Çalismanin Armagani Esittir Tembellik

0
101

Ilkbahar,yaz mevsimi için hazirliklarini yapiyordu. Agaçlar, çiçekler rengarenk kiyafetlerini çikarmis, günesin yolunu gözlüyorlardi. Selda ise, tembellik ile üsengeçlik arasinda sikismanin yorgunlugu içerisindeydi. Gece geç saatlere kadar oturuyor, gündüz ise, adeta yatakla bütünlesmiscesine kalkmak nedir bilmiyordu. Oysa üniversiteye giderken, okulun en çaliskan ögrencilerinden birisiydi. Simdi ailesinden uzak olmanin tatli bir yani vardi. Bu durum ilk zamanlar tembelligi güzel kiliyordu. Ta ki bir gün hazir paralar suyunu çekene kadar… Yani ailesi para göndermeyi kesmisti. Böylelikle Seldayi tembellikten çekip çikarmayi düsünüyorlardi. Çünkü üniversiteli Seldayi çok özlemislerdi. 

Bir gün bankaya gittiginde ögrenmisti. Tam o sirada telefonuna mesaj geldi. Söyle yaziyordu:

“Kizim artik hayata dönmenin zamani geldi. Biz yarin bir gün dünyadan göçünce, sen boslukta kalma diye, para göndermedik. Ileride bize tesekkür edeceksin. Seni çok özledik. Ailen.” Bu mesajin dalginligiyla karsidan karsiya geçerken, hizla gelen bir arabanin korna sesiyle kendine geldi ve kendini zar zor kaldirima atti. Bu olay kendisine gelmesine yardimci olmustu. Aylarca is aradi. Ihtiyaçlarini giderebilmek için bir çok geçici islerde çalisti. Çalmadigi kapi kalmamisti. Internette açtigi blog sayesinde web tasarimi yapmaya basladi. “Daha önce niye bunu düsünmedim?” diye hayiflanir. 

Iki sene içerisinde islerini ilerletir ve yaptigi çalismalardan olusan bir sunum hazirlayarak bir sirkette çalismaya baslar.Sonra ailesinin gönderdigi mesaj aklina gelir. Iste o an yillik izninin bir bölümünü kullanmaya karar verir. Aldigi hediyelerle ailesinin yanina ziyarete gider. Çok çalisiyor, sabahladigi zamanlarda oluyordu, ama artik tembelligin verdigi yorgunluk yoktu üzerinde.

Anlamisti ki, tembellik aslinda, hayatin ta kendisi degil, çalismanin verdigi bir armagan olmaliydi. Seldada armagani hak edenler arasina katilmisti. Bunun için ailesine ne kadar tesekkür etse de azdi. Ne de olsa su an bu konumdaysa, bunu ailesine borçluydu…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here