Bir Sabah Uyanmak

6
384

Bir sabah uyanmak. Yagmurun hemen ardindan sokaga çikmaya bayilirdi. Gerçi eskiden her yagmurdan sonra ortaliga yayilan toprak kokusu, apartmanlar sehri isgal ettiginden beri kaçip gitmisti; ama yine de güzeldi yagmurdan sonra sokaklarda olmak.

Hatta yagmur yagarken, sokaktaysa ve semsiyesi yoksa mahsustan acele eve yetismesi gerekirmis gibi, ya da birdenbire yagmura tutulmus gibi yaparak kimi zaman yavaslayarak, kimi zaman hizli adimlarla sokaklarda dolasirdi.

Bunun bir açiklamasi falan yok o yagmur altinda kaldiginda erimeyecegini, sekerden yapilmadigini ta çocuklugundan beri biliyor.

Hayatin seyrüseferinde bütün yaslar üsüsüyor bazen basimiza.

Insan aslinda hangi yasa gelirse gelsin attigi her adimda paçalarina yapismis o âna uygun yasiyla birlikte yürüyor.

yagmurMesela yine yagmur yagmis ve sanki yagmura aniden yakalanmis gibi yaparak sizi seyredenleri kandirma oyunu oynadiginizda küçük çocuk yasiniz çekistiriyor eteklerinizi ‘Bak su birikintisi, hadi zipla. Tam ortasina. Unuttun mu nasil da gülerdik sular paçalarimizdan süzüldügünde.

Ya da sevgiliniz terk eder yine çekistirir. “Bos ver hadi gidip baska arkadaslar bulalim, martilara simit atalim. Belki ip atlasak topaç çevirsek ne dersin. Olmadi mi?

Üzüntünüzün içinden sürükleyip alamadi mi çocuk yasiniz? Tamam, o zaman gel birlikte baska bir yasimiza gidelim. Hani sabahlara kadar koltukta ayaklarimizi altimiza toplayip kafa kafaya verdigimiz gecelerdeki gibi yapalim. Nasilda kikir kikir gülerdik.

Bazen de aglardik hani, tam öyle yapalim. Gizli gizli sigara içtigimizde basimiz dönerdi, sonra da kokusundan anlayacaklar diye limonla dislerimizi ovardik agzimiz kamasir halimize kahkahalarla gülerdik.

Biz seninle hiç dersi kirmadik degil mi?

Ama beceriksizce bagladigimiz oltamizla çok balik yakaladik. Bize göre çoktu tabii. Zaten yakalayamadigimiz günlerde de oltayi kayanin üstünde tembel tembel yatan kaya baliginin agzina yaklastirir ve sapsal bir av gibi yemi kapmasina gülerdik. Sonrada salardik sulara. Birazcik yüzer sonra suya düsmüs bir yaprak gibi usulca kayanin üstündeki yerini alir uyuklamasina devam ederdi.

Tamam ya ,simdi üzülüyorum bu yaptigima da o zaman ancak böyle yakalayabiliyorduk baliklari.. .Hangi yasim miydi? Hiç bilmiyorum ki. Bütün yaslarimdi belki!

Gel simdi hep birlikte S. Kudret Aksal’dan bir siir okuyalim:

 

Bir Sabah Uyanmak

Bir sabah ellerin cebinde çik evinden!
Ceketin iskemleye asili kalsin.
Bekleyedursun dostun
Kahvede
Ise gitmekten de
Bugünlük vazgeç.
Öylece dolas çiçek kokan sokaklarinda
Güzel sehrinin.
Yeniden tat gökyüzünü,
Agaçlara selâm ver!
Apartmanlarin hatirini sor!
Senden baskalari için degil
Bu güzel gün
Mavi gök.

6 YORUMLAR

 1. Yagmurda yürümek gerçekten çok hos. Bir de yaz yagmuru varsa. Üsütme korkusu yasamasin özgürce islanmak ne güzeldir.. Oglumla biskletle dolastigimiz günlerden biriydi balikçilar kahvesine gitmistik. Hava sicakti oysa mevsim henüz yaz degildi. Varsin olsun burada kis olmuyorki zaten.Günes çiktigi zaman yaz nasil olsa. Yagmur basladi birden bisikletlerimize bindik acele acele önce acele edersek yetisiriz sandik eve sonra keyfini anlayinca Deniz o kadar da acele etmedik. Rüzgar yüzümüzü yagmur ile birlikte bi güzel suladi. Çooook kekif aldik bence herkes denemeli. Yaziniz bir harika olmus . Sevgilerrr 

  • Bütün gece yagmur yagdi.Sabah kalkip balkona çiktigimda bahçedeki güllerin yapraklari zümrüt yesiline dönmüstü.Hele portakal agacini görseniz …Yagmur,günes,kar,firtina…Hayata ait ne varsa hepsi güzel.Yeter ki iliklerinde hisset hayati.Tesekkürler.

 2. Dün nihayet bekledgim yagmur yagdi buraya. Söyle gök parçalanir gib simsekler çaksin yagmur bardaktan bosanircasina yagsin ve ben evde, yatagimda oluyum istemistim. Hatta esim bak bekledigin yagmur yagdi hadi kos yataga dedi. Aynen öyle yaptim tabii ki…Yagmuru bir süre seyrettim pencereden ve sonra tatli bir uykuya dalmisim. Bu arada yagmuru sadece yatagimda uyurken sevmiyorum sokakta islanmak da harika mavideniz de yazmis ya onu da yasadim. Nefis bir duygu. Yazinda, yaziya bagladigin siirde harika. Sevgiler.

  • Yaziya yagmurda yürümeyi dün de bugünde seven ben ile basladim.Sonra baktim ki attigim adimlarim bir kez bugünde yürüyorsa ,bir kez de geçmisten bir zaman dilimine savruluyor.Bazen bir sokakta yürüdügümde oradakiler benim geçip gittigimi görseler de bilmedikleri ben belkide sekiz yasimin içinden geçip gidiyorum.Ama onlar bunu bilmiyorlar.Bu zaman zaman herkese olabilir.

   • Isim gücüm budur benim

    Gökyüzünü boyarim her sabah

    Hepiniz uykudayken.

    Uyanir bakarsiniz ki mavi.

     

    Deniz yirtilir kimi zaman.

    Bilmezsiniz kim diker.

    Ben dikerim.

    …………………………….. 

                 (Orhan Veli / Dalgaci Mahmut)

     

        Istanbuldan uzanip Alanyanin gökyüzünü boyamak maviye, yüzün gülsün ellerin havada ses çikararak selamlassin, "lolipop zamanlar"dan kalma bir tebessüm firlatsin diye kozmoza, biraz zor oldu; ama degmistir zülfü yare… Istanbuldan sevgilerle…

 3. Orhan Veli …Dalgaci Mahmut..Dogrusu en sevdigim siirlerinden biridir bu Orhan Velinin.Hele uyanip bakarim maviye  ve merak ederim kim boyadi diye.Alanyadan  Begonvil süslü sokaklardan selamlar..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here