Call a Bike In Alanya- Bir Bisiklet de Sen Kap Alanyada

9
327

Ilk bisiklete ne zaman bindim, ne zaman ögrendim bisiklet sürmeyi hatirlamiyorum; ama uzun bir aradan sonra kendime yeni bir bisiklet aldigimda aradan hiç zaman geçmemis gibi yeniden kullandigimda çok mutlu oldum. Derler ya bisiklete binmek ve yüzmek hiç unutulmaz diye. Keyifli olmasindan ya da özgürlügü de beraberinde getirdigindendir belki kim bilir?

Geçen yildan beri Alanya’da konusulan sehir bisikletlerinin kentimin sokaklarina kurulus asamasini keyifle izliyorum. Sokaklara istasyonlar kuruluyor deneme çalismalari yapiliyor..

Alanya sokaklarinda dolasirken kaldirimlarin güzelligi, genisligi, bisiklete binmenizi kolaylastiracak düzenlemelerin yapilmasinin keyfini ben uzun zamandir çikariyorum zaten. Simdi kent içinde ulasimi kolaylastirmak amaciyla 20 degisik yere bisiklet istasyonlari kuruldu ve toplam 250 bisiklet bu istasyonlara yerlestirildi.

Sistem söyle isliyor. Bisiklet istasyonlarindaki dijital terminalden bisiklet kiralama seçilerek kredi karti sisteme okutuluyor, bisikletinizi kiraladiginiz istasyondan alarak gittiginiz istasyona birakabiliyorsunuz. Su anada amaç sadece ulasim. Fiyatlandirma simdilik bunu düsünerek yapilmis. Ilk bir saat ücretsiz.2–4 saat 2,50Ytl, 5–7 saat 4 Ytl, 8 saat ve sonrasi 7 Ytl. Ilerde ulasim amacinin disinda düzenleme yapildiginda fiyatlar daha asagiya çekilecek sanirim. . Üzerlerinde GPS cihazi bulunan bisikletler, uydu kanali ile internet üzerinden takip edilebilecek.

Bisikletlerin görüntüsü de öyle güzel ki. Bazen kendi bisikletimi almasam da bunlardan birisini denesem mi diyorum…

Bu sistem Almanya’nin dört büyük kentinde uygulaniyor ve simdi Alanya’da… Bir yaz aksaminda sahil boyunca günesin batisini izlemek için kentin batisina dogru yapacaginiz yolculugun keyfini anlatamam. Ya da günesli bir kis günü sicagin aldatici büyüsüne kapilmis kazaklari fora etmis ve tisörtleriyle dolasan Alanyalilari seyrederek gezebilir, günesin gülümseten etkisiyle tanimadiginiz insanlarla selamlasarak balikçilar kahvesinde çayinizi yudumlayabilirsiniz.Tamam  ben bu sehri seviyorum bu da benim zaafim..

Hep söylüyorum bu sehir baska yere benzemez. Birazcik da simariklik yapayim. Tanri Alanya’yi kendisi için yaratmis, bizi çok sevmis bize birakmis…

9 YORUMLAR

  1. Nilanya önce hosgeldiniz diyeyim . 🙂 nedenmi!? bir süredenberi yazilarin altinda yorumlarinizi vede elbetteki yazilarinizi göremedim. sizi burda görmek güzel gelir ,gelmezde alanyayi öyle hos anlatmissinki özlemim kabardi benim içinde gez sokaklari, liman cafede birde çay iç olurmu . tesekkürler .:)

  2. Merhaba,sizi buralarda görmek güzel.Bugün balikçilar kahvesinde tüm renklidergi yazarlari ve okurlari için çayimi yudumlarken sizleri düsünecegim.Bu yazidan önce "Kapattim" diye bir yazim yayimlanmisti renklidergide .Alanya var o yazida da belki begenirsiniz.Sevgiler.

  3. Baktim da siz uzun zamandir yazmamissiniz.Neden ki? Sadece yorum olmaz.Ben de çok seviyorum yazi altlarinda yazilanlari okumayi; ama bence yazmalisiniz.

  4. Evet bence de.Ben sehir mektuplari gibi yasadigim yerden haber vermeyi seviyorum.Bir de hosuma gidiyor bu gelismeler.Yasayanlarin bunlara layik oldugunu düsünmek çok hos.Orta refüjdeki Palmiyelere sarilmis begonvilleri seyrederek yürümek,bisiklete binmek,sahil boyunca sehir mobilyalarinin güzelligi,spor salonlarinda görebileceginiz aletlerde günün her saatinde spor yapanlari görmek…Bence hepsi güzel.Darisi diger yerlerin basina.

  5. selam nilanya benim sana bir sorum olacak eger senin için bir sakinca olmazsa bu yazini çalistigim web sayfasinda da yayinlayabilirmiyim yazanin sen oldugunu belirterek tabii eger kabul edersen bana cevabini bildirebilirmisin tesekkürler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here