Cevizli Köfte – Mufin – Lokumlu Kurabiye

2
317

   Sevgililer günün de bir sevgili efsanesi. Ben bu efsaneyi çok severim. Sonu iyi bitmese de güzel bir hikaye. Hiç bir sevenin sonu böyle bitmesin insallah. Fakat bu devirde nerede böyle sevgi bilinmez ama belki benzerleri yasanmistir. Her gününüz sevgililer günü tadinda olsun.

FERHAT ILE SIRIN

Ferhat, nakkaslik yapan, Sirin’e sevdali yigit bir delikanlidir. Saraylar süsler, firçasindan dökülen zarafetin Sirin’e olan duygularinin ifadesi oldugu söylenir.

Amasya Sultani Mehmene Banu’ya, kiz kardesi Sirin için, dünürcü gönderir Ferhat. Sultan; Sirin’i vermek istemedigi için olmayacak bir is ister delikanlidan. “ Sehir’e suyu getir, Sirin’i vereyim” der, demesine de su, Sahinkayasi denen uzak mi uzak bir yerdedir.

Ferhat’in gönlündeki Sirin aski bu zorlugu dinler mi? Alir külüngü eline, vurur kayalarin bögrüne bögrüne. Kayalar yarilir, yol verir suya. Zaman geçtikçe açilan kayalardan gelen suyun sesi isitilir sanki sehirde.

Mehmene Banu, bakar ki kiz kardesi elden gidecek, sinsice planlar kurarak bir cadi buldurur, yollar Ferhat’a. Su kanallarini takip edip, külüngün sesini dinleyerek Ferhat’a ulasir. Ferhat’in daglari delen külüngünün sesi cadiyi korkutur korkutmasina da, aci aci güler sonra da. “Ne vurursan kayalara böyle hirsla, Sirin’in öldü. Bak sana helvasini getirdim” der. Ferhat bu sözlerle beyninden vurulmusa döner. “Sirin yoksa dünyada yasamak bana haramdir” der. Elindeki külüngü firlatir havaya, külüng gelir basinin üzerine bütün agirligiyla oturur. Ferhat’in basi döner, dünyasi yikilmistir zaten “SIRIN !” seslenisleri yankilanir kayalarda.

Ferhat’in öldügünü duyan Sirin, kosar kayaliklara bakar ki Ferhat cansiz yatiyor. Atar kendini kayaliklardan asagiya. Cansiz vücudu uzanir Ferhat’in yanina.

Su gelmistir, akar bütün coskusuyla, ama iki seven genç yoktur artik bu dünyada. Ikisini de gömerler yan yana. Her mevsim iki mezarda da birer gül bitermis, sevenlerin anisina, ama iki mezar arasinda bir de kara çali çikarmis. Iki sevgiliyi, iki gülü ayirmak için.

CEVIZLI KÖFTE

MALZEMELER- 1kg köftelik kiyma, 300gr çekilmis ceviz, 1 ad rende sogan, 2 dis sarmisak, 1 ad yumurta, 1 yemek kasigi biber salçasi, 1 tatli kasigi kimyon, tuz, karabiber. Üzeri içi2 kasik yogurt, 1 ad yumurta.

HAZIRLANISI-Ceviz hariç tüm malzemeyi karistirip bir hamur yap. Hamuru 2 parçaya ayir 1. parçayi yaglanmis tepsiye yaydir, arasina dövülmüs cevizi serpele ve 2. hamuru da üstüne yay. En üste de yogurt yumurta karisimini sür 200 derecelik isinmis firinda üzeri kizarana kadar pisir.

MUFIN

Malzemeler-2 ad yumurta, 4 kahve fincani seker, 2 kahve fincani sivi yag, 2kahve fincani yogurt, 6 kahve fincani un, 1 pk kabartma tozu, 1pk vanilya, 3 çorba kasigi kakao, 1 su bardagi damla çikolata, 2 çorba kasigi pudra sekeri.

Hazirlanisi- Damla çikolata ve pudra sekeri hariç tüm malzemeyi çirpip bir hamur yap. Mufin kaplarinin yarisina kadar hamur koy ve üzerine damla çikolatalari paylastir.Önceden isitilmis 170 derece firinda pisir. Pudra sekeri ile süsle.

LOKUMLU KURABIYE

Malzemeler-250gr margarin, 2 su bardagi nisasta, 6 çorba kasigi un, 10 çorba kasigi seker, 2 ad yumurta, 1 pk vanilya, 1 pk kabartma tozu, 20 ad güllü lokum.

Hazirlanisi- Hamur için gerekli malzemeyi yogurma kabina koyup bir hamur yapalim. Hamurun üzerine nemli bir bez örtüp 15 dk dinlendirin. Dinlenen hamuru merdane ile orta kalinlikta aç ve 3 er santimlik karelere kes. Ortalarina birer ad lokum koyup çapraz kapat . Yaglanmis tepsiye dizip önceden isitilmis 170 derecelik firinda 15-20dk pisir.    Afiyet olsun.

                                                Selma TOKUSOGLU

2 YORUMLAR

  1. Ama canim Ferhatta bir tuhafmis! Sen kalk daglari delecek cesareti bul kendinde askin için ancak bir cadinin sözüne inanacak kadar da saftirik ol!!! =) Nasil hissedememis Sirinin yasadigini???

    Ahh cep telefonu gözünü seveyim:)))

    Ask denen hikayeye onca minare çalinirsa elbet kilifi da böyle hazirlanir degil mi ama??? =))

    Neyse, hersey bir yana, cevizli köfte kurtardi durumu:))

    Ellerinize saglik…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here