Birinin Hayatinda Bir Fark Olusturmaya Çalisin…

5
401

Okulun ilk gününde 5. sinifin önünde dururken, ögretmen çocuklara bir yalan söyledi. Çogu ögretmen gibi, ögrencilerine bakti ve hepsini ayni derecede sevdigini söyledi. Ancak bu imkânsizdi, çünkü ön sirada oturdugu yerde bir yana kaykilmis ismi Mustafa Yilmaz olan bir erkek çocuk vardi.

Bayan Mediha biryil önce Mustafa’yi izlemisti ve diger çocuklarla iyi oynamadigini, elbiselerinin kirli oldugunu ve sürekli olarak kirli dolastigini gözlemisti. Ilave olarak Mustafa tatsiz olabiliyordu.

Bu öyle bir noktaya geldi ki, Bayan Mediha onun kâgitlarini büyük bir kirmizi kalemle isaretlemekten, kalin çarpilar (x ) yapmaktan ve kâgidin üstüne büyük? F? (en düsük derece) koymaktan zevk alir oldu.

Bayan Mediha’nin okulunda, her çocugun geçmis kayitlarini incelemesi gerekiyordu ve Mustafa’nin kayitlarini en sona birakti. Ancak, onun hayatini gözden geçirdiginde, bir sürpriz ile karsilasti.

Mustafa’nin birinci sinif ögretmeni söyle yazmisti:
Mustafa gülmeye hazir parlak bir çocuk. Ödevlerini derli toplu ve temiz yapiyor ve çok terbiyeli. Onun etrafta olmasi çok eglenceli?
Ikinci sinif ögretmeni söyle yazmisti:
Mustafa mükemmel bir ögrenci! , sinif arkadaslari tarafindan çok seviliyor, ama annesinin ölümcül bir hastaligi oldugu için sikinti içinde ve evde ki yasami mücadele içinde geçiyor.?
Üçüncü sinif ögretmeni söyle yazmisti:
Mustafa’nin annesinin ölümü onun için çok zor oldu. Mustafa elinden gelenin en iyisini yapmaya çalisiyor, ama babasi ona ilgi göstermiyor ve eger bazi adimlar atilmazsa evde ki yasami yakinda onu etkileyecek.
Mustafa’nin dördüncü sinif ögretmeni söyle yazmisti:
“Mustafa içine kapanik ve okulda derslere çok fazla ilgi göstermiyor.
Çok fazla arkadasi yok ve bazen sinifta uyuyor.”
Bunlari okuyunca, Bayan Mediha problemi kavradi ve kendinden utandi.

Ögrencileri ona güzel kurdelelerle ve parlak kâgitlara sarilmis hediyeleri getirdiginde bile çok kötü hissediyordu. Mustafa’nin hediyesini alincaya kadar bu böyle devam etti.
Mustafa’nin hediyesi bir marketten aldigi kalin, kahverengi ambalaj kâgidi ile beceriksizce sarilmisti.
Bayan Mediha onu diger hediyelerin ortasinda açmaktan aci duydu.
Bayan Mediha pakette taslarindan bazilari düsmüs yapma elmas tasli bir bilezik ve çeyregi dolu olan bir parfüm sisesini çikarinca çocuklardan bazilari gülmeye basladi. Ama o bilezigin ne kadar güzel oldugunu haykirdiginda çocuklarin gülmesi kesildi. Bilezigi takti ve parfümü bileklerine sürdü.
Mustafa, o gün okuldan sonra ögretmenine sunu söylemek için kaldi.

Ögretmenim bugün ayni annem gibi kokuyordunuz.”

Çocuklar gittikten sonra, Bayan Mediha en az bir saat agladi. O günden sonra, okuma, yazma ve aritmetik ögretmeyi birakti. Bunun yerine, çocuklari egitmeye basladi. Bayan Mediha, Mustafa ya özel ilgi gösterdi.
Onunla çalisirken, zihni canlanmaya basliyor görünüyordu. Onu daha fazla tesvik ettikçe, daha hizli karsilik veriyordu. Yilin sonuna kadar Mustafa sinifta ki en zeki çocuklardan biri oldu ve tüm çocuklari ayni derecede sevdigini söylemesine ragmen, Mustafa onun gözdelerinden biri idi.
Bir sene sonra, Bayan Mediha kapisinin altinda Mustafa’dan bir not buldu, ona hala tüm yasaminda sahip oldugu en iyi ögretmen oldugunu söylüyordu.
Alti yil sonra Mustafa’dan bir not daha aldi. Liseyi bitirdigini, sinifinda üçüncü oldugunu ve onun hala hayatindaki en iyi ögretmen oldugunu yazmisti.
Bundan dört yil sonra, bazi zamanlar zor geçmesine ragmen okulda kaldigini, sebatla çalismaya devam ettigini ve yakinda kolejden en yüksek derece ile mezun olacagini yazan baska bir mektup aldi.

