Cinsel Yasam Notu – Nasil Ve Neden Asik Oluruz? Bölüm 6

4
244
Biz tek basina mutlu olamaz miyiz? Peki, ama neden olmasin? Belki de sürekli birlikteliklerin zamani geçti! Evliligin “modasi geçmis bir model” oldugunu ne kadar sik okuyoruz degil mi? Ve gelecegin sadece yalnizlara ait olacagini… (çeliskilerrr çeliskilerrr…)

 

Bu yazilanlar bir yana, gerçekteyse büyük sehrin ormanlarinda her gece maceralara sürüklenen piriltili ” hizli bekar” imajinin medyanin yarattigi bir mitos oldugu daha iyi anlasiliyor.  Yalniz yasayan insanlar genelde, sadece daha mutsuz degiller, çogu zaman kendilerini umutsuz, güçsüz hissediyorlar, lakin çiftlere oranla daha egosantrik (bilinçli, benmerkezci), basina buyruk ve daha az iyimserler. (mis) 

 

“Otuzlu yaslarda olan ya da yaklasan bir bekar duygusal anlamda daha dengesiz, sosyal olarak daha tutuk ve çekingenmis izlenimi uyandiriyor ve özgüveni de pek yüksek olmuyor”. Berlin Humboldt Üniversitesinden iliskiler uzmani Franz NEYER, kisaca böyle özetliyor. 

 

Cinsel yasam olarak da yalniz yasayanlar, tüm efsane ve fantezilere ragmen daha kötü durumdalar. (mis) Yapilan bir ankete göre evli insanlar cinsel yasamlarina en iyi notu vermisler (+4 – iyi) . Gönüllü yalniz yasayan insanlar ise  sadece (2 – zayif) , istemeyerek yalniz yasayanlar çok daha düsük not vermisler ve istemdisi yalniz yasayanlar bu ankette geçerli bir not dahi vermemisler. (0)

 

Psikologlarin on alti degisik ülkede farkli etnik gruplar üzerinde yaptigi arastirmalar sonucu birlikteliklerin sadece cinsel hayati degil, genel anlamda yasantinin mutlulukla sürmesini saglayan bir bilesim oldugunu ifade ediyorlar.

 

Ünlü Amerikali psikolog Martin SELIGMAN, Der Grücksfaktor adli kitabinda “Evlilik ya da düzgün birliktelikler, is memnuniyetinden ve ya malii durumdan, en az diger sosyal aktiviteler kadar önemli bir mutluluk faktörüdür” der. Bu baglamda arastirmaci, evlilik kavramiyla her türlü birlikteligi ifade eder, evlilik cüzdani pek de belirleyici degildir…
 
Ayse Özen
 

4 YORUMLAR

  1. Evli olmayanlar mutsuzdur diye bir cümleyi ancak evli olup mutsuz olan biri kurar. Kendi istedigi seyi yapabilen insanlari kötülemek bizde popülerdir 😀

    Ayrica bekar insan yalniz insan degildir. En azindan bekar kalmak kendi arzusu ise…

  2. "Evli olmayanlar mutsuzdur diye bir cümleyi ancak evli olup mutsuz olan biri kurar. Kendi istedigi seyi yapabilen insanlari kötülemek bizde popülerdir :D"

    Bilemicem Muratçim Bas Kasta soralim neden böyle bir cümle kurmus? Bas bizden biri degil zaten:D

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here