Boynu Bükük Minareler

6
431

Bugün çok hüzünlüyüm.

Haberlerde izledim ve çok sasirdim. Haber Isviçre’nin minareler için yapmis oldugu utanç verici referandumdu.

Hem de Kurban Bayrami’nda…

Bu çok açik bir mesaj…

Bu çok derin bir mesaj.

Minare yasagina, Evet” komitesi baskani Walter Wobmann, Isviçre halkinin yüzde 59 oraninda minare yasagina “evet” demesini zafer isareti yaparak kutladi.

Peki, soruyorum sizlere ey demokrasinin besigi Isviçre cevap ver sorularima!

 

Siz hani demokrasinin besigiydiniz?

Siz hani insan haklarinda dünyanin en özgürce yasanabildigi bir yerdiniz?

Sizler için kutsal olan bir mabede ayni sey baska bir ülkede yapilsa ne hissederdiniz?

Neden dini siyasete bulastiriyorsunuz?

Neden demokrasiyi isinize geldigi gibi kullaniyorsunuz?

Sizin demokrasi anlayisiniz nedir çok merak ediyorum!

 

Birakin insanlar minarelerine baksin.

Birakin minarelerin boynu bükük kalmasin.

 

Sezer ÇALISKANOG

30 Kasim 2009

6 YORUMLAR

 1. ""Minare yasagina, Evet" komitesi baskani Walter Wobmann, Isviçre halkinin yüzde 59 oraninda minare yasagina "evet" demesini zafer isareti yaparak kutladi."

  heh ne saniyorduk ki? buradaki minareler az geldi üç bes tane daha ekleyin demelerini mi???

  tarihe bir bakmak lazim ve haçli seferlerinin istedikleri gibi sonuçlanmadigini gören toplumlarin ne düsündükleri konusunu irdelemek lazim. sanirim kendi kendimize cevap ortaya çikacaktir:))

 2. her daim müslümanlardan korktular ve bu yaptiklarida aslinda müslümanlardan korktuklarinin bir ifadesidir. çünkü müslümanligin her gecen gün güçlendigi bir dünyada bu islerine gelmeycektir. özgürlük mü, insan haklarimi sanirim bunu dünya var oldukça hiç bir insanoglu görmeycektir. özgürlük ve insan haklari hep kagit üzerinde yazili kaldi ötesine gecemedi hiç bir zaman geçmesinide beklemiyorum açikcasi.

 3. bence biz bunu hakediyoruz.
  yapmayin bu kadar megoloman olmayalim bizden korktuklari dönemler çoookk gerilerde kaldi artik zekalarini kullanarak bizi çoktan yiktilar içten,derin ve sessizce. bizim sahip çikamadigimiz her degerimizi aldilar ve onlar bize tanittilar

  dünyanin büyük bölümü islam ama HZ.MUHAMMEDI ve islamiyetin dogusunu anlatan ÇAGRI filmini hristiyan dedigimiz kitle yapti önümüze koydu benim çocuklugumdan beri yani en az 30 yildir yada ona yakin bir zaman her ramazanda bu muhtesem bir kadro ile çevrilmis filmi izleyip ramazana ve dinimize daha bir husu içinde bakariz.

  lütfen gerçekçi olalim bizden korktuklari için bize saldiramiyor degiller sadece türkiyenin cografi yapisi diger güçlü ülkeler tarafindan gözardi edilemeyecek bir konumda oldugu için direk iran yada irak gibi saldiramiyorlar bogazlar dolayisiyla 3.cü dünya harbi çikmasina sebeb olur . o yüzden içten, içe bankalar,telekom,vs vs satin aldiklari her kurum ile kan akitmadan sinsi ama akillica bizi satin aldilar zaten.

  demirelden bu yana ve özal sayesinde açamadiklari son kale kapilari açilmisti çoktan sessizce teslim edildi. biz kendi öz haklarimiza bile sahip çikamayan bir milletiz henüz sürü olmaktan kurtulamamisiz minare için bosuna feryat etmiyelim minarelerimizi tembelce teknolojiye sattik isviçrelilerden önce ben simdi ezan okunacak diye ödüm kopuyo o tiz metalik ses bangir, bangir o güzelim ezanim da ne ruh kaldi ne duygu ne his.

  çocuklugumda ezan okundugunda içime ilik,ilik bir sicaklik yayilir yemin ediyorumki çarsi alisverisinde bile o insan sesi ile bütünlesmis ilahiligi yolda durup husu içinde dinler olusan o güzel enerjiyi hifzederdim bunu bir çok insan yapardi. simdi kulaklarimi tikiyorum o bet mekanik sesi duymamak için. önce elimizdekilerin degerini bilelim sahip çikabilmissek zaten kimse onu reddedemez.

 4. Bizler her dönemde saygili olmusuz dini inaçlara, ibadethanelere…

  Demokrasinin besigi kabul edilen bir ülkede böyle bir davranis düsündürücü…

  Bu bir senaryonun parçasimidir?

  O kadar çirkin amaçlara hizmet eden kisiler varki…

  Rabbim firsat vermesin fenalik düsünenlere…

  Kalemine saglik karayagiz…

  sevgili iyram…

  Hele sabah ezani ne güzeldir çin çin sessizlikte…

  Senin bakis açilarina her zaman hayranlik duydum…

  Canim arkadasim…

  sevgiyle kalin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here