Bu Sehir…

15
622

Susmak bu sehrin kartvizitindeki adidir. Bu sehrin betimlemesindeki ilk analizi suskun olmasidir. Ihtiyar bir dede gibi sir doludur; sir dolu bir ketumdur. Konusmaz bu sehir. Her zaman böyle sikkin, evde kalmis kiz kurusu kadar da bikkin. Inatçi bir keçi kadar huysuz, dedigim dediktir bu uyuz.

Bu sehrin isiklari karanliktir, aydinlatmaz yollari. Bu yüzden lostur tüm sokaklari. Yolunu kaybedersin bu küçücük sehirde, ama saklansan da asla kaybolamazsin. Varligini yoklugundan ayiran hiçbir sey bulamazsin bu sehrin gazetelerinin köse yazilarinda, sonra bir bakmissin bu sehirden daha yalnizsin.

Bu sehrin etrafinda görünmez teller vardir; hapseder seni içine, özgürlügün ise parçalanip sikisip kalmistir beton yiginlarinin arasina. Bir adanin ortasindaki hapishanede olsan, kanadi kirik bir güvercinin yanina düsecegini hayal edebilirdin ama burada hayal etmeyi hayal edersin ancak

Yalnizlik ve düs kirikligi en vefali misafirlerindir bu sehirde. Davetsiz ama vefali misafirlerin yatiya gelirler. Gelirler ve asla gitmezler. Kapidan kovsan bacadan girerler. O kadar zaman geçer ki farkina varamadan onlar ev sahibi sen konuk olmussun. Bir bardak su istersin susuzluguna, bir bardak suya tamah ederken sel sularinda bogulup gidersin. Sel sularinin seni götürdügü deniz gözyaslarin kadar tuzludur, sahilleri gözyasindaki keder kadar kumludur. Belki de bu yüzden adi Karadeniz’dir.

Bu sehirde yagmurdan sonra çikan gökkusagi renk fukarasidir. Gökyüzü de sokak aralari da gri-siyahtir. Burada toprak kokusu, ask kokusuna karisir. Iste bu yüzdendir her asigin topraga olan hasreti. Iste bu yüzden burada ask demek, ölüm demektir.

Oysa ben sadece yürürdüm çelimsiz umudumla. Küçük olmasam kosardim da insan denen varliga. Üzerimde komsunun kizindan ödünç aldigim kirmizi bir elbise içinde bir avuç ilgi için kapi kapi dolanisim; bu sehrin çocuklarini sahipsiz birakisindandi.

Cevapsiz sorularla randevum var. Simdi onlarla bulusma vakti. Ben mi köhne bir kösede aglamaktan yorgun, yoksa bu sehir mi kendi sahillerine vurgun? Ben mi assizliktan böyle durgun, yoksa bu sehir mi duyamadigindan böyle suskun?

Bu sehir “elveda” kelimesinin “-veda” kismidir. Burada “el-“ havada asili kalir.

15 YORUMLAR

 1. elsicim bu yaziya ilk yorumu ben yapmak isteidm nedense =)

  bu sehir ve duygular bana çok tanidik geldi…tüm bu duygulara ragmen o sehri neden bu kadar çok özlüyorum bilsmiyorum….sanirim ben o sehri seviyorum, bana ait bir bosluk, bir yalnizlik beni çeken o sehre aitlik hissi veren bir sey var, adini koyamadigim… sasirtmadin beni çok güzel yazmissin yine…

 2. yaz gelsede samsun'a atabilsem kendimi…hiç görmek nasip oldumu bilmiyorum ama deliseyim, farkli kendine has bir havasi vardir, kim bilir belki de benim memleketim oldugundan öyledir…

 3. yaz gelsede samsun'a atabilsem kendimi…hiç görmek nasip oldumu bilmiyorum ama deliseyim, farkli kendine has bir havasi vardir, kim bilir belki de benim memleketim oldugundan bana öyle geliyordur =)

 4. eneeeee bilmem mi yahu Samsunu:)) iki yil önce Karadeniz turuna çiktim bütün kiyi seridini dolastim 16 gün:)

  Bandirma Vapuru Müzesinde tüm mürettebatla boy boy resimlerim var benim heyy yavrum heyy. siz ne diyiisunuz:)))))

  Karadeniz ile zaten bir bag var aramizda daa:) demir aglarla örülü:)))

 5. simdi gelirse sayet eklemelerde eksik bir seyler olacak =) yazin gelsin ki eksik suretlerde tamamlansin…. mesela levent'siz bir ekleme neye yarar =)

 6. ah ahh içime cin kaçirdiniz bak kelebekler uçuyor simdi… böyle yaz sicak deniz fln demeyin bana bu günlerde :)))

  tamam ülenn gelmeyen de zigzak olsun:)))) ay bu gün kafayi bulmus gibiyim. içmeden sarhos gibiyim. benim kahrimi da burdan baska kimse çekmez ya !!!
  ne diyimm:)

 7. bu arada aklima gelmisken sayin editörüm bukadar dogru bir resim seçemezdi:) çok fazla benziyor bu sehrin ara sokaklarina. yollar ve evler…..:)sayin editörümüz renkli dergisi ailesi olarak sizide bekleriz karadeniz kiyilarina basimin üstünde yeriniz var hepinizin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here