Bol Sekerli Ask

17
653

Ask, bu defa sekerli olsun,

Hatta sütte alinsin içine bir miktar,

Bikmadik mi sade içmekten,

Tekrar tekrar…

Uyurken ask olsun,

Uyaninca da ask…

Yirmi dört saatin her dakkasina konsun…

Ask olsun!

Siparisle olur mu diyenlere inat,

Bu sefer siparisle olsun

Ama ask olsun,

Illa ki olsun,

Günün içine dogsun,

Puslu geceyi kovsun,

Ask olsun…

Elinde olsun

Avucunda olsun,

Okudugun kitapta,

Çizdigin resimde,

Duydugun seste olsun,

Adi ask olsun,

Göremeyince sevgiliyi,

Telas da olsun,

Karissin el ayak bir çift ela göze,

Ama ask olsun…

Kirildigin da olsun,

Sevgiden çildirdigin da…

Gözlerin nemlide olsun hatta

Yeter ki ask olsun sag gögüsün altinda…

 

delisey, 

17 YORUMLAR

 1. olsun olsun olma mi =)

  senden böyle askla ilgili kelimelerin dökülmesi hosuma gidiyor 🙂

  görüyorsun ki zamanla neler degisiyor, fikirler, insanlar ,düsünceler

  bu bol sekerli askin tadi da baska olmali 🙂

 2. iste bu yazi buram buram delisey soluyor… pozitif enerjilerle dolu, evrene mesaj yolluyorsun okurken…

  bir ask olsun yüregimde bana bir sey olmaz… illede ask olsun =)

 3. padisahin biri oglu yetisince artik seni evlendireyim nasil bir kiz istiyorsan onu ülkemizde arastiralim onu sana alalim demis ogluna.

  ogluda padisah babasina baslamis evlenecegi kizdaki aradigi meziyetleri anlatmaya dünya güzeli olsun tatli dilli güler yüzlü olsun gülüsüyle konusmalariyla inciler dökülsün agzindan iyi huylu güzel ahlakli olsun ve beni çok seven olsun bir dedigimi iki etmesin benim yoluma benim için kurban etsin kendini evime bagli ve çok iyi bir anne olsun çocuklarimizi ögretici ve egitici olsun sevsin beni hiç kimsenin sevemeyecegi kadar beni mutlu ve mesut etsin bana asik olsun.demis.

  iyi ata binsin çok iyi kiliç kalkan kullansin ok ve mizrak atislarinda daima birinci olsun vurdugu gürsler ile yerleri bile delsin demis ve daha bir çok seyler olmasini istemis evlenecegi kizda.

  bunlari dinleyen babasida ogluna ah oglum ah demis benki bu ülkenin padisahiyken ben dahi senin istedigini ben bile kendime bulamadim ki öylesini demis oda ogluna yani yok dünyada böyle bir sey ve ne çikarsa bahtina ve ona razi olun eger razi olmazsaniz onlarda gidiverir elinizden baska ne denir bu bol keseden isteklere ve arayislara

  yani bagdattan pirinç gelecek derken evdeki bulguru da kaybetmeyelim demisler atalarimiz ve "gelin ata binmiste ya nasip demis" derler iste dünya hali budur aglasakta gülsekte olanlar buymus derim ve nerede o yogurdun bollugu derler sonra

  ama gönül bu ister ne diyelim bir sair bir zaman sevdigine gözlerin için kurban dererim su bagdati demiste padisah bunu duyunca oda söylemis o saire ben bu bagdati fet etmek için binlerce askerim öldüde sende onu biz sevdigin kiz ugruna önün gözlerini görebilmek için kurban ediyorsun bu bagdati bu nasil bir istir deyince sairde ben sairim degil bagdati dünyayi dahi kurban ederim demis oda bu padisahina derler

  onun için gönül ferman dinlemiyor ki iste isteyebildigin kadar yani atis serbestir bu dünyada derim selamlar.
  not: çok uzun oldu ama iyi oldumu acaba ne dersiniz . r.ç.

