kismini kaybeder: aptal gibi davranir. Hosuna gitse de gitmese de bir ömür böyle geçer.
 
not:  bir yazarin  verdigi bu olayi sizlerle paslasmak istedim selamlar. r.ç.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here