Bir Yilin Anisina, On Yilmis Gibi…

2
240

Uzaktan Sevmek

                “Seni uzaktan seviyorum…” diye düsündü erkek içinden. “Yaklasmadan, anlatmadan, anlasilmadan… Ben seni beklentisiz seviyorum. Hiçbir sey ummadan, talepte bulunmadan, hayal bile kurmadan. Kendi içimde tasidigim sessiz sedasiz bir sir bu. Ben belki de senden çok bu sirri seviyorum.

                Sirrin senden bile güzel çünkü senden bile özel. Sirrin bir billur kadeh, kirilmasin diye yüregimde tasiyorum. Sirrin nazenin bir mum alevi, sirf yanmaya devam etsin diye karanligi gündüze yegliyorum. Kimse bilmiyor, bilmesi de gerekmiyor. Hem kim ne anlar? Ates bu, hep düstügü yeri yakar. Bense ne bir seyleri degistirmek pesindeyim, ne bir yere varmak. Ne sahip olmak derdindeyim, ne kendimi kanitlamak. Her sey oldugu gibi kalsin istiyorum. Ben hep bir sifir maglup olayim; sen hep uzak bir hayalden ibaret. Sen oldugun gibi kal. Ulasilmaz. Dokunulmaz. Koklanilmaz. Ben oldugum gibi. Dünya oldugu gibi. Merkez Efendi’nin dedigi gibi, “her sey zaten dengede ve ahenkte, canim efendim. Her sey merkezinde.”

                Ben senin ismini tarçin kokulu akide sekeri gibi tutuyorum agzimda, damagimda, ruhumda. Kaygilarini biliyorum, yalnizliklarini, kirginliklarini ve hirslarini da. Kalbinin ritmini duyuyorum; yaninda olmasam, elinin tutmasam da. Ruhunun en çirkef, suretinin en çirkin, zihninin çig hallerini biliyorum; hiçbirini gözlerimle görmemis olsam da. Ne bir mükâfat verdin bana ne bir ceza. Ama cennetini de biliyorum, cehennemini de.

                Seni oldugun gibi sevdim, tüm günahlarin ve arizalarinla. Uzaktan sevmenin en güzel yani bu zaten. Kimseyi degistirmeye kalkmiyorsun. Her seyi oldugu gibi kabulleniyorsun. Ayni gök kubbenin altinda yasadigimizi bilmek yetiyor bana. Basimizi kaldirdigimizda gördügümüz sema ayni, yildizlar ayni, dolunay ayni. Bunu bilmek yetiyor bana. Umurumda degil ki nerede uyuyorsun, kimin yaninda.

                Bacaginda sarapnel parçasiyla yasayan bir asker gibiyim. Etimde yabanci bir madde, kemigimde bir metal parçasi gibi duruyor askin bende. Baskasi duysa korkar, “aman” der. “nasil olur? Böyle de yasanir mi?” Hâlbuki ben alistim. Rahatsiz etmiyor beni, onu anladim. Sarapnel ve ben, gül gibi geçiniyoruz, yan yana ama karismadan birbirimize.”

                “Seni uzaktan seviyorum…”diye geçirdi kadin içinden ve basini çevirdi. Bakmadi bile ondan yana. Bakmasi gerekmedi.

                “Ne güzel uzaktan sevmenin rahatligi, hafifligi, beklentisizligi. Herkesin ha bire birbirinin hayati hakkinda konustugu bu dünyada “biz” diye bir sey olmayinca, hakkimizda konusulacak bir sey de bulamiyorlar ya, ne güzel. Özgürlük iste!

                Sen özgürsün. Diledigin zaman gidersin aklinin estigi yöne. Tutsaksin bir o kadar. Mecbursun kendi sorumluluklarina, aliskanliklarina, hayatina. Yapismissin kabuguna. Hayalimdeki sen, gerçek senden daha özgür aslinda. Görsen, hayalimdeki seni kiskanirsin.

                Seni sevdigimi söylememekteki israrim bu yüzden. Her sey böyle daha duru, daha güzel. Söylesem büyü bozulur. Zaman agirlasir, zaman hantallasir. Dogallik kaybolur, konusmalar yapaylasir. Söylesem dünya durur, bir daha hiçbir sey ayni olmaz. Sen degisirsin. Bir baska hal gelir üzerine. Bir beklenti, bir istek, bir kivanç, gizliden gizliye bir kibir siner bakislarina. “Asiklar kibirli olur” demis sair. “Sevdiklerini fethedilmis bir kale gibi görmeye kalkarlar.” Bense hayat boyu susmaya raziyim, o kibri gözlerinde görmektense.

                “Böyle adama

                Yaklasmaz hiçbir güzellik

                Dogdugu günden beri kalbinde bir delik,

                Almak için bütün sizilari içine.”

                Oguz Atay tanisa, seni anlatmak için söylerdi bunlari. Bütün sizilari içine çeken adamsin çünkü. Bir de beni almani istemem o delik kalbine.”

                Uzaktan sevmek daha güzeldir bazen. Ne incitir, ne acitir. Ne yaralar, ne kanatir. Gözlerinle görmedigin ama sesini duydugun, varligiyla huzur buldugun bir denizin yakininda yürümek gibidir böyle sevmek… Uzaktan sevmek en güzelidir bazen.

Elif SAFAK,
firarperest

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here