Bir Siir, Çok Sair ve Bir Istanbul

17
681

Renkli Dergi ailesine öncelikle sevgi dolu selamlarimi iletiyorum.

Bildiginiz üzere hepimiz renkli yazilarimizi birbirimizle paylasip bilgi darcigimiza yeni kelimeler, alisila gelmis yasam sekline yeni anlamlar yükleyerek kendimizce birbirimize bir seyler katma çabasi içerisindeyiz.

 

Artik kendi kabugumuzdan çikmanin vakti geldi diye düsünüyorum. Edebiyat dünyasina yeni bir eser katmak, Renkli Dergiyi bir adim daha öne çikarmak için yeni bir proje sunmak için bu satirlari yaziyorum. Heyecanla hepiniz “bir an önce gir su konuya” söylediginizi duyar gibiyim. Az kaldi dostlar sabredin biraz JJ

 

Projenin Adi: Bir Siir, Çok Sair ve Bir Istanbul

 

Proje: Bu güne degin hiçbir sair siirini baska bir sairle paylastigini görmedim, duymadim. (duyaniniz var mi?)  Bu projede ise bir siir çok sair ve bir Istanbul adli bir esere imza atarak edebiyat dünyasinda ses getirmeyi amaçliyoruz.

 

               Projenin Amaci: Siire serbestlik katan Orhan Veli gibi ustalarimiz siirin sinirlanamayacagini edebiyat dünyasina kanitlamislardir. Evet, amacimiza gelelim biz napacagiz? Yeni bir akim niteligi olacak, yeni bir siir anlayisi ortaya koyacagiz. Siir yazmakta sinir olmadigini edebiyat dünyasina kanitlayacagiz. Bencilce davranan sairlerimiz gibi degil bir siiri birçok sair yazip devasa bir Istanbul siiri yazacagiz. Öyle olmali ki bu siir tek basina bir kitap olusturacak nitelikte olmali. Ve bu eser belki de yillarca güncelligini koruma niteligini tasiyacaktir. Necip Fazil Kisakürek der ki; “Gecesi sümbül kokan Türkçesi bülbül kokan, Istanbul, Istanbul ”  Orhan veli de “Istanbulu dinliyorum, gözlerim kapali “ nede güzel dile getirmisler Istanbul’u degil mi dostlar.

 

               Bu güne degin güzelim Istanbul sehrini hep tek bir sairden okuduk, tek bir yazardan hayal ettik ve tattik. Bu projeden sonra tek bir siirde birçok sairin kaleminde Istanbul’un bir çok izini bulabilecegiz. Farkli tatlar, farkli kalemlerden çikan farkli duygular, degisik bir meze tadinda bir eser ortaya çikarmayi hedefliyoruz.

 

               Artik zaman yenilik zamani, farklilik yaratmanin zamani, kendi kabugumuzu kirip yeni farkli bakislarla kalici eser birakmanin zamani geldi diye düsünüyorum. Renkli Dergi kalemsörleri olarak böyle bir projede yer almak ister misiniz? Bu projeyi tamamlayip kitap haline getirip edebiyat dünyasina ve  Istanbul’a essiz bir eser katmaya var misiniz yok musunuz?

 

               Saygilarimla…

 

demlikbau

17 YORUMLAR

 1. Bir selvidir, gölgesinde soluklandigimiz aksam üstleri
  Saglamdir, diktir gövdesi yapraklari gösterisli,
  Her yaprak, anlatir ayri bir hikayeyi,
  Gözümün nurudur, isigimdir, Istanbul sehri….

  delisey,

  ne de güzel bir fikir, umarim tamamina erdirir kalemden resim çizen, saglam yürekli kalemsörler… rastgele, kolay gele…

 2. tamda 2 gün önce istanbul'la ilgili bir siir yazip yollamistim renklidergi y, onay bekliyor. tesadüfe bak. ama çokta parlak bir siir degildi…

  güzel fikir ama umarim sadece proje olarak kalmaz.

 3. tamda 2 gün önce istanbul'la ilgili bir siir yazip yollamistim renklidergi y, onay bekliyor. tesadüfe bak.

  güzel fikir ama umarim yeterli katilim saglanir da sadece proje olarak kalmaz.

 4. devasa bir siir çok güzel. bende bu projenin bir kitasinda yer almak isterim. ama para verip, katilmak mi gerekiyor. yoksa kitaba ayrilmis bir bütçe var mi?

 5. ben siir bilmem ama size bir fikra olsun anlatayim

  üç arkadas gurbete birlikte çalismaya gitmisler bunlarin ikisinde biraz para varmis ikisisin katkisiyla bir yatak birde yorgan almislar ozaman çünkü paralari okadarmis .

  ve aksam olunca parasi olmayan iki arkadasinin arasin yani ortaya yapmis yatak küçün yogan küçük oldugu için iki para veren ler bir biririni üstünden yorgani çekistirip duruyorlsarmis biri digerine çekme yorgani üstümü açiyorsun diyormus digeride ayni seyi ötekine dermis.

  ortada yatan fakat parasi olmadigi için bu ise para katamayan da ah ah bende para verseydimde bu yorganin bir ucundanda ben çeleleseydim demis arkadaslarina.

  çünkü o zatan ortada ama oda bu samataya böyle katkida bulundugu gibi eger bende siir bilseydim bende bu isin bir ucundan tutardim demek istedim iyi siirle beklerim selamlar r.ç.

 6. yo yo hayir ücret kesinlik yok. Bu is gönülden gelen bir sey. yeterli katilim olmasi durumunda ve proje basarili olmasi halinde kitabi bastiracak bir sponsor muhakkak bulunur. Ilginize tesekkür ederim. Sizden ricam bu projeye destek vermeniz. ve katilmak isteyen arkadaslar yorum olarak veya mesaj atarak belirtmeleri yeterli olacaktir. Suan için 4 kalemsör olduk. biri ben, biri saygi deger delisey, biri cansu diye bir arkadasim ve birde antik ayna katki saglayacagini belirtmis. eee hade ama bunu birlikte basarabiliriz. Katilimlariniz için simdiden tesekkür ederim. Bu hepimizin projesi olmasini temenni ediyorum.

 7. projeyi anlamadim pek ama özel msjla irtibata geçlirse destek saglamaya hazirim..

  tabi ki daha detayli anlatirim. yanliz suan için sayimiz yetersiz daha fazla katilim olmasi gerekiyor. Yok mu içimizde kendine güvenen kalemsörlerimiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here