Çocukken Zihnimin Durdugu Anlar

5
416

*Bir keresinde arkadasim “O türkü Bitlis’te bes minare degil, Bitlis’te bes bin nane.” demisti. Ben de kim saydi ki acaba diye düsünmüstüm.

*Bir arkadasim “Adami düsürürsen faul, acidiysa penaltiii!” demisti. Ben de acaba hakem “Acidi mi?” diye mi soruyor, peki soruyorsa oyuncunun cevabina nasil inaniyor diye düsünmüstüm.

*Babama “Tüneller nasil yapiliyor?” diye sormustum, o da “Dinamit falan patlatiyorlar.” demisti. Ben de “Dinamit ne?” diye sormustum, o da “Patlayici iste.” demisti. Ben yine anlamadim, “Nasil patlayici?” diye sordum, babam da “Mermi gibi bir sey iste.” dedi. Ben sonra bu dinamiti direkt mermi olarak algilayip, tüfeklerle daga durmadan ates ediyorlar, mermiler dagi yavas yavas deliyor sanmistim.

* Büyüklerine kötü davrananlari Allah tas eder demislerdi, ben de bütün taslari Allah insandan çevirdi sanmistim. Her gördügüm tasa bakiyordum acaba bu nasil bir çocuktu diye.

*Ilkokula ilk basladigim zamanlar “Büyük Atatürk” falan diye bir sey duymustum sanirim, o yüzden Atatürkü dev gibi, Kapilardan falan egilerek geçen biri olarak hayal etmistim.

*Yaya geçidini ilk farkettigimde, o çizgilere basarak geçersek araba gelse bile bize çarpmadan bir sekilde içimizden falan geçip gidecek diye düsünmüstüm.

*Yagmurun nasil olustugunu sordugumda, “Deniz buharlasiyor, sonra suya dönüsüp yagiyor tekrar.” demislerdi. Ben de denizin buharlastigi zamanlarda bizim bunu nasil olup da görmedigimizi düsünmüstüm. Koskoca deniz uçup gidiyor ve biz görmüyoruz. “Hee demek ki yüzme mevsimi degilken uçuyor. Uçtugunda da önüne bisey çekip kapatiyorlar herhalde görmesinler diye” seklinde kafamda çözmüstüm olayi.

*Parmaklari çitlatinca çikan sesin, oradaki kemigin yamulmasi sonucu çiktigini düsünüyordum. Yani her çitlattigimizda ufacik bir “V” sekli olusuyordu parmak kemiginde bana göre.

*Daglarin, dünya dönerken uzay boslugunu görüp korkmayalim diye var olduklarini sanmistim.

5 YORUMLAR

  1. Ha bak yaziyi yazarken aklima gelmedi, ben çocuklugumun bi döneminde seker yiyince hemen dislerim çürüyecek saniyordum. Bir gün hatta misafirlikteyken seker yedikten sonra anneme dislerim çürümüs mü diye sordugumu net hatirliyorum, sonra ona inanmamistim, ev sahibi ayna getirmisti bakayim diye. Baktim, çürümemisti, rahatladim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here