Büyük Adam…

21
752

Eskiden evinizin duvarina yazardim yazilarimi ya da kahverengi siralara, simdi daha büyük cümleler kuruyorum hayata, kocaman laflar ediyorum memlekete… Siirler yaziyorum bir kamyon anlam yükleyip kelimelerime… Oysa ben kireçli duvarlara yazdigim sade ama anlamli yazilarimi özlüyorum, saf ve temiz yürekle kahverengi siralardaki cümlelerimi… Yavas yavas yok oluyor sadeligi ömrümün, yüregim bahari unuttu, denize hasret türkülerim, arabesk sarkilar dinlemeyeli uzun zaman oldu. ’’diyenleri özledim…

Gazoz kapagi topladigim sokaklara öyle uzagim ki, artik diledigimce çamura bulayamiyorum kiyafetlerimi, toplu çektirilmis lise fotografimiza bakiyorum bazen masum gülüslerle çinlatilan bahçedeyiz, senin üzerinde rengi solmus lacivert üniforman, benim üzerimde ilerde de giyerim diye çok ilerisi için alinmis gri takim elbise, dolabimin bir kenarinda duruyor cebindeki tütün kirintilariyla kollarina burnumu sildigim o gri takim elbise… Oysa simdi burnum degil ama ömrüm akiyor evlerin kirik dökük yagmur oluklarindan, gazozuna maç yaptigim arkadaslara hasret yüregim, hususi arabalarla yolculuk ediyorum. Oysa teybinde cizirtili Orhan Gencebay çalan minibüslere özlemim… Ne çabuk geçiyor zaman, ne çabuk degisiyor devran… Simdiki sevgililer el ele kol kola, oysa senin elini tutma ihtimalim her gece yüregimi çatlatirdi benim, aydinliklarla kaplanirdi gözlerim, iki bakisip iki dolasmayi ask saniyorlar artik kimse bilmiyor aski, ask artik dilde ritimsiz bir sarki, Oysa biz romanlara sigdiramazdik aski. Ya biz bu zamana ait degiliz, ya da zaman bizi harcamak için fazla telasli. Sokak lambasinin akislerinde kaldirim taslarindan kale kurup top oynayan, hayatin ele avuca sigmaz mutlu çocuklariydik biz… Simdi koca bir günes aydinlatamiyor dünyamizi, kim çaldi sokak lambasinin isiklarini. Ben büyüdüm artik birakin masallari çoktan geçtim onlari, uçurtma uçuran o çocugun gülüsleri adresini kaybedeli çok oldu,’’Bey’’ diye hitap ediyorlar bana oysa ben bana “lan” diyenleri özledim.

21 YORUMLAR

  1. bu yazi bana adini suan hatirlayamadigim ünlü birinin yazilarini animsatti. çoçukluktaki masumiyeti,geçmise olan özlemi en az o yazar kadar basarili bir sekilde ifade etmissin.Bu yaziyla gençlikte yasanan asklarin masumiyetini unutmus oldugumu farkettim.Birzamanlar öyle asklarinda varoldugunu animsamak yeniden umudumu artirdi.valla leadri senin kalemini bence Pinokyoyu yapan agaç gibi sihirli bir agaçtan yaptilar.:):):)))

  2. civciv mi yumurtadan yumurta mi civcivden çikti sorusunun cevabi kadar meçhul bir durum:)En az o muhabbet kadar gereksiz 🙂 çünkü yumurta olmazsa civciv,civciv olmazsa yumurta olmaz,yumurta olursa civciv, civciv olursa da yumurta olur:)

  3. Ben çok sansliyim bu sihirli kalemden çikan muhtesem yazilari daha önceden okuyabiliyorum 🙂 Kalemin kadar yüreginde sihirli senin B 🙂 çok güzel, sicak, samimi, içinde sen var. Süper olmus desem yeterli olurmu bilmem.

  4. Ben çok sanliyim bu sicak samimi içten içinde sen olan yazilari ilk okuyanlardanim. Hepsi gibi bu yazinda muhtesem olmus sihirli yüregine saglik btnm 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here