Çevre Kirliligine Karsi Önlem – Dogayi Kisisel Çabayla Nasil Koruruz?

10
490
Dogayi koruyacaksaniz, bu yol da var:
Degerli Dostlar, Yeryüzünün aldigi yagmur orani 10 yillik araliklarda artar. bu sene (2010) dünyanin periyodik olarak en çok yagmur alan yillarindan biri olacak, yani topragin bereketinin yüksek olacagi bir yil. .
Bu nedenle yediginiz kayisi, seftali, kiraz, visne, karpuz, kavun, erik vb. meyvelerin çekirdeklerini lütfen çöpe atmayin, hele çöp posetlerine ASLA hapsetmeyin. Mümkünse herhangi bir yerde topragin 10 cm altina gömün. Üzerine de bir bardak su dökün.
Gömme imkaniniz yoksa bi posette bu çekirdekleri biriktirip yaniniza alin ( yada arabaniza koyun) arsa, tarla, toprak yol kenari, yamaç gibi topragi gördügünüz alanlara bu çekirdeklerinizi savurun, korkmayin bu çevre kirliligi degildir, aksine çevre için yeni hayattir. Doga hemen o yeni çekirdekleri kucaklar ve besler.
Yapacaginiz en kötü hareket çekirdekleri posetlere hapsetmektir ! Bunu yapmayin ve yaptirmayin.
Yapilan çalismalarda dogaya basibos atilan yada dikilen bu çekirdeklerin en az yarisinin yeserip agaç veya bitki oldugu kanitlanmis.
En büyük israflardan birisi meyve çekirdeklerinin çöpe atilmasi, ülkemiz adina küçümsenemeyecek büyük bir servet…
Daha yesil bir ülke için, daha temiz hava için, toprak kaymasini önlemek ve yeni nesillerimize yesil bir dünya birakmak için hep birlikte elimizden geldigince meyve çekirdegi gömelim, savuralim, firlatalim.
Bu uygulama TEMA tarafindan baslatildi ve bilinçli toplum olarak bizlerin desteklerini bekliyor, Dogaya yardim etmek, gelecekte etrafimizi saracak beton ve gökdelenlerden alamayacagimiz oksijeni karsilamak için bile bu çekirdeklerden çikacak agaçlara ihtiyacimiz olacaktir.
Posete koymadiginiz her çekirdek için simiden tesekkürler,
Doga Gönüllüleri Dernegi
LÜTFEN BU YAZIYI TÜM DOSTARIMIZLA PAYLASALIM…

10 YORUMLAR

  1. tesekkürler bu önemli bilgiler için.
    ayni zamanda yesermeyen bu tohumlar toprak ve diger bitkiler için önemli bir organik madde olmaktadir…

  2. pek güzel, pek iyi, hatta bir örnek vereyim yeri gelmiskene,

    bizim ofisin bahçesine bilinçsizce attigimiz erik çekirdeklerinden simdi koomaacann bir erik agacimiz var ve yiyosss eriklerini her yaz hehhee

  3. evet süper ötesi hatta söyle bir öneri sunayim cici editim erikler çikinca toplanalim burda hep birlikte yiyelim ehehee aaa kiraz da var burda ayni sistemde yetisen 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here