 4. ben askin oldugunu düsünmüyor degilim ki delicim, sadece akliyla seven bir kitle var ortada bunu ask ile karistirip bencillestiriyor bu güzelim duyguyu… akil ile sevmenin ask oldugunu düsünmemekten kaynakli paranoyalarimin dogrultusunda aska meydan okuyorum sadece…:)

  ama ask olsun, olmali hatta her sey ask ile yogrulmali degil mi ama:))

  bu bol sekerli ask yazisi da aski kalbinde yasatip büyütenlerin olsun… mesela sizin olsun:) illede ask olsun ama sol gögüsün altinda atanin içindeki…

  zetthdarkcigim, evrene mesaji gönderdik 🙂 o güzel yüregin asktan yorulsun emi:))

  Rahmi Bey amcacim emegine saglik:) o güzel ailenle birlikte bir torun aski diliyorum sana…

 5. laf lafi açar derlerya birdaha gireyim bu araya

  ben seneler evvel önce ask nedir diye söyle bir düsünmüstüm o zamanlar ve su neticeyede ulasmistim.
  1- Allah aski 2- ana baba aski 3- esine asik olmak aski 4- çocuklarina asik olmak aski 5- milletine asik olmak aski 6- çerrene konsuna akrabana asik olmak 7- meslegine asik olmak. gibi daha uzar gider bu ask konusu

  ve sonuç olarak bir insan asik oldugunun kilina zarar veremez ve onun cani pahasina koruyuculari olurlar ve bu askina hileyi hiç sevmezler.

  mesela sanat askida öyledir kim ne is yaparsa yapsin onun hakkini mutlaka vermelidirler onda hile yapanlarda islerini üstün körü yapanlarda meslek aski yok demektir. iste asik kisiler askina degil bir zarar vermek onlari canindan dahi ileri tutarlar

  hani bir türkümüzde bile geçer bu konu ölürümde seni vermem ellere denir bu türkümüzde bunun bir tür ispatidir eger bir isin içinde bir kirintida olsa bir hile girmisde bunuda isteyerek yapmislarsa orada ask hali yoktur ve ondan uzak durmaliki daha fazla zarar vermesin derim iste benim özetle Asktan anlayabildigim böyle bir seydir derim.

  her sevginin yeri ayridir esini esin gibi Allahi Allah gibi meslegini meslek gibi severiz ve onlara saygi duyariz evladida evlat gibi bu askla severiz çünkü sevmek ve sevilmek karsiliklidir sevdigine ihanet bu sevgiyi ve aski yikar derim ölçümüz budur bence derim. selamlar r.ç.

 6. he valla canim hani sen bulup getirmeseydin dergi bu tip yazilardan yoksundu, habersizdi, hiç bilmiyodu…

  hatta aklima geldi, aski da kesin sen bulmussundur:)))

 7. hiç bir ask Allah askini asamaz ve dengide olamaz ilmi ölçümüz budur.

  bunu sebebide kula kul olunmasin içindir onun için bilhasa seytana asik olunamaz ve seytanlasmis insanlara da derim..
  mesela tarih içinde görülen ve yahudi kökenli oldu da söylenen bir hassaciyeci bir hasan sabbah vardi oda allah vardi diyenlerdendi ama mürütleri ona taparlardi bu insanliga bir örnektir.
  mesela seyhi önünde diz çökenlerde onlarin ellerini ve eteklerini öpenlerde seytana tapanlardan olurlar iste seytan misali onlara tapanlarda sirke batanlardir ve onlarida sevemeyiz ve onlarada asik olunamaz.

  ve bu is uzar gider mesela hz muhammede birisi ben seni çok seviyorum demis oda her insan sevdigiyle beraber olurlar diyerek tasi gedigine böylede koymustur ve dünyada en güzel sey Allah rizasi için sevmek ve sevebilmektir hepimiz sevilenlerden sayilanlardan oluruz insaAllah derim .selamlar r.ç.

 8. Bu ask uzar gider….
  Bir düsünür der ki; " hayat kaçirilan firsatlardan ibarettir." vesselam dostlar hayat sizin için kaçirilmayan firsatlardan ibaret olsun. Karsiniza çikan firsatlari yerinde ve zamaninda degerlendirirseniz; aski da, mutlulugu da, huzuru da, basariyi da vb. bulursunuz. Cani gönülden dökülen misralara selam olsun.

 9. demlikbau, güzel yürekli dost:) bir dostluk siirimiz vardi hatirladin mi? dur senin siir kitabinin içinden bulup onu buraya asayim…

  askin kalibi mi olur? dostluk aski olmaz mi?

 10. DOST

  dost nedir bilir misin?
  yalnizliga konulan nokta.
  sevinçlere atilan virgül,
  aglamakli olmalarin parantez içindeleri(!)
  "savunma ve korumalarin" den denleri "
  mutluluklarin çarpim tablosu
  umutsuzluklarin çikarma isleleri –
  ve tuttugun elin esittirler =

  ve, dost ayriliklarin en büyük ilaci,
  omuzunda bulmak yitirdigini…

  sevgimle,

 11. DOST

  dost nedir bilir misin?
  yalnizliga konulan nokta.
  sevinçlere atilan virgül,
  aglamakli olmalarin parantez içindeleri(!)
  "savunma ve korumalarin" den denleri "
  mutluluklarin çarpim tablosu
  umutsuzluklarin çikarma islemleri –
  ve tuttugun elin esittirleri =

  ve, dost ayriliklarin en büyük ilaci,
  omuzunda bulmak yitirdigini…

  sevgimle,

 12. bilmiyorum belki begenir belkide bu görüsümü begenmezsiniz ama onuda söyle açiklamaya çalisayim sizlere derim Allah aski konumuz olsun dersek biz insanlar Allahin nesine asik olacagiz ki onu hiç görmüyoruz ki dersek eger.

  bizde bunu söyle açmaya çalisiriz her sey yokken Allah vardi her sey yok olsada o gene vardir hesabiyla bu Allah aski konusuna girersek insanlar daima çikarlarini severler buda bir gerçektir insani dünyaya getiren onlari erkek ve disi yapan onlari evlilikle birlestiren onlara evlatlar ve torunlar veren ve onlarin her türlü ihtiyacini yaratan onlara sayisiz riziklar veren ve dünyada onun istedigi gibi yasamayi ögreten bu dini veren ve sonrada ahiret denilen bir yerde sonsuza kadar mutlu yasamamizi vad eden ve vaadinden de hiç dönmeyen bir Allaha asik olunmazmi.

  iste her askta bir çikar oldugu açiktir çünkü yaratilis çikar teknigine göre kurgulanmistir mesela birisi birine yardim etse onu hemen severiz Allah ki bizi yoktan var etmisse onu sevmemek ona asik olmamak bence mümkün degildir derim Ana baba askida buna benzer çünkü onlarda evladini büyütürken nelere katlanilar iste bu bir çikardir ve onun için annemize babamiza asik oluruz ki bizim evlatlarimizda bize öyle asik olsunlar demektir.

  mesela meslegine asik olanlarda böyledirler çünkü onun ekmegini yeriz ve onunlada ögünürüz bak ben doktorum mehendisin ustayin yazarim ev hanimiyim gibi islerimiz bizim hem ekmek kapimizdir hemde seref kapimizdirlar insan meslegine ihanet ederse oda ekmegini kaybeder onun için meslek askida gene çikarini sevmektir bu islere nerden bakarsak bakalim hayatin kanunu hep çikarlar üzerine kuruludurlar.

  ama helal üzerine kuruludur bunu bilenler onu yasayanlarin hepside Allaha asiktirlar derim ve hepimize hayirli asklar dilerim. bilmem bir seyler anlatabildimmi daha iyisini bilenler anlatsinlar da onlarida okuyalim derim selamlar r.ç.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here