Birbirini Bulamayan Milyonlarca Insan ve Yalnizlik – Nasil Ve Neden Asik Oluruz? Bölüm 5

2
162
Bilimsel bulgular “sevgi” adina önemlidir denilebilir. Lakin, bulgularin çogu arastirmacilarin zihninde teoriye dönüsüyor, zor anlasilir bilimsel makaleler ya da ulasilamayan kütüphanelerde gizleniyor. Bu nedenle aci bir ironi söz konusu.
 
Laboratuvarlarda askin mekanizmalari en küçük ayrintisina kadar çözülmeye çalisilsa da, tüm dünyadaki bilim insanlari basarili iliskilerin bilesenlerini ortaya çikarsa da, onlarin sevgi formülleri bizim iliskilerimize zenginlik katsa da, biz sevgi konusunda tam tersine beceriksizlesiyoruz gibi görünüyor.
Giderek insanlar daha yalnizlasiyor. Büyük kentlerde yasayanlar, is, trafik, yogunluk gibi sebeplerden birbirlerine yeterince ilgi alaka gösteremeyip, birbirine kavusamiyor ya da uzun süre bu etkilerden dolayi birbirine katlanamaz hale geliyor. Duygularin yogunlugu daha çok cinsel istek odakli olusmaya basliyor. Bir süre sonra iliskinin içine katilamayan saygi, sevgi, tutku, baglilik, sadakat yok olup gidiyor ve sonuç yalnizlik.
 
Evlilik düsüncesi, karari insanlari sikiyor ve hasbel kader evlenenler solugu mahkemelerde aliyor ve bosanma ile sonuçlandiriyor. Kadinlarin bagimsizliklarini kazanmalari bu süreci hizlandiriyor. Buna bir diyecegimiz yok elbet, zorlukla elde edilen bu özgürlükten kimse vazgeçmek istemesin, vazgeçmek zorunda kalmasin. Ama özgürlügümüzün bedelini yalnizlikla ödemek zorunda kalmasak ne güzel olurdu degil mi?
 
Ayse Özen
 

2 YORUMLAR

 1. "Duygularin yogunlugu daha çok cinsel istek odakli olusmaya basliyor. Bir süre sonra iliskinin içine katilamayan saygi, sevgi, tutku, baglilik, sadakat yok "

  hatta ve hatta hiç alinmasinlar erkeklerin çogu vede kadinlarin bir bölümü cinsellik olmazsa ask ve sevginin olamiyacagini düsünecek kadar kör ve cahiller.

  kör ve cahiller kendileri hakkinda bilgi edinmek istemeyen olumlulugu sürekli baskalarindan bekleyen tembel ve umarsiz kisilere sözüm. allah askina bir kerede dönüp aynada kendinize bakin ben ne yaptim ki karsimdaki bana böyle davrandi diye düsünün. vermeden alamazsiniz "sevgiyi dahi" .

 2. hayat kurallarla doludur bu kurallari mutlak ögrenmek gerkir kurallari çiyneyenlerde tekmelenirler çünkü sevmekte sevilmekte bir kurala baglidir iste bu kurallari bilmeyenler ve kurali çiyneyenler terk edilirler iste buda bir tekmedir

  askerlik yapanlar iyi bilirler bölük çavusu bölügünü istimaya hazirlarken bölügüne hizaya gel dedigi zaman hizaya gelinir eger dikkat etmeyenler olursa çavus onu hemen aninda hizaya getirir. ve o er bir daha söz dinlememezlik edemez iste gerçek sevgi budur hizaya gelmektir ve hadini de bilmektir.

  aksi halde insanin icabina bakarlar iste gerçek özgürlükte budur yani kesin itaattir.

  özgür olmak bozguncu olmak degildir ve Allah bozgunculari sevmem diyor.

  onun için sevelim ve sevilelim ama neyi ne için oldugunuda çok iyi bilelim aksi olursa adami incitirler. buda sevmenin ve hayatin degismez bir kuralidir bunun baska yolu yok.

  eger öyle olmasaydi Allah bile cehennemini yaratmazdi ve ilmi ölçü ortadadir derim çünkü hiç kimse Allah kadar hiç kimseyi sevemez ken o bile haddini bilmeyenlerin hesabini çok çubuk görüyor derim. r.ç.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here