Bir Sarkinin Içinden Geçer Gibi

2
303
Simdi sen bu sayfanin üzerine egilip, kurdugum bu cümleyi okumaya basladigin sirada, baska yerlerde binlerce baska cümle kuruluyor. Binlerce insan, binlerce, milyonlarca cümle kuruyor, sen bu satirlari okurken… 

Sevinçle kuruluyordur bu cümlelerin kimileri. Kimileri üzüntüyle, hiçkiriklarla kuruluyordur. Heyecanla kuruluyordur kimileri, her kelimesi nabiz gibi atiyordur. Sikintidan terleyenleri vardir aralarinda. Korkudan tir tir titreyenleri… Sonra bir o kadar da içsiz cümle vardir bunlarin disinda, kurulmus olmak için kuruluyordur her biri. 
Sen bu satirlari okurken, yanindaki arkadasina söyle bir cümle kuruyordur belki de biri: “Her sabah sekizde bir kugudan telefon aliyorum. Telefonu kapattiktan sonra, saatler süren bir suskunluk kapliyor içimi…” 
Söz gelimi kalabalik bir caddede elini açmis, önünden geçenlere dilenen, üstünü basini paralayan cümleler kuruyordur biri. 
Ya da teneffüste, çatida çirpinan bir kusu seyrederken hayat bilgisi dersine geç kalmis bir çocuk, ceza almamak için kus gibi çirpinan cümleler kuruyordur ögretmenine. 
Sen bu satirlari okurken, baska yerlerde birileri sayisiz cümleler kuruyordur simdi… 
Her sabah bir kugudan telefon aldigini söyleyen adamin içinde, arkadasina söyleyemedigi bir sey vardir ama… Arkadasinin da, her sabah bir kugudan telefon aldigini söyleyen adama söyleyemedigi bir sey vardir. Çatida çirpinan kusu seyrederken hayat bilgisi dersine geç kalmis çocugun söyleyemedigi bir sey vardir. Bir sey vardir, dilenen adamin, kendisine ve önünden geçenlere bir türlü söyleyemedigi… 
… 
Kimi anlar olur hani… Güzel bir sey gördügümüzde, güzel bir haber aldigimizda, çok sevdigimiz biriyle karsilastigimizda, güzel bir siir okudugumuzda, tuhaf bir sicaklik usulca geçer sanki kalbimizden. Uçsuz bucaksiz genisler içimiz. Bir nehirde akar gibi oluruz, bir sarkinin içinden geçer gibi…. 
Iste o an, ikinci bir sey vardir söyleyemedigimiz… Cümleler, onlarca kelimeyi önlerine katarak, rüzgar gibi geçerler de dilimizin ucundan; ama iste nasil olur, söyleyecegimiz seyi yine de söyleyemeyiz…
Muhammed Yeniyil

2 YORUMLAR

  1. Aslinda ne olursa olsun söyleyemediklerimiz vardir muhakkak, mutlu görünenler aslinda bizlere anlatamadigi bir sey var içinde sakladigi disari vurmak istemedigi acilari. Hayat böyle malesef içinde olamadan neyin ne oldugunu anlayamiyoruz. Güzel bir yaziydi, okurken evet hep söyleyemedigimiz seyler var dedirtti bana.
    yüregine saglik…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here