Bugün Neler Oldu? – Hatirladiklarim…

2
296

Bugün ne oldu hemen anlatmak isterim.Yazarken bile gülüyorum.Aslinda bunu defterime yazdigim zaman gülüyordum.Su an bilgisayarda yazarken gayet ciddi hatta suratsiz bir ifade ile yaziyorum. Her neyse arkadasimla gittim okulun çay ocagina bu arada okul öyle bir okul ki artik çay ocagi var yakinda kahvehane falan da yapacaklar, millet oturup okey falan oynayacak sigara içen ögrencilerde okul çikisini beklemek zorunda kalmayacak her neyse çayimi aldim.
Çayi koyan kizda baya  uyuz böyle durmadan canim diyip duruyor.Al çayini canim, gel buraya canim vesaire.. Ben de ona giciklik yaptim “canim” sözcügünü ondan daha fazla söyledim.Çaktirmadan kendisini nakavt ettim anlayacagin.Iste bosver o çayci ögrenciyi, çayimi verdi bu sefer kantinden çikolata alacaktim önümde de baska ögrenciler var.Sakarim biliyorum elimde ki çayla nasil alacagim çikolatayi hemen sizlanmaya basladim arkadasima. “ yaa Betül önümde insanlar var nasil alacagim ben?” parlak fikirli arkadasim önünden çikmayanlarin üstüne çayi dök çekilirler dedi.Onunla alay ederken birden nasil olduysa elimdeki bardak kantinde alisveris yapan kizin üstüne bastan asagi dökülüverdi.Allahtan kiz fark etmedi.Bi de üstündeki ten rengi bir seydi tamamen çay lekesi oldu.Hemen arkadasima kostum. “Betül, Betül kizin üstüne çay döktüm ama fark etmedi” elimdeki bardagi da arkadasima verip arkama bakmadan kaçtim.O an aglayabilirdim ama yanimdakiler öyle bir alay ediyor ki ben gülmekten ölecegim sandim.Aradan vakit geçti tabii ben kendimi gizleyerek kizi dikizledim, uzun  süre hanim kizimiz fark  etmedi.Nasil enayiyse artik.Yalniz bu olay gerçek oldu hiç abartisiz anlattim.Benim kadar korkagini da görmedim su dünyada.Üstüne çay döktügüm bebe de benden küçüktü galiba.Her neyse ne fark eder ki yeni nesil  çok çirkef her seye horozlaniyor.Alt tarafi bastan asagi kendisini çay lekesine mahkum etmisim ne var canim bunda?
*Kelimelerin anlamlari degisirse, toplumun ruhu da degisir.Benim sadik dostlarim bunu sakin unutmayin.Siz kelimelerin anlamlarini degistirirseniz, ruhunu da degistirmis olursunuz… Yavuz gibi mesela, eskiden kötü adam olan yavuz simdi mertlik, yigitlik  anlamina geliyor.Demek ki kelimenin anlami degismis.Toplumun ruhu degismis mi? Evet! Söyle ki eskiden kötü adam denilen sözcügü biz simdi mertlik olarak görüyorsak vay halimize! Kötülük mertlik degildir.Bu dediklerim gerçek olmayabilir.Kisisel görüs.Ne diyordum? Hayat bu degil… Hayat bir bardak suyu içmek degildir.Hayat benim ayrani çirpicida çirpmamdir.Hayat buz gibi denize girip hiçbir seye aldirmadan yüzmektir.Hayat yarin ki olan çok önemli iki tane sinava çalismamak degildir.Hayatin tanimi nedir? Hayat yasamdir.Hayat sudur.Hayat bir damacana içine doldurulmus sudur.Kalitesi idare ederdir.Sakada bir sudur.Saka daha iyidir.Doga da sudur.Reklam yapmamaliyim.Yeter!
