Birinci Sinif Tabelelerinden Muhabbetler

0
244

Mesela ben birinci sinif kizlarinin yanina gidip “En çok hangi dersi seviyorsunuz bakayim?” diye sorsan parmak kaldirir yavrucaklar. Hani o ögretmen nasil bir ögretmendir anlamam. O nasil bir otoritedir ki çocuk her sorula soruya cevap vermeden önce parmak kaldirir.

Ha bir de bizim okuldaki birinci siniflar neredeyse her gün sinav olur. Aksam eve dönerken Sinav oldunuz mu? diye sorarim. Çocuk parmak kaldirip cevap verir tabi Olduk. Ben 94 aldim, Ali 56, Veli 47 vs.vs diyerekten sordugum soruya pisman olur ve sinifin yarisinin notunu ögrenirim.

O soruya Hayir olmadik cevabi alinca çok bozulurum ama ya. Çok. Neden sinav yapmadin hoca neden, neden?

Ya bir de  serviste yan taraftaki yavrucak inerken ayaga kalkmamak için kendini koltugun içine sokmaya çalismak var. Ablacim abicim insan gibi ayaga kalksan da arkadasin geçse… Hem o arkadas oradan geçiyim derken eziliyorsun arkadasinla koltuk arasinda hem de ayakkabilarina basiyor. Yazik yani annen baban o kadar para veriyor onlara. Yasadim bunlari biliyorum :/

Söyle bir sikâyet duydum geçen gün. Ögretmenim Firat benim kalbimi kirdiiii Aha! O ne ya diye döndüm baktim. Ögretmenle göz göze geldik. Kizin da gerçekten kalbi kirilmis hani aglamakli. Ben de duygulandim. Üçümüz oturup agladik ve çocuga bi mektup yazdik:

“Sevgili Firat,

Ben Aysegül. Hani su geçen kalbini kirdigin arkadasin… Ben sana kalemini geri verecektim. Sadece evde unutmustum o gün. Kalbimi çok kirdin. Sana küstüm. Küs, küs bir daha barismak yok. Anneme babama söylemek yok…”

Sanirim iki gün önceydi. Son derse girmeden enerji toplamamiz gerekiyordu. Kizlarla söyle bir tur atalim dedik ve yüzyilin kavgasina sahit olduk. Olay söyle, yani benim veletlerden duydugum kadariyla. Simdi abla, Mehmetin iki yüz üç yüz tane maymuncugu varmis onlari Özleme vercekmis. Sonra Sena da istedi biraz. Sonra Özlem küstü. Sonra da kavga ettiler. Isik hiziyla kizlar tuvaletine aglayan Özlemin yanina kostuk. Aaaa ne oldu Özlem. Niye agliyorsun. Aglamasana. Daha çok agladi ve biz sorularimizi artirarak onu iyice kizdirdik. Özlem sinifa kostu Senanin kolundan tuttu kendine çevirdi. Bana verdigin yüzügü de firlattim artik. Seninle arkadasligimiz sona erdi! diye bagirdi. Sena da kuzenim hani. Çektim kurtardim onu.

Birinci siniflarda bir çocuk var ve ben ona asigim. 🙂 Sürekli onun pesinden kosuyorum ama o hep kaçiyor. Bir gün bie arkadasi geldi ben onu zor zahmet yakalamis ve konusturmaya çalisiyorken. Söyle dedi arkadasi Hey Ömer Pekin, beni yakalarsan dünyanin e hizlisisin ve kosmaya basladilar. Sanirim Ömer su siralar dünya hiz rekoruna sahip.

Ömer çokbilmistir bu arada. Bana söyle bir sey söylemisti bir aralar. Biliyo muçun ben artik hep Atatürk icliyorum. Çilikonla bencini kayiçtiyiyçan açitli bi madde olur ve arabayi eritiyçin.

 

Neyse benden bu kadar… Kaçtim…

Beni yakalayabilirseniz dünyanin en hizlisisiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here