Çamasir Ipi

0
189
Kimin evinde yoktur ya da olmamistir ki balkona gerilmis çamasir ipi. Almanyada Türk mahallesine girildigini çamasir iplerinden anlar insanlar. Biz Türkler gereriz çamasir iplerini, çamasirlar çabuk kurusun diye. Aslinda sadece Türkler degil, Akdeniz ve Arap ülkeleri de yapar bunu. Çekinmeden asariz temiz çamasirlarimizi ele güne karsi. Içimiz disimiz birdir bizim. Sabirsizdir.
Hemen kurusun, giyelim çikalim isteriz. Günesimize, hafif denizden esen rüzgarimiza güveniriz. Soguk memleketlerde medeniyetten degil günessizlikten, yagmurdan asmazlar çamasirlari disari. Cesaretliyizdir biz. Rüzgarla uçup gitme riskini göze aliriz. Komsumuz balkonuna düsen donunuzu size getirir, siz tesekkür eder bundan utanç duymazsiniz. Çamasir iplerine bakip hayatlar çözebilirsiniz. Kimi çocugunun okul gömlegini kimi boyaci kocasinin is tulumunu asar. Ipuçlari verir hayatlarina dair. Bizim evde annem iç çamasirlarini hem iç tarafa asardi yola bakan ilk ip her zaman içimizdekilere kol kanat gerdi. Kol kirilir yen içinde kalir. Içimize giydiklerimiz hep saklanirdi disariya gösterdiklerimizle. Içimizi göstermekten samimi olmaktan korkariz biz. Ödümüz kopar ayiplaniriz diye. Halbuki herkesin içinde nefret, intikam, kiskançlik, sevgi, ask, tutku,sefkat, merhamet, acimasizlik, vefasizlik biraz ondan biraz bundan vardir.
Insan olmak degil mi mesele. Etten kemikten ve ruhtan ibaret degil mi herkes de ki. Biliyorum bir hayal yargisiz dünyadan bahsetmek. Umursanacak o kadar sey varken en bosverilcegi konusup duruyoruz. 90 derecede yikanmis tertemiz bir fanilayi yargilayabilir sadece göz önünde ben buradayim ve böyleyim dedigi için. Aldatmacayi, saklambaç oynamayi, gizem yaratmayi sever insanoglu. 
Bir çamasir ipine mandallanmistir aslinda hayatimizin ipuçlari. Simdi simdi evlerin içine kurulan çamasirliklar, çamasir kurutma makinalariyla modern hayatin modern insanlari kendine saklar oldu herseyi. Kendi içinde dönüp duruyorlar…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here