Yine Bayan Mediha’nin tüm yasaminda ki en iyi ve ne favori ögretmen oldugunu yazmisti.
Sonra dört yil daha geçti ve baska bir mektup geldi. Bu kez fakülte diplomasini aldiktan sonra, biraz daha ilerlemeye karar verdigini açikliyordu.
Mektup onun hala karsilastigi en iyi ve en favori ögretmen oldugunu açikliyordu. Ama simdi ismi biraz daha uzundu.
Mektup söyle imzalanmisti,

Prof. Dr. Mustafa Yilmaz ( Tip doktoru)

Öykü burada bitmiyor.
Görüyorsunuz, ortaya çikan baska bir mektup var.
Mustafa bir kizla tanistigini ve onunla evlenecegini söylüyordu.
Babasinin birkaç hafta önce vefat ettigini açikliyordu ve evlenme töreninde Bayan Mediha’nin damadin annesine ayrilan yere oturup oturamayacagini soruyordu.
Süphesiz Bayan Mediha bunu kabul etti. Ve tahmin edin ne oldu?
Taslari düsmüs olan o bilezigi takti. Dahasi, Mustafa’nin annesinin süründügü parfümden sürdü.
Birbirlerini kucakladilar ve Dr. Mustafa, Bayan Mediha’nin kulagina söyle fisildadi,
“Bana inandiginiz için tesekkür ederim, ögretmenim.
Bana önemli oldugumu hissettirdiginiz ve! Bir far k meydana getirebilecegimi gösterdiginiz için çok tesekkür ederim”

Bayan Mediha, gözlerinde yaslarla fisildadi, söyle dedi,
Mustafa, yanlis seylere sahiptim. Bir fark meydana getirebilecegimi bana ögreten sensin. Seninle tanisincaya dek, nasil ögretecegimi bilmiyordum”.

Birinin hayatinda bir fark olusturmaya çalisin…

Birinin yüregini isitin, hayatinda bir fark olusturmaya çalissin…

 

5 YORUMLAR

  1. hani bir laf vardir oglum sen adam olmazsin dermis ona babasi oda çalismis bir gün vezir olmus ve babasina bak ben nerelere çiktim demis babasida ona ben vezir olamazsin demedim adam olmazsin demistim sana diyor.

    iste kissadan hisse ögretmen olunur ama ögretmen gibi ögretici yetistirici olmak ve çocuk kalbini anlamak onu oksamak büyük istir ve büyük erdemdir ve büyük sanattir eger o mustafayi iyi tanimasaydi o doktor degil ancak berdus olurdu ve harcanmis olurdu ki o cevheri kesf etti onu atesledi onu doktor yapti iste adam olmanin bir sirri ve serefi iki taraf için böyle ispatlanmis oldu hem ögretmen hemde ögrencisi birlikte sereflendiler derim selamlar r.ç.

  2. slm dostzade emegine saglik kardesim illlaki yasanmisligina inaniyorum bu güzel ders verici hikayenin sagol varol paylastigin için gözlerim dolarak okudum……………….Birinin hayatinda bir fark olusturmaya çalisin…

    Birinin yüregini isitin, hayatinda bir fark olusturmaya çalissin…

  3. b utarz yazilarin onlarca kopyasi dolaniyor internet çöplügünde. Genelde de kopya yazilara yer vermiyoruz Renklidergi'de…

    Ancak içerigi ve mesaji ile bu sinirlamadan muaf tutmak istedim yaziyi. Keske bu yazilarin kaynaklari da olsa da gerçek yazarini da onure edebilsek…

  4. Yazi bana maille geldi.Bazen yazilarin yazari, kaynagi hatta kahramanindan önce mesaji önemlidir. ilgimi çekti ve sizlerle paylasmak istedim.Begeninizi kazanmis olmasi hos..Tesekkürler…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here