Chrome, Firefox, Internet Explorer – Tarayicilar Dünyasina Kisa Giris

3
338
Bildiginiz üzere Google bir internet tarayicisi (browser) olusturdu ve su an beta sürümü yayinda. Neden bir tarayici yaptiklarini biz sormadan kendileri söylemisler. Büyük çogunlugumuzun anasayfasi google, ayrica gmail de kullaniyoruz. Bir çok google eklentisi (araç çubugu, hizli arama vs.) islerimizi kolaylastiriyor. Bu sebeple düsünmüs tasinmislar, hepsini bir arada kullanalim kolaylik olsun demisler ve bir tarayici olusturmuslar.

Bu yeni arkadasimizin adi Chrome. Gayet hizli, javascriptin son sürüm motoru kullanilarak yapilmis, kolay bir internet tarayicisi. Kullanisli ve hizli demekten kendini alamiyor insan. Ilk kez Firefoxta gördügüm daha sonra Internet Explorerda da göze çarpan, sekmede açma bu tarayicida da unutulmamis. Ziyaret ettiginiz web sayfalarinin baskalari tarafindan görünmesin istiyorsaniz, bunun için gizli mod özelligi mevcut. Googleda oldugu gibi “bu site bilgisayariniza zarar verebilir.” gibi güvenlik önlemleriyle isinizi kolaylastiriyor. Ekranda çok az yer kaplayarak internet sayfalarinin görünülebilirlik alanini arttiriyor.

Gelelim digerlerine… Malumunuz Internet Explorer, Microsoft firmasina ait oldugu için, Windowsla beraber dagitiliyor. Bu bana göre biraz haksiz bir rekabet. Buna ragmen Exploreri solda sifir birakan Mozilla Firefox, son zamanlarin gözdesi. Yaklasik 1-2 senedir, bayagi bir ilerleme kaydetti; hizli, güvenilir ve bir çok eklentisi var. Sürekli güncel yeni sürümler çikariyor. Fakat buna ragmen Google Chrome, Firefoxu altüst edecek yukarida saydigimiz birkaç nitelige sahip. Arkasina Google destegini aldigi için gelecegin browseri gözüyle bakiliyor.
Bana sorarsaniz; ben halen Chrome için biraz erken oldugunu düsünüyorum, suan favorim  Firefox. Explorer ise yeterince hizli degil ve özellikle standartlari takip etmekte biraz geride kaliyor. Firefox hem oturmus, hem birçok kullanisli eklentisi mevcut (fireftp, firebug, urlal*). Parola animsamasi, göze güzel gelen temalari, eliniz ayaginiz olmasiyla Firefox basli basina bir yasam tarzi.
 

Peki Internet Explorerin pabucunu dama mi atalim? Hayir, o da muhakkak gerekli. Çünkü Microsoft bir çok çalismasini Explorera göre yapiyor. Live Messenger onsuz yapamaz, FTPlere programsiz baglanmaniz için en gerekli yardimci. Ne kadar hoslanmasakta onsuz yapamiyoruz. Bazen Firefoxun açamadigi sayfalari (özel olarak Internet Explorer için tasarlandigi için) açiyor yada oturumlara giris yapiyor. Bunun yaninda çok yakinda yayinlanacak olan yeni 8 nolu sürüm ile tarayici piyasasinda rakabeti iyice kizistiracaklar.

Sonuç olarak benim tavsiyem;

* Henüz Beta oldugu için Chrome kullanma konusunda acele etmeyin, biraz daha olgunlasmasini bekleyin.
* Muhakkak gerektigi için Internet Explorer bulunsun, zaten kaldiramiyorsunuz 🙂

* Mozilla Firefoxa güvenin, sizi yari yolda birakmaz…
 
Yazimi sonlandirmadan önce incelemeye aldigim tarayicilarin hangi isletim sistemleri üzerinde kullanabilindigini ve indirmek için kullanabileceginiz adresleri eklemek istiyorum.

Mozilla Firefox:
Windows, Linux, Mac
 
Internet Explorer:
Windows, Mac
 
Google Chrome:
Windows Vista ve Windows XP


http://www.google.com/chrome/index.html?hl=tr

Inceleme yaptigim tarayicilardan farkli olarak Mac kullanicilarin adlari gibi bildigi Safari ve fanatikleri bununan fakat henüz Türkçe sitesi ne yazik ki bulunmayan Opera hakkinda asagidaki sitelerinden bilgi alabilirsiniz.

Opera:
 
Safari:
 
* bu bilgi renkli dergi editörleri tarafindan yaziya eklenmistir.

3 YORUMLAR

  1. Operayi da bu yazida görmek isterdim, zira kendisi bence Internet Explorerdan daha iyi bir tarayici. Bir de Chromeun hala linux sürümü çikmadi, bunu da belirtmek istiyorum.

  2. Chrome gerçekten hizli ve çok hos gözüküyor ama Firefoxtaki eklentiler artik onlarsiz yapilamayacak hale geldi benim için, özellikle Firebug internet sitesi hazirlayan kisiler için olmazsa olmaz.

    Opera yaptigi iyi çikisi ne yazik ki sürdüremedi, Firefoxun bu kadar yayginlasmadigi zamanlarda Internet Explorer alternatifi olarak neredeyse herkes Opera kullanirdi. Ama Firefox onu da tahtinda etti.

    Operanin özellikle mobil ürünlerini gerçekten çok iyi, sanirim kendileri de masaüstü platformdan çok bu yöne dogru gelisim gösteriyorlar artik.

  3. Google Chromeun esprisi baska. Google abi bizim hangi sitelere girdigimizn de takibini yapmak istiyor. Ona göre reklma gösterecek bizlere. Ona göre plan program yapacak. Googlein ekmegini olusturan en büyük bölüm Reklam gelirleri. Bunu da arttirmak ya da reklma veren müsterilerine daha iyi hizmet vermek adina hedef kitlesi belli reklam portfolyolari sunmak istiyor reklam vermek isteyen firmalara.

    Ayni Facebookun da yaptigi gibi…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here