* Saygi deger Eyüp peygamber sefillige ugradigi sirada karisi Leyya Hatuna kizip yemin billah sana yüz sopa vuracagim, hele bir iyileseyim görürsün sen aynayi konya’yi demistir.Bunun üzerine zaman geçip Eyüp peygamber iyilesince esine olan öfkesi geçmistir.Kumrular gibi dolaniyorlardir etrafta.Sonra Allah yeminini hatirlatmistir.Öfkeyle oturup zararla kalkan peygamber ne yapacagini sasirmistir.Sonra kolaylik bu ya, Allah yüz demet vur, sopa vurma demistir.Peygamber de yüz sopa yerine bir demet çiçek alip yüz kere vurmustur.Bu sevgiyle karisik dayaktan sonra da o demeti hatununa vermistir.Romantiklige bakar misin aziz dostum! Önce çiçegi al dayagi at sonra karicigim seni seviyorum diye  ver.O demet paramparça olmustur be.Neyse olmasi gereken bu.Hiç degilse kafasini gözünü yarmamis, çiçekle iki dayak atmis.Kutlariz…
*En çok para kazandiran meslek nedir bilir misin? Kokoreççiliktir.Evet bu dogru.Yani muhtemelen dogru.Bugün bütün gün arkadasim dersi kaynatmak için sirayla bize giren muallimlere bundan bahsetti.Hemen kaynadi.Artik tüm derslerde bu konu islenince hayatima da girdi bu durum.Bir de dersi kaynatmak çok kolay muallimlere eslerinden çocuklarinda, yemekten, kilik kiyafetten bahset direk ders bos demektir.Ögretmenler sandigimiz kadar da zeki degiller kuzum.
* Tatil geldi ablama kalmaya gittim.Enistemin kardesi de gitti.Iyi anlasiriz onunla hatta tatilde sabah yediye kadar oturdugumuz bile oldu.Neyse iste aksam enistem eve geldi hadi sinemaya gidelim diye güzel bir teklifte bulundu.Enistem, ben ve kardesi musallat diye tutturduk.Ablam ise ben korkarim giremem ona diyerek mizmizlik yapti.Ben de vefali kardes musallatin fragmanini izler izlemez “ehuehe ablam simdi hamile yalniz kalmasin onun yaninda kalmam lazim Sherlock Holmes iyidir yaa” dedim.Neyse iste bahanem ise yaradi ben ablamla, enistem kardesiyle  film konusunu  anlastik.Musallatinda vizyondaki son günleri aksam geç bir saatte gittik.Kimse gitmedigi için seans açmamislar musallata enistem israr edip adamin agzindan girip burnundan çikti filmi iki kisi için açtirdi.Girdiler bunlar bizde ablamla girdik diger salona.Asil filmi enistem ve kardesi yasamis.Korku filmi içinde komedi! Filmin ilk bes saniyesinde daha karanlik bir yerde kazanda bir sey karistiran teyzeyi görür görmez bagira çagira kaçmislar.Sonra kapinin önünden ayakta izlemeye baslamislar.Görevli adam gelmis ses geliyor kapiyi kapatin diye bu sefer korku haliyle enistem bari isiklari yakalim demis, kardesi ise sizde bizimle izleyin diye teklif etmis.Adam kabul etmemis.Vay hallerine! Filmin bes dakikasinda kalmislar bes dakika sonunda yine korkup kosarak kaçmislar adam görünce de sizi de onlarin yanina götüreyim orada korkmazsiniz demis.Adam alin teslim ediyorum bunlari size diye yanimiza enistemle kardesini getirince olay anlasildi.Isin garibi milleti kesip biçen her gün neredeyse birinin öldügünü gören doktor olmayi becermis enistemin Sherlock Holmes gibi eglenceli filmde bile ablamin elini sikmasiydi.Ben bu aniya çok gülmüstüm.Bu aniyi anlattigim herkes güldü.Amacim bilhassa rapor vermekten aciz enistemi rezil etmekti.Intikamimi almis oldum.Sizlerde güldüyseniz güldünüz efendim.Güldüyseniz ne mutlu bana!

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here