Bos Oy Kullanmak Meziyet Degil! – Lütfen Oy Kullanin!

13
369

Her seçim döneminde hep ayni diyalogu duymaktan artik sikildim! Sandiga gidip, bos oy attim biliyormusun, hepsi ayniydi, en iyisi bu, oh ne güzel yaptim (!) diyalogunu duymaktan çok sikildim. Sen öyle san demek istiyorum onlara!

Birilerinin bu kitleye yanlis yaptigini anlatmasi gerekiyordu, bu görevi ben yapmaya karar verdim. Simdi hep birlikte ilkokul siralarimiza gidiyoruz, orada ögrendigimiz bir kaç bilgi ile bu yanlisi ortaya koyacagiz.

Farzedin ki sandikta A ya 40 oy, B ye 60 oy verilmis olsun. Simdi dagilim nasil?

Baslangiçta dagilim:  A:%40 B:%60
Sonraki ilk oy kullanan kisi A ya oy verirse dagilim A:%41,41 B:%58,59 olur
Sonraki ilk oy kullanan kisi B ye oy verirse dagilim A:%38,39 B:%61,61 olur
Sonraki ilk oy kullanan kisi bos veya geçersiz oy verirse dagilim: A:%40 B:%60 olarak kalir.

Bu durum baskin olan görüs olan B nin isine gelir. Çünkü kisinin A ya oy vermesi durumunda rakamlardan görülecegi üzere oraninda düsme olacakti, böylelikle en azindan mevcut oranini korumus oldu.

Peki bu kisinin yapmak istedigi bu muydu? HAYIR! Baskin olan görüse katilmamis olacak ki oyunu bos kullandi degil mi? Halbuki sonucu degistirmeyecegi net bir sekilde ortada olsa bile bos oy yerine zayif görüs yönünde oy kullansaydi, baskin görüsün oy oranini kirmaya bir nebze olsun hizmet etmis olacakti.

Peki kisi israrla A ve B den nefret ediyorsa ne yapmali? Çok basit. Referandumlarda bu geçerli degil tabi ama seçimlerde oy orani %1-%6 larda gezen birçok parti oluyor seçimlerde onlara kullanabilir oyunu. Sonuçta yine bahsettigim konuya hizmet etmis olur.

Bu örnekleri verdigim için kendimden utaniyorum ama durum bu! Bu durumu anlamayan kitleye ancak böyle anlatilabilirdi. Bilmem anlatabildim mi?

Bu yazi herhangi bir siyasi olusuma katki saglamak veya engel olmak için kaleme alinmamistir. Çok basit bir matematik probleminin israrla anlanmayisina bir tepkidir, bu baglamda degerlendirirsek verimli olacagi kanisindayim.

13 YORUMLAR

 1. Bos oy kullanmak bu ülke benim umurumda degil ne yaparsa yapsinlar demektir.

  Hele de ben üseniyorum kim gidip oy kullanacak diyorsaniz, vay halinize o zaman.

 2. bu ana yasa oylamasi diger parti meselesine hiç benzemez bunun kabulü yüzde doksanli olursa ben buna milli irade derim.

  öyle bir oy farkla bu isler olmamalidir birde bunun çikar için yapanlar oldumu ölülere bile oy kullandiriyorlar onun için bu konu çok önemlidir mesela 1982 ana yasasi yüzde doksan iki olmustu.o zaman.

  iste bunu rafa kaldirmak milli iradeye terstir onu bile beyenmeyip bozdular ve sonrada buraya geldiler bu demektirki bunlar bir hile isidir devleti milleti daha kolay satmak için yeni kolayliklar kazanmak içindir görüsündeyim.

  bunun ekonemiyle devlet ve hükümet yönetinle hiç bir ilgisi olmadigi açiktir bence.

  çünkü bu dünyayi ve bu memleketi siyonist sirketlere onun patronlarana satmak için bir kolayliktir çünkü bu iste en çok direnen türkiyedir. kanla irfanla kurduk biz bu cumhuriyeti dedik ve gene diyoruz çünkü biz ulusalciyiz milliyetçiyiz.

  siyonlar ise ulusallik yok küresellik var artik deyince ve seneler evvel ve bunu mutlak hazmedeceksiniz diyende profilonun kurucucu jak kamhi olmustur bu sözü söyleyen kiside iste bir zaman bu sözü bizlere o söylemisti ve bu iddia hala devam ediyor bu is bu ana yasayi yikmakla bitirlirse bunun vebali biz türk milletinin boynuna olacagi açiktir.

  elin patronlari bizim topragimizi satin alip böyle toprak sahipleri olacak bize bu toprak üstünde is kuracak ve bunda çalismam için bizden satin aldiklari bu topraklara çiflikler kuracak ve bize köle olarak çalistirip bize is çikaracak.hesap bu olunca.

  ölme esegim ölme yaz gelecek sana ne taze yoncalar yedirecegim uyutmasidir bütün bunlar bence uyan uyan uyan artik geregini ve milli görevini yap türkiye. r.ç.

 3. Oy kullanmayarak tepki göstermek, baskin tarafa taraf olmak degil aksine ekmegine bal, tereyagi v.s sürmektir =)

  Bu baglamda geçenlerde ögrendigim simdilerde ise etrafta burosür olarak dagitilan bir bilgiyi paylasmak isterim.

  Tarih 24 Mart 2010, yer Bogaziçi Üniversitesi Rektörlük binasi. Konusan, ABD Büyükelçisi James F. Jeffrey. Dinleyenler, Prof.ler, doçentler, ABD'de bursla okumus nükleer fizikçiler, sosyologlar, mühendisler…

  Elçi konusuyor, hatta talimat veriyor.Türkiye'nin demokratiklesmesi ve referandumun geçmesi için "beyin takimin'dan" destek beklediklerini söylüyor. Irak'i gördünüz, siz demokratiklesmezseniz, biz demokratiklestiririz ha!! diyor mu bilmiyoruz Diyor gibi duruyor…

  Sansiniz var, basinizda RTE var, partisi var. Onlar bizim yerimize demokratiklestiriyorlar sizi, yoksa biz fena demokratiklestirirdik ha!!! diyor mu bilmiyoruz. Diyor gibi duruyor, zira elçi bölgeyi anlatiyor, Iran'i anlatiyor, BOB'u anlatiyor, yeni Osmanliyi anlatiyor, daha da önemlisi hem Osmanliyi hem AKP'yi övüyor.

  Amerikan elçisi gelip ülkemize çikartilacak yasalar hakkinda, referandum hakkinda, okumus insanlara talimat veriyor. Bu cesareti nereden buluyor? Dinleyenlerden Prf. Suna KILI yumusakça itiraz ediyor, elçi yumusakça geçistiriyor. Prf. Fuat Ince "ilimli islam diyorsunuz ama bu ilimli islam birden sertlesmesin? Bakin demokrasimiz yavas yavas eriyor, farkinda misiniz" diyor. Elçi "farkindayiz" diyor… Bu ne cüret?

  Toplanti hakkinda sonrasinda halki bilgilendiren Prof. Tolga YARMAN, "demokrasi hikaye, siz enerji kaynaklarinin pesindesiniz" diyor, elçi pek bozuluyor. Vallahi diyor biz bölgede istikrarsizlik var diye duyduk onun için geldik!

  Mart ayinda yapilan bu toplanti yeni yeni kamuoynuna mal oluyor. Hükümet kilini kipirdatmiyor!!! Halbuki Içislerine karisan bir Büyükelçi uyari almali degil mi ama? Hatta sinirdisi edilir böyle ukalasi.

  Simdi konuyu toparlarsak, ABD Türkiye'yi teslim almakta kararli, hükümette devlet mali deniz yemeyen…. demiyor mu?

  ABD, bu anayasa degisikligi ile satilmasina Danistay'in engel oldugu arsalarin da satilacagini ki bunlarin ufak tefek yerler oldugu düsünülmesin, Anayasa Mahkemesi'nin yasa iptal ile özellestirmelerin ayagina artik dolasmayacagini, ABD'nin her istediginin yapilmasina karsi çikanlarin küçük diktatör tarafindan susturulacagini biliyor.

  Yani görünenin disinda bilinmeyen görünmeyende var. Bu sebepten sahsi görüsüm ülkemi talan eden bu zihniyetin yaptigi hiç bir iste faydali bir sey olmadigi kanisinda oldugumdan,

  ve halki aptal yerine koymaya çalistiklarindan 12 Eylül de sandik basina gidiyorum HAYIR diyorum.

 4. sag ol delisey herkes senin gibi bu islere biraz kafa yorsalar bu gemi batmaz ve bu fareler kaçarlar ve hepside amerikaya kaçarlar.

  çünkü onlar hep siyon mallaridir hep sahiplerine çalisirlar derim.

  ve biz iraka degil kendimize benzeyelim.

  türküm dogruyum çaliskanim yasam küçüklerimi korumak büyüklerimi saymak yurdumu ulusumu özünden çok sevmektir. iste bu bizim milli marsimizdir.

  bana öyle geliyorki bu gidislerin sonunda amerika ve yandaslari ebediyen sistemleriyle birlikte bu dünyadan yok olacaklardir.

  çünkü bardak tasti sabir tükendi birseylerin yapilmasi gerekiyor iste onu yapalim çünkü esir olunca bu firsatida bulamayiz.

  mesela süleymaniyede o çuvallar askerimize degil o hükümetin basina takildida onlar dünyayi hala göremiyorlarsa bu suç hem onlarin hemde o çuvali onlarin baslarina takanlarindir çünkü onlar daima cuvallidirlar.

  gözleri vardir görmezler kulaklari vardir isitmezler ve kalpleride mühürlü oldugu için hiçbir seyide hissetmezler diyen yüce Allahtir derim r.ç.

 5. rahmicelik 1982 anayasasindan bahsediyosun ve insanlarin ne sartta oy kullandigin farkinda bile degilsin.Millet sokaga çikmaya korkuyordu o zamanlarda oy kullanmaya gidenlerde zaten askeriye ve onlara yakin kesimlerdi kaç seçmen oy kullanmamis bi bakiver istersen elinde internet var.Bir kaç il disinda hayir veren kesimi bulamazsiniz çünkü asker halkin gözünü korkutmustu.O illerde neler yapidigini orada yasayanlar sana anlativersinler.

  Özellestirmek ile vatani satmak arasinda kurdugunuz baga akil sir ermemekte zaten.Yillardir milletin vergisi ile isçi çalistirip her yil zarar eden devlet kurumlarinin milletin sirtina yük oldugunu görmüyor muydunuz?Ayrica devletçilik ilkesinin çikarilmasinin sebebi neydi bi hatirlayin bakalim.Özel tesebbüs kisitli oldugundan dolayi Atatürk Devletçilik ilkesini çikartti.Aradan 70 yil geçmis hala o günkü kurumlari devlet isletiyor bu ne demektir 70 yil boyunca bir arpa boyu ilerleyemedik demektir.Hiç özel okulla devlet okulu bir olur mu en basit örnek sana iste.Ülkemizde çok fazla olmamasina ragmen özel okullar sinavlarda neden hep en basi çekmekte.

  Yeni anayasa oylamasina gelince sizin CHP gibi yenilikçi bir parti neden hayir demekte acaba.Sayin Kiliçdaroglu 35.madde olmasa bizde EVET diyecektik diyor.Yarginin bir ideolojiye yönelik kararlar almasini AKP ti yi kapatmak isteyince zaten tüm milletimiz görmüstü.Deniz Baykal'in koltuktan nasil ayrildigini hatirliyorum.Canan Aritman'in da terfisini…

 6. @yaseres,

  özellestirmekle vatani satmak arasinda söyle bir bag kurulabilir mi acaba?

  özellestirmeyi ülkenin refahi için, daha iyi sartlarda olmak için yaparsiniz, lakin bu ülke sizin deyiminizle her bir halti özellestirildigi halde bana göre satilmistir neden halen iyi sartlarda degiliz? özellestirilen bu yerlerden alinan paralar nerede bende yok ya sizde var mi???

  özellestirilen yerleri yazsam epey yer kaplar onun için kisaca, madenler,telekom,limanlar,isletmeler, seka, petkim, et balik kurumu, sütas, tedas, termik santraller, kiyi seritlerindeki yat ve otelcilik isletmeleri, oteller, ve bunlara bagli araziler…

  tamam özellestirme iyidir diyelim peki, iyi de bu denli satis olmusken bu paralarla borçlar mi öden di HAYIR.

  zira, iç ve dis borç seviyemiz Cumhuriyet kuruldugundan bu yana en yüksek seviyededir. merak ederseniz yazabilirim rakamlarla da…

  bu satilan yerlerin ayy pardon özellestirilen diyecektim(!) fabrikalar mi açildi HAYIR
  isçiye, memura, emekliye, köylüye, ögrenciye mi verildi HAYIR

  eee nerede bu paralar peki???

  neredeyse varligimizin 2/1 ini vergi olarak devlete ödüyoruz da ayrica=) yahu nereye gidiyor bu paralar???

  devraldiklarinda ki borç belli, yaptiklari belli, yapamadiklari belli=)) hee bol bol yol yapiyorlar o dogru bak… bildigin yol yani nasil anlarsaniz anlayin =)

  sadece "kaz gelen yerden tavuk esirgenmez" politikasidir uygulanan.

  Anayasa degisikligi ise tamamen bir senaryonun hayata geçirilis biçimidir. "Hatirla sevgili" isimli diziyle baslamistir film, "Bu kalp seni unutur mu" isimli diziyle de devam etmistir. alt yapisi tamamen bu ülkede yasanan iki darbeyi konu alan iki dizi. araya ask mesk de sikistirmislar iste bir tasla iki kus…

  bende yeni yeni çözdüm, o günki askeri yönetimin insanlara davranisini eziyetini böle ulu orta sunma sebebi ne ola ki diye…simdi anliyorum ki zihinleri 12Eylül'e yönlendirip, asil amaç olan yargiya tümden müdahaleyi hayata geçirmekmis konu=)

  12 Eylül referandumunu 12 Eylülde yapmakda güzel bir zihin çalismasi lakin bu ülkenin tamami kuzu degil tabi=) Hedefe varmanin binbir yolu var ne de olsa=)))

  yok o parti sunu demis vay bu parti bunu demis olayini birakip, konunun özünü anlayalim lütfen!!!!

  zaman, problemi islemlerle vakit kaybederek uzatmak degil, zihinden çözüp hayata geçirme zamani çünkü…

  Bu arada anayasa bence de onarilmali lakin bu sekilde degil. Demokrasi adi altinda fasist bir tavirla degil. Maddeler degistirilirken kime sorulmustur??? Benim adima karar alinip evet diyeceksin diye kibarca baski uygulamak demokrasi degildir. Bu tavrin diger anayasayi hazirlayanlardan farki nedir???

 7. @delisey

  yurt disinda özellikle avrupa da türk is adamlarinin elindeki sektörlere bakin.Afrika da ve Arab yarimadasinda zaten insaat sektörü biz Türklerin elinde.Hazinenin 75 yil biriktirdigi para ile su son 10 yilda biriktirdigi paraya bir baksan anlarsin özellestirmeden gelen paranin nerede oldugunu.

  Dis borca gelince devletin borcu degil Türkiye'nin borcu katlanmistir.Yani özel tesebbüsün yurt disindan aldigi krediler senin dediklerin.Yoksa ithalat i ihracat yeterince karsilamakta(açik yok mu heralde var ama geçmis senelere göre çok iyi durumdayiz).Lütfen kamu dis borcu deyip bakarsaniz daha net görebilirsiniz.

  Denetlemeyen kurumlari bir sayar misin yillar boyunca dokunuzmazliklari bulunan.YARGI,ASKERIYE,TBMM.Askeriye denetim saglandi.Bu kurumlardaki dolaplari halktan gizledikler yillar boyunca.Askeriye millet denetimine girmekte yavas yavas.Bu anayasa ile yargida girmis olucak.En sonunda da hükümet dokunulmazliklari kaldirarak kendi denetimini sagliyacak ve tam demokrasiye ulasacagiz.Eger ilk denetimini kendi üzerinde yapsaydi diger kurumlari millet denetleyemeyecekti.

  Allah askina varligimizin 1/2 si vergiye gidiyor diyorsun.Yapma etme yillik kazancinin ne kadarini vergiye veriosun tamam her sey de vergi ödüyoruz ama %18 lik vergi bile ödesek varligimizin 1/5 i bile yapmamaktaki çogu seyde oran bu bile degil.

  Hükümetin egitime harcadigi ödenege bakin lütfen.Özellestirmenin en önemli zarari olasi bir savas durumunda çikar.Ama emin olun 70 milyonluk bir ülkeye ki burasi Türkiye Göz göre göre savas açacak bir devlet yok.(ABD dahil)

  1982 anayasinda uygulanan baskiyi bilmeden konusuyorsunuz.Bu anayasada kaçinizi evet diyeceksiniz yoksa askeri ceza evi yolunuz açilir diye fislerdiler.Yapilan iskencelerin haddi hesabi yok.

  Güzel kardesim karalamak basittir.Beyazi bile karalarsin.Hele Ak parti'nin elestirilecek bir sürü hatasi var.Yeri geldi pisirik oldular ele güne karsi.Yeri geldi saçmaladilar.Ama Özellestirme konusunda VE bu Askeriye,Yargi ve özellikle eger yapmazsa ki benim gözümde tamamen bitecektir dokunulmazliklarin kaldirilmasi konusu tüm bunlari yapmasi çok ama çok büyük bir olaydir.

  Elestirileri söyleyim.

  Özellestirme:Vatani yabancilara sattilar.E sen al KOÇ alsin.Sabanci alsin.Devlet zorla mi dio yok ben yabanciya verecem diye.Zarar ediom en yüksek teklifi verenin olsun hem de belli bir süreligine.

  Askeri temizlik Ergenekon: Daha devam etmekte Her kurumun oldugu gibi Askeriyenin de temizlige ihtiyaci var ama insanimiz bunu Askere darbe.Ordumuzu yipratiyorlar diye lanse etmeye çalismakta.

  Anayasa çikartilmasi:Belli ki Yargi Reformu gerekiyor.Avrupa'da nasilsa bizde de öle olucak.Yargi yi ele geçirme projesi diye adlandiriyorlar.Halbuki zaten yargiyi belli kesim ele geçirmisti orayi temizliyorlar.

  Dokunulmazlik eger bu yasa gelmezse bunlarin temizlik politikasinin gerçekten bir ele geçirme politikasi oldugu anlasilir.O zamanda tüm itibarlari gider.

 8. @yaseres

  Hazinenin parasini nerden görebilirim??? görmek istiyorum=) madem her sey seffaf. Gelir düzeyi basit bir topluluk birden bire bilmem kaçinci zengin listelerinde boy gösteriyor açikçasi ben samimiyetine inanmiyorum bu hükümetin ve yandaslarinin. zengin listelerinde boy gösteriyorlar lakin vergi listelerinde görünmez oluyorlar o kadarrr bakiniyorum bir türlü rastlamiyorum tuhaf degil mi?

  Birebir tanidiklarim var yahu dünün açliktan nefesi kokani bu günün zengini oldu sebep AKP yandasi… yok yok kendi gözümle gördüklerimi kimse zihnimden silemez. benim bu partiyle ne gibi bir alip veremedigim olur durduk yerde??? (kendime bu soru)

  700 tl. asgari ücret alan bir isçinin iletisim için, yiyecek için, giyecek için, isinma için, temizlik için, elektrik, sosyal harcamalari için sunun için bunun için hele de üstünde ev arsa v.s varsa yillik vergi borcunu bir düsünün bu insan nasil geçiniyor hesap edin benim kafam matematige basmaz ama elimdeki maasimi cebimde göremeyince ve normal sartlarda uçmadan geçinmeye çalisan insanlari gözlemleyince vergilerin epeyce çok oldugunu görüyorum.

  Egitime onca para harciyorsa halen okullarda fahis kayit paralari neden aliniyor??? Hala depreme dayaniksiz yapilarda çocuklar neden egitim görüyor?Eger bastirip dagittiklari kitaplardan bahsediyorsaniz o kitaplari açip bir irdeleyin bakalim içinde neler var=)) yayin evleri de kendi yandaslari yani bize iyilik degil yine tanidik es dost nemalaniyor…

  TSK da bazilari sütten çikmis ak kasik degil biliyorum, ama ülkedeki en güvenilir kurumlardan biriyken suan yerlerde sürünüyor sayelerinde, darbelenmeyelim bunu da bitirelim düsüncesinden olabilir mi? Peki bizim disimizdaki askeri sistemlerde her sey düzgün mü seffaf mi? Ben biliyorum ki TSK dünyadaki 3. büyük güçtü. Yanlissam düzeltin.

  Maalesef darbeler oldugunda birselerin farkindaydim lakin küçük oldugumdan o dönemlerde anlayamiyordum neler oldugunu. Zaten askeri anayasa degismesin demiyorum sadece kendi baslarina hazirladilar bu degisenin digerinden farki ne diyorum. Eger o dönemi yargilamaksa geçti o zaman asimina ugradi. Tek tek oylayalim madem samimilerse, neden paket?

  Karalamak degil ki yaptigim. Karalamak olmayani dile getirmektir ben samimice olanlari anlatiyorum fikri olan gelsin tartisalim bilmediklerimizi ögreniriz degil mi ama?

  Siz Avrupa ya da diger ülkelerle Türkiye’yi kiyaslamayin. Ciddi farkliliklarimiz var bizim. Din, dogal kaynaklar v.s. Bakiniz Atatürk ne demis “VATAN MEVZUBAHISSE GERISI TEFERRUATTIR” yani onun bunun ne yaptigi nasil oldugu degil bizim ne oldugumuz ne yaptigimiz önemli. Hem hiçbir ülke bize savas fln açmaz savasa gerek yok ki zaten biz her bir seyi savasa gerek kalmadan sunuyoruz ABD’ye =)) yalan mi??? Niye savas açip kendini riske atsin adamlar =))

  Ve ve ve eger okuduysaniz degisecek maddeleri dokunulmazliklarla hiç ilgili bir seye rastlayamayacaksiniz.

  “Dokunulmazlik eger bu yasa gelmezse bunlarin temizlik politikasinin gerçekten bir ele geçirme politikasi oldugu anlasilir” diyorsunuz da eee o zaman zaten geçmis olsun =)))) itibari bitse ne olacak =))))

 9. bos oy kullanmayla alakali yazima, bos oyla alakasiz yorum yapan herkese tesekkürü bir borç biliyorum (!) ve onlara kahve edebiyati yapmaktan vazgeçip, sizi sahalarda görmek isteriz demek istiyorum (:

 10. siyaset bilimi böyle garip bi si iste Erman kardesim senin kahve edebiyati dedigin sey ki dogru ama TBMM de olan seylerde pek farkli degil bunlardan açik yayin yapilirken bakmalisin biraz.

  Konuya gelirsek bos oy kullanmak diye bir sey zaten yok.Oy kullanmamak bana biraz saçma geliyor .Hani derler ya yanlista olsa bir karar vermek kararsizliktan iyidir diye katiliyorum.

 11. Arkadaslar bence de oyumuzu kullanmaliyiz…

  Oy kullanmamanin getirisi nedir?

  Ama oyumuzu kullanirsak bireysel olarak birsey yapmis oluruz…

  Bu herseyden önce bir birey olarak kendimize saygimiz demektir…

  Sevgiyle kalin dostlar